"Koloproktoloji Workshop Hemoroidal Hastalık" Paneli

Kampüs · Dec. 6, 2017 · 0

"Koloproktoloji Workshop Hemoroidal Hastalık" Paneli

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından "1. Koloproptoloji Workshop Hemoroidal Hastalık" paneli Düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mustafa Ateş, Doç. Dr. Abuzer Dirican, Doç. Dr. Turgut Pişkin, akademik ve idari personelle öğrenciler katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Sezai Yılmaz, genel cerrahi alanı hakkında bilgi vererek, şöyle konuştu:


"Hepimizin bildiği bir konu var. Genel cerrahide bir çok branş veya yan dal var. Bunların bir kaçının da çalışma alanları birbirleriyle kesişiyor. Hepimiz bunu biliyoruz. Mesela endokrin cerrahi var, onkolojik cerrahi, yoğun bakım, el cerrahisi, vaskülar cerrahi, klorektal cerrahi gibi. Bunların her biri son derece önemlidir. Bilimsel gelişmelere katkı sağladığı ve insanlığa hizmet ettiği ortadadır. Hepsinde son derece önemli konular mevcut. Tabi bunların içerisinde hemoroidal hastalıklar gerçekten son derece önemlidir. Bu toplantının başarılı geçmesini diliyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."


Doç. Dr. Mustafa Ateş de toplumda yüzde 50 oranında hemoroit var demenin doğru bir terim olduğuna değinerek, "Bunların ancak ve ancak yüzde 10'u kadar bir oran cerrahi girişime gidiyor. Bizim bilmediğimiz aslında gözden kaçan birçok insan otla, kremle, eczacı kalfası ile sıkı ilişkilerle bir sürü şey kullanıyor. Bununla ilgili elimizde bilimsel bir veri yok. İlginç bir veri ise zenginlik arttıkça, sosyo ekonomik düzey arttıkça, eğitim arttıkça hemoroidal hastalık da septomlarla beraber şikayetlerde artıyor" dedi.


Doç. Dr. Abuzer Dirican ise hastalığın tedavi seçenekleriyle ilgili bilgi vererek, "Bir hastalıkta çok fazla tedavi seçeneği varsa minimal uygulamalardan tutup cerrahi seçeneklere kadar değerlendirmek lazım. Cerrahi tedavi de amaç hemoroidal hastalıklarda özellikle üçüncü, dördüncü evredeki hemoroidal hastalıklarda kanamayı önlemektir" ifadelerini kullandı.


Haber: Mizgin ŞENGÜL-Çiğdem ERHAN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·