Kampüs · March 13, 2018 · 0

'Her Hastalık Bir Hikâyedir' ve 'Görsellerle Hastalıklar'ın Sonuçları Açıklandı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından “Eğitimde Hikâyenin Gücü” ve “Görsellerle Hastalıklar” yarışmalarının sonuçları açıklandı.


Hikâye ve görsellerle düzenlenen iki yarışmanın sonuçlarını açıklayan Rektör Kızılay şöyle konuştu:


"Birincisi Her Hastalık Bir Hikâyedir 2018 yarışması. Kısaca her hastalık bir hikâyedir ne demek? Ne zaman başladı? Şimdi hangi durumda? Onun hakkında bilgi vereyim, sonra sonuçları açıklayayım. 2011 yılında başlattığımız bir projeydi Her Hastalık Bir Hikâyedir projesi. 2011 yılından bu güne yedi yıldır hem üniversitemizin Tıp Fakültesinde hem de başka üniversite ve uzmanlık derneklerinde yapılan yarışma oldu. Bizim başlattığımız fikir gelişti."


Rektör Kızılay, hikâyelerin seçim aşamasının seçici kurul tarafından yapıldığını ve seçilen bin hikâyeden otuz iki kitap yapıldığını belirterek şunları kaydetti:


"Her Hastalık Bir Hikâyesi’nin amacı eğitimde başlangıçta da tıp eğitiminde hikâyeleri kullanmaktı. Sonra diğer alanlara da genişlettik. Eğitimde hikâyeyi kullanma fikri Türkiye’de tuttu. Bu fikirde Prof. Dr. Cengiz Yakıncı hocamızın büyük emeği oldu. Ben hocamızı tebrik ediyorum. Bizim üniversitemizde de 2018'de tekrar 'Her hastalık Bir Hikâyedir' yarışması yaptık. Bu yarışmaya 269 hikâye ve yazarımız katıldı. Yüzde kırk ikisi erkek, yüzde elli sekizi kadın. Yazarlarımız; on iki yaşından yetmiş beş yaşına kadar genç, orta yaşlı, yaşlı olmak üzere geniş bir aralıkta. Kadın erkek herkesin katıldığı bir yarışma. Seksen bir ilimizin elli üç farklı ilinden, dört tane de yurtdışından hikaye geldi."


İsviçre, Almanya, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan katılım olduğunu belirten Kızılay şöyle devam etti:


"Bu hikâyeler arasında seçici kurulumuz iki tane birinci seçti. Yani birincilik ödülü iki yazarımız arasında paylaşıldı. Bunlar 'Emanet' adlı hikayenin yazarı Cansu Dağlı, diğer birinci ise 'Gece  ve Çiçekli Kompartıman' adlı hikayenin yazarı Ece İrem Dinç. Bu iki yazarımız birincilik ödülünü paylaştılar. İkincilik ve üçüncülük ödülünü de yine ikişer yazarımız kazandı. İkinci olan hikayelerimiz; 'Serçe, Baba ve Adamları' hikayesi ile Arzu Koçak isimli yazarımız diğeri ise 'Göğe Bakalım' hikayesi ile Dilara Kelleci isimli yazarımız. Bu iki yazarımız da ikincilik ödülünü paylaştılar. Üçüncü olan yine iki hikâyemiz var 'Neredesin Sen' hikayesi ile Metin Koç, 'Kestane Sancısı' hikayesi ile Cevriye Oymak üçüncülük ödülünü paylaştı."


Temel amaçlarının hikâyeyi eğitimde kullanmak olduğunu açıklayan Kızılay, "Çok önemli bir kütüphane birikti. Önemli bilgi birikimi oldu ve bir ay önce eğitimde hikâyenin gücü sempozyumu yaptık. Hatta bir ay bile olmadı. Yirmi sekiz Şubat’ta iki hafta önce eğitimde hikâyenin gücü sempozyumunu yaptık. Bu sempozyumda daha önceki yarışmalarda elde ettiğimiz hikâyelerin eğitimde nasıl önemli katkılar sağladığını, bir konuyu nasıl etkili bir şekilde anlattığını yazarlarımız, konuşmacılarımız, bilim insanlarımız sempozyumda anlattılar. Hedefimiz gelecek yıl daha geniş büyük bir sempozyumla eğitimde hikâyenin gücünü daha detaylıca anlatmak ve bunu eğitim camiasında başta üniversitelerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasında hikâyeleri eğitimde kullanmanın verimliliğini değişik disiplinlerde başlatıp etkili bir öğretme yolu olduğunu ve bizim başlattığımız bizim topladığımız bu hikâyelerin de bu amaçla etkili bir şekilde kullanılabileceğini daha da geniş bir kapsamda anlatmak için büyük bir sempozyum yapacağız” dedi.

