Yaşam · Feb. 18, 2017 · 0

"Tarihsel Süreç Açısından Kadın" Konferansı Düzenlendi

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya Temsilciliği tarafından "Tarihsel Süreç Açısından Kadın" konulu konferans düzenlendi.

İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin eşi Esra Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak'ın eşi Selime Toprak, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın eşi Nükhet Kızılay, İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve KADEM Malatya Temsilcisi Prof. Dr. Birgül Cumurcu, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, idari ve akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin eşi Esra Tüfenkci, yaptığı konuşmada, başarılı iş kadınlarının Türkiye'nin tüm kadınlarına örnek teşkil ettiğini belirterek, kadınları ticarette, siyasette, sporda, sanatta ve hayatın her alanında daha fazla görme arzusunda olduklarını söyledi.

Esra Tüfenkci, Türkiye'de kayıtlı 244 bin 296 kadın esnafın olduğunu kaydederek, "Bu kayıtlı esnaf arasında neredeyse yüzde 15'i kadınlar teşkil etmektedir. Bu da genel olarak baktığımızda da aslında bizim için sevindirici bir rakam. Türkiye CEO, yani üst düzey yöneticileri bakımından oldukça iyi durumdadır. Oralarda da kadınlarımızı görmekteyiz. Dünya Ekonomi Formu 2010 raporunda, iş dünyasındaki üst düzey yönetici konumundaki kadın oranı açısından Türkiye 2. sırada yer almaktadır. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 5 iken ülkemizde bu oran ne güzel ki yüzde 12’dir" diye konuştu.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak da “Türkiye'de kadınlarla ilgili neler yapılabilir?” buna dikkat etmeleri gerektiğini dile getirerek, bu alanda yeni bir kuruluş olan KADEM'in bundan sonraki süreçte var olan kadın kuruluşlarından daha farklı hareket etmesini temenni ettiğini ifade etti.

Dekan Prof. Dr. Durak, Hindistan'da kadının kocasının varlığıyla var olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Eğer kocasının başına bir iş gelirse, kocası öldüğü durumda kendisinin de ölmesi gerekir. Tabi ki anlayışlarına göre bu ölüm kutsal bir ölümdür. Bunlarda satı geleneği vardır. Satı geleneği Hindistan'da kocası öldükten sonra o kutsal gruba girebilmek adına öteki dünyada kocasına daha iyi hizmet edebilmek adına kadın ateşe atılır ve orada taltif edildiğinde üst bir gruba çıkarıldığı düşünülür. O sebeple de kendi canını seve seve verir. Bunun örnekleri başka coğrafyalarda hal ve hazırda bulunmaktadır ama bu örnekleri incelediğimiz zaman hiçbir erkeğin kadın için kendini feda etmediğini görmekteyiz."

İslamiyet'ten önce Suudi Arabistan'da kadınların diri diri toprağa gömüldüğünü kaydeden Dekan Prof. Dr. Durak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunun alt yapısını da bilmek gerekiyor. Psikolojik, sosyolojik o dönemin, Arap aleminin alt yapısını da iyi bilmek gerekir. Eğer Araplardan etkilenme söz konusu olacaksa biz o coğrafyada Arapların kültürünü almadık. Biz o coğrafyada doğmuş olan peygamberimizin dinini aldık. Onun öğretisini, onun yolundan gitmeyi aldık. Dolayısıyla biz kadın ve erkekler olarak İslam dinini esas alacak ve onun üzerinden hareket edecek olursak iki örneğe bakmak yeterli olacaktır. Peygamber efendimizin Hatice anamızla olan muhabbeti, Fatma anamızla olan muhabbeti kadına peygamber efendimizin kadına bakış açısını göstermesi bakımından son derece önemlidir."

Dekan Prof. Dr. Durak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına çok değer verdiğini belirterek, "Biz onun bize sunmuş olduğu haklar ile bugün bu kürsülerde söz söyleme hakkına sahibiz. Allah devletimizi, milletimizi düşmanlarından korusun. Ülkemize huzur, düzen birlik gelsin. Biz merhametli bir coğrafyadayız" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Birgül Cumurcu ise, kadının Türk toplumu için önemli olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Yuvayı dişi kuş yapar, ayakta tutar. Değer yargılarımızı hep bu şekilde bildik. Bunun yanında kadının toplumda yerinin daha da çok olması için çabalıyoruz. Dini açıdan da İslam dini her zaman kadını ön planda tutmuştur."


Muhabir: Hatice YETMEN- Eda BAYTAK- Onur YAVUZ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·