KPSS ve Kamuda Kariyer Yolu Konferansı Gerçekleştirildi

Kampüs · March 7, 2018 · 0

KPSS ve Kamuda Kariyer Yolu Konferansı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Mustafa Necati Konferans Salonunda Türkiye Gençlik Vakfı ve Yeni Fikirler Topluluğu tarafından Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Kamuda Kariyer Yolu Konferansı düzenlendi.


Gerçekleşen konferansa; Vergi Denetim Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı Vergi Müfettişi Ercan Toksoy, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bölge Sorumlusu Emrullah Şanlan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Malatya YÖK Koordinatörü Yunus Sansak, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.  


Ercan Toksoy “Son zamanlarda KPSS sınava giren kişi sayısında bir artış var. Kişileri kamuya yönlendiren çeşitli sebepler var. İnsanlar artık niye tercih ediyor. Bizim dönemimizde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki arkadaşlarımızda 'kamuda niye çalışalım?' düşüncesi vardı ama üç beş yıla kadar tercih edilmeyen kamu şimdi çok ciddi bir şekilde tercih edilen bir alana dönüştü. Çiftli yıl denen bir kavram var. Şimdi 2018 yılı çiftli yıldır.  Çiftli yıllarda hem ön lisans hem de lisansa öğrenci arkadaşlar sınava girerler. Şimdi dediğimiz yol çiftli yıldır. Geçtiğimiz yıllarda yani 2016 yılında çiftli yılda 3 milyon kişi KPSS'ye girdi. Bu kişiler niçin bu sınava girmek istiyor? Kamu da çalışabilmek ve istihdam edilmek için. İnsanların kamuda istihdamı istemesinin tek sebebi iş güvencesi; insanlar artık işten çıkarılma korkusu olmadan veya mesai saatleri belirgin olan ve çalışma koşullarının rahat olduğu bir iş istiyor. Mezuniyet sonrası veya iş değişikliği istediği zaman böyle bir düşünce ile hareket ediyorlar.  İlk olarak kamunun tercih edilmesinin tek sebebi iş güvencesidir. 4857 iş kanunu var. İş kanunu çerçevesinde çalışma koşulları belli edilmiştir. Özel sektörde çalışan kişilerin çalışma koşulları belli edilmiştir. Özel sektör özelikle bu çalışma koşullarına bağlı kalmıyor. Kanunda geçen çalışma koşullarına uymuyorlar. Çok ağır koşullarda ve daha sıkı koşullarda çalışıyorlar. O koşullarda çalışan kişiler eğitim düzeyi düşük kişiler veya üniversite mezunu olmayan kişiler diye bir düşünceye kapılabilirsiniz. Hayır arkadaşlar böyle bir şey maalesef yok” dedi.


Türkiye’de her dört kişiden birinin işsiz olduğunu ifade eden Toksoy “Toplum içerisinde bazı meslekler iş garantisi olmaması gerekçesiyle devamlı ayrıştırılır. Bunların içerisinde mühendislik fakülteleri de yer alır. 2 hafta önce Türkiye İstatistik Kurumu, herhangi bir mühendislik fakültesinden mezun olanların işsizlik oranının %28.57’ye yükseldiğini açıkladı. İşsizlik ortamının yüksek olduğu böyle bir ortamda insanların kamuyu düşünmemesi için bir sebep yoktur. Normal şartlar çerçevesinde değerlendirdiğimizde kamuda 5 gün iş günü mesai saatlerine riayet ettiğinde hafta sonu tatil yapabilir ve yeni bir haftaya başlayabilirler. Ama özel sektörde çalışma koşulları öyle acımasız hale geldi ki 5 gün çalışma günü yeterli hale gelmemeye başladı kişiler bir altıncı gün de çalışmaya çağrılıyor. İnsanları kamuya bağlayan bir diğer sebep ise asgari ücret.  Mezun olan arkadaşlar mecburen işsiz kalmamak için asgari ücretle çalışmaya başlıyor ve bahsettiğim insani olmayan çalışma koşulları ile çalışıyorlar. Kamunun ve özel sektörün dinamikleri farklıdır. Özel sektörde dil bilip bilmemeniz önemlidir. Yüksek lisansınızın olup olmaması önemlidir. Hatta bitirmiş olduğunuz üniversite dahi önemlidir ama kamu da böyle bir ayrım yoktur. Burada tek bir şey vardır o da KPSS sınavıdır. Siz bu sınavda başarılı olduğunuzda bir yerlere istihdam edebilirsiniz” şeklinde konuştu.


Konferanstan sonra çekilişle beş kişiye kitap hediye edilirken konuşmacı Ercan Toksoy'a ise hediye takdim edildi.


Haber: Faruk KÜÇÜK


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·