İnönü Üniversitesinde Kadınlar Günü Kutlandı

Kampüs · March 9, 2018 · 0

'Her Kadın Bir Altındır' Konferansı

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla ‘‘Her Kadın Bir Altındır’’ konulu program düzenlendi. Programa Yüksek Tekstil Mühendisi Münevver Ertek, Gıda Mühendisi Emine Tanrıkulu, girişimci Şahine Doğan ve Almanya’dan canlı yayınla bağlanan elektrik elektronik mühendisi Kübra Kartaca katıldı.


Düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Münevver Ertek “Öncelikle kadınların ve hayatlarının her aşamasında kadın olan erkeklerin kadınlar gününü kutluyorum. Programın sohbet havasında geçmesinden yanayım. Mühendisler olarak Türkiye’de çok gerideyiz ama var olmak istediğimiz her yerdeyiz şu an. Malatya’da tek bir Arge merkezi var ve onun başında da kadın mühendisimiz var. Bu da kadınların istedikleri her yerde olabileceklerini gösterir’’ dedi.


Emine Tanrıkulu ise şöyle konuştu:


“8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum kadınlar günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası kabul edilen bir gündür yani insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal haklarının bilincine varması ve geliştirmesi ve yine sosyal başarılarının kutlanmasına dayanmaktadır. Bu da kadınların hakkıdır çünkü kadın bütün medeniyetlerin baş mimarıdır. Bir ulusun geleceği eğitimli ve kendini geliştirmiş kadının elinde şekillenir çünkü kadın, anadır çünkü kadın peygamber doğurandır.’’


Kadınların kendisini ifade etmesi gerektiğini ifade eden Tanrıkulu, “Bir erkeği eğitirseniz sadece bir erkeği eğitmiş olursunuz ama eğer bir kadını eğitirseniz bir kuşağı eğitmiş olursunuz çünkü kadın çocuk yetiştiriyor. Günümüze baktığımızda taciz tecavüz darp olayları fazla; tacize tecavüze maruz kalmak istemiyorsak çocuklarımıza bunun yanlış olduğunu öğretip çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmeliyiz. Bu artık bireysel bir mesele olmaktan çıkmış ve toplumsal bir mesele halini almıştır. Bu yüzden burada hepimiz sorumluluk altındayız’’ şeklinde konuştu. 


Girişimci Şahine Doğan ise çalıştığı şirketin çalışma koşulları, yurt dışı serüveni ve gördükleri eğitimler hakkında bilgi verdi ve iş hayatında dahil olduğu projelere değinerek sözlerini noktaladı.


 Haber: Nazime CAVLAN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·