5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Paneli

Kampüs · Dec. 6, 2017 · 0

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Paneli

İnönü Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’yle Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu tarafından "5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü" paneli düzenlendi.


Süreyya Aybar Konferans salonunda düzenlenen panele, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yetkin Gök, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan, Yrd. Doç. Murat Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Handan Belli ve öğrenciler katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Neslihan Durak, kadının toplumdaki yerini değerlendirerek, şunları söyledi:


"İnşallah ülkemiz sağlıklı, mutlu, huzurlu bireylerin yaşadığı kadınıyla erkeğiyle bir arada toplumun barınabildiği bir coğrafya ve bir ülke olur. Aslında bizim meselemiz toplum olarak eğitimli bireyler olarak, eğitime aday kişiler olarak, sosyal bilimciler olarak, bizim bütün temel prensibimiz toplumdaki bütün bireylerin mutlu, huzurlu olmasıdır. Bir toplumda eğer kadınlar mutsuzsa, bir toplumda kadınların okuryazar seviyesi biliş seviyesi ne kadar düşükse o toplum zaten geri kalmaya mahkumdur."


Arş. Gör. M. Buğra Tahtalı, kadının yasal haklarıyla ilgili düzenlemelerin dört boyutta incelendiğinin altını çizerek, "Birinci öncelikli olan uluslararası sözleşmelerdir. Anayasamızın doksanıncı maddesiyle beraber Türkiye Uluslararası Anlaşmaları kabul etmiş durumdadır. Öncelikli olarak uluslararası anlaşma hükümlerini irdeleyeceğiz. Bu konuda İstanbul Sözleşmesi birinci sırada yer alıyor. Yine anayasamız Türk kanunlarının en tepesinde yer alıyor" dedi.


Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü (ŞÖNİM) Berna Bal Öztürk ise merkezin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:


"Bugün Türk kadınına milletvekili seçme seçilme hakkının verildiği gün. Kadına yönelik şiddet ülkemizde ve dünyamızda şiddetin yaygınlığının durumu, şiddetin tanımları, mevzuat düzenlemeleri ve şiddete maruz kalan kadınlara verilen hizmetlerin kurumsal birim hizmetlerini vermekteyiz. Şiddetin illa evde olup bitmesi gerekmiyor. İş yerinde, sokakta, amfide, koridorda aklınıza gelen her yerde meydana gelen olaylar, her türlü tutum ve davranışlar şiddet olarak tanımlanmaktadır.  Şiddetten en çok kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler, göçmenler, evsizler ve mülteciler etkilenmektedir. Kadına yönelik şiddet kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen cinsiyete dayalı bir ayrımcılık ile kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır."


Öztürk, kadın cinayetlerinin yüzde 38'inin kadınların eşi veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından gerçekleştirildiğini ifade ederek, "Ülkemizde de kadına yönelik şiddetin ne boyutta olduğu yönde araştırmalar yapılmaktadır. Kadına yönelik şiddet neden önemlidir. Çünkü kadına yönelik şiddet en yaygın insan hakkı ihlalidir. Niye yaygın çünkü toplumun yarısı kadınlardan oluşuyor. Aile içi şiddet sosyal ve politik kalkınmaya engeldir, aile içi şiddet suça eğilimi arttırır" şeklinde konuştu.


Haber: Onur ÇOSKUN-Ergun GÜL

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·