 

"Görsellerle Hastalıklar" yarışması sonuçlarını açıklayan rektör Kızılay şöyle devam etti:


"İkinci yarışmamız ise görsellerle hastalıklar dört yarışması. Bu yarışmamız da yine tıp alanında. Eğitimde, hem tıp eğitiminde hem de genel manada hasta eğitiminde görselleri kullanmak ve görsellerle hastalıkları daha iyi vurgulamak ve anlatmak. Bu yarışmamıza da yüz altmış sekiz görselle katılım oldu. Burada da jüri üyelerimiz yüz altmış sekiz görsel içerisinde seçmekte zorlandıkları için yine iki tane birinci, iki tane ikinci, iki tane de üçüncü seçti. Böylece altı tane görselimiz yarışmayı kazandı. Birinciler "Chiari Sendromu" görseli ile Mustafa Kurtuluş, "Meme Kanseri" görseli ile Erhan Yalur, çizdikleri görselleriyle birincilik ödülünü aldılar. "Disleksi" görseli ile Zeynep Karabacak, "Meme Kanserinde Koruyucu Meme Ameliyatı" görseli ile Mehmet Kepenek, ikincilik ödülünü aldılar. Üçüncülük ödülünü ise "Yarık Damak Dudak Tedavisi" görseliyle Yeşim Kutlu Türk ile "Cri Du Chat Sendromu" görseli ile Edanur Çakmak aldı."


Son olarak bu yarışmaları çok önemli bulduğunu belirten Kızılay, şunları kaydetti:


"Amacımız yarışma yapmaktan ziyade bu yetenekli hikâyeleri ve görselleri toplamak. Yarışmayı bir yöntem araç olarak kullanıyoruz ve gerek hikâye gerek görsel neredeyse büyük bir kütüphane oluşturacak kadar materyal toplandı. Bundan sonraki hedefimizde onları kısa hikâyeler halinde geliştirerek bu defa bu kısa hikâyelerin filmini çekerek eğitime ayrıca film olarak da  katkı vermek.  Ben burada hem 'Görsellerle Hastalıklar, hem de 'Her Hastalık Bir Hikâyedir' 2018 yarışmamıza katılım gösteren tüm katılımcılarımıza, yazarlarımıza ve çizerlerimize teşekkür ediyorum, onları tebrik ediyorum. jüri üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Cengiz Yakıncı hocamıza bunları düzenlediği için teşekkür ediyorum. Birinci, ikinci, üçüncülüğü paylaşan tüm yazarlarımız ve çizerlerimizi de tebrik ediyorum."


“Her Hastalık Bir Hikâyedir” fikrinin Rektör Ahmet Kızılay'ın dekanlığı sırasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde başlayan bir proje olduğunu belirten Prof. Dr. Cengiz Yakıncı ise şöyle konuştu:


“Bu proje o yıldan beri her sene devam ediyor bir şekilde. İsimleri değişik isimler oldu. Uzmanlık dernekleri ile ve değişik tıp fakülteleri ile bir çalışma yapıldı. En son 2017'den itibaren İnönü Üniversitesinde bu yarışmaya tekrar devam etmeye başladık. Bu sene de 2018'de Her Hastalık Bir Hikâyedir diye tekrar yarışmaya açtık. Bu yarışma artık Türkiye’de gelenekselleşmiş diyebiliriz çünkü yarışmayı açtığımız gün aynı gün hikâye geliyor. Yani insanlar yarışmaya hikâye göndermek için hazırlar açıkçası. Bu açıdan yaygınlığı bilinirliği var. Her Hastalık Bir Hikâyedir'den 32 kitap ve 1000 hikâye oluşturduk şu ana kadar ama basılmamış hikâyeleri sayarsak 5000 fazla materyalimiz var” şeklinde konuştu.


Yakıncı, “Aslında bütün amaç eğitimle materyali arttırmak. Yani hikâye olarak hastalık materyallerini arttırmak. Bu olayın Türkiye'de örneği yok. Onun ötesinde dünyada da örneği yok. Yani bu yarışmalar katılan herkese açık. 7’den 70’e diye bileceğimiz bir katılım var. Yani her yaştan, her meslekten kişi katılıyor. Hem hasta katılıyor hem de hasta sahibi katılabiliyor, hem sağlık personeli katılıyor. Böyle bir materyal yok yani. Rüyada karşılığı yok bunun ama zaman içinde eğitimde iyice oturduğu zaman daha verimli şeyler alınacak. 2. yarışmamız daha doğrusu dördüncüsünü düzenlediğimiz Görsellerle Hastalıklar 2018 yarışması da 4 yılda bir yapılmakta. O da eğitimde sadece dilin değil görsellerin de katkısının çok önemli olduğunu gösteriyor. Aslında eğitimde 5 duyunun kullanılması çok önemli. Bunların içerisinde de görsellerin kullanılması çok değerli. Tıbbi görseller yani hem tıp fakültesi için hem sağlık okuyan diğer fakülteler için hem de halkın eğitimi için bir görselle anlatmak birçok şeyle anlatmaktan daha kolay oluyor. Bu materyalleri toplamak amaçlı yapılan bir yarışma. Burada 168 kişi katıldı. Bize aynı zamanda Avustralya'da tıbbi ressam olan kendisi Malatyalı Levent Efe de destek veriyor. Tıbbi çizim alanında dünyada çok nadir kişiler var mesela tıbbi çizim alanında Türkiye’de daha yeni bölümler açılmaya başladı” ifadelerini kullandı.


Yakıncı, “Görsellerle Hastalıklar dünyada örneği olmayan bir yarışma. Böyle devam ettiğimiz takdirde umarım güzel materyaller çıkacak” dedi.


HABER: Mizgin ŞENGÜL- Faruk KÜÇÜK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·