İnönü Üniversitesinde Demokrasi, Sivil Toplum ve Özgürlük Programı Gerçekleşti

Kampüs · March 14, 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde Demokrasi, Sivil Toplum ve Özgürlük Programı Gerçekleşti

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin B Salonu Amfisinde, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)  ve Uluslararası Gençlik Topluluğu tarafından Demokrasi Sivil Toplum ve Özgürlük konferansı düzenlendi.


Düzenlenen programa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İstanbul Selahattin Zaim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Ömer Çaha, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Göktolga, MTTB Malatya İl Başkanı Mehmet Sağdıç,  Yeşilyurt Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Ü. Hasan Topbaş ile akademik kadro ve öğrenciler katıldı.


Demokrasinin gücünü toplumsal çeşitlilikten aldığını, demokrasinin bir diğer ayağının topluma bağlı olduğunu kaydeden Çaha şu şekilde konuştu:


"Demokrasi toplumu örgütlü bir toplumdur, biz buna sivil toplum diyoruz. Sivil toplum sadece demokrasiye ait değildir. Sivil toplum özü itibariyle doğal olan bir toplumdur, kendiliğinden olan bir toplumdur. Sivil toplum doğal toplumun adıdır. Sivil toplum ile Sivil Toplum Kuruluşları (STK) karıştırılmaktadır. STK’lar yukarıdan bir doktrin aracılığıyla oluşturulan bir toplumdur. Oysa sivil toplum kendiliğinden oluşur, doğaldır. Sivil topluma hizmet edenlere biz STK diyoruz. Sivil toplum örgütlerinin özelliği kendi irademizle katılıp çıkabilmemizdir. Zorunlu üyeliğe dayalıysa bunun adı sivil toplum örgütü diyemeyiz. Bir diğer özellik olarak sivil toplum örgütünün kendi iç  yapısında demokratik olmasıdır."


Haber: Seher CAN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·