"STEMle Genç Mühendis Beyinler" Etkinliği

Bilim · Jan. 29, 2018 · 0

"STEMle Genç Mühendis Beyinler" Etkinliği

İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen bir projenin ilk adımı olan "STEMle Genç Mühendis Beyinler" etkinliğinin açılış töreni düzenlendi.

 

Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Malatya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadun Kılınç, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Funda Okuşluk, İnönü Çocuk Üniversitesi Üstün Yetenekliler Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Süleyman Köytepe, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Funda Okuşluk, etkinliği gelenekselleştirmek istediklerini belirterek, "Feni, teknolojiyi, matematiği ve mühendisliği birleştirip tasarım oluşturarak çocuğun bir tasarım hazırlayacağı hatta bunu hocalarının da desteğiyle nasıl pazarlayabileceğini ya da tıpta nasıl kullanabileceğini görecekleri bir etkinlik planladık. Güzel bir etkinlik olmasını düşünüyoruz ve planlıyoruz. Çocuklar için çok verimli ve faydalı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Malatya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadun Kılınç da STEM kelimesinin Malatya'da çok az kullanılan bir kelime ve etkinlik olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Bir çok ilimizde çok hızlı yayıldı. Çok güzel çalışmalar yapılıyor. Üniversitemizin başlattığı bu etkinliğe biz canı göülden destek verdik. Hem kendimiz araştırmanın içerisinde bulunduk hem de milli eğitim olarak buna canı gönülden destek verdik. Bunun ilimizde yayılmasını istiyoruz. Öğrencilerimizin bu yaşlarda bu projelerle buluşmasını istiyoruz. Çünkü biz çocuklarımızın bizim çağımıza göre değil kendi çağlarına göre eğitilmelerini istiyoruz."

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise geçen hafta İnönü Çocuk Üniversitesi kış kampının beş günlük açılış programını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, "O program tamamlandı. 25 hocamız hem teorik hem uygulamalı olarak destek verdi.  Pratik saha laboratuvar çalışmasıyla İnönü Çocuk Üniversitesinin kış kampını tamamladık. Cuma günüde öğrencilere diplomaları, sertifikaları verildi. Bugünde onun farklı bir versiyonu, farklı bir projeyle Funda hanımın koordinatörlüğünü yaptığı bir projeyle çocuklarımızla, hocalarımızla bir aradayız" şeklinde konuştu.

 

STEMle Genç Mühendis Beyinler Etkinliğinin dünyanın bir çok yerinde uygulanan bir proje olduğunu kaydeden Rektör Kızılay, "Projeyle seçilmiş genç mühendis beyinlerin erken yaşta uygulama ve teorik eğitimlerini tamamlamaları, kendilerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Aslında bizim İnönü Çocuk Üniversitesinin projesiyle çok benzerliği bulunuyor. Çocuk Üniversitesi projemiz çok oturmuş bir proje. Aşağı yukarı 7-8 yıldır devam ediyor. Geçen hafta düzenlenen kış kampıyla beraber bugüne kadar 1010 sertifika ve diploma vermiş olduk. Bu yıl bir yenilik yaptık. İnönü Çocuk Üniversitesinde sadece yaz ve kış kampı değil arada da hafta sonu eğitimleri düzenledik. Bunu da yıl boyu devam ettireceğiz"  dedi.

 

Rektör Kızılay, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek, teşekkür etti.

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·