Bilim · March 16, 2018 · 0

49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Malatya Bölge Yarışması Ödül Töreni

49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Malatya Bölge Yarışması ödül töreni Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi.


Gerçekleştirilen ödül törenine İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek ve Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Çelebi, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, yarışmaya katılan illerin milli eğitim müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Programdan önce İnönü Üniversitesi Tanıtım Filmi ve hemen ardından dört günlük çalışmaların yer aldığı hatıra filmi izletildi.


Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen açılış konuşmasında şunları söyledi:


“Bu çalışma TÜBİTAK-BİDEP ve Üniversiteler işbirliği ile Türkiye genelinde 12 bölge merkezinde düzenlenmektedir. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması; Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım ile Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında yapılmaktadır. Malatya’nın da bir bölge merkezi olduğu bu yarışmaya bu yıl Adıyaman 109, Bingöl 55, Diyarbakır 91, Elazığ 174, Malatya 240, Mardin 58, Şanlıurfa 211, Tunceli 5 proje ile iştirak ederek toplam proje başvurusu sayısı 943 olarak gerçekleşmiştir. Bu projeler mevcut illerdeki üniversitelerin ilgili alanlarındaki 36 öğretim üyesinden oluşan jüriler tarafından değerlendirilmiş ve bu değerlendirme sonucunda 100 proje İnönü Üniversitesi Malatya bölge sergisine davet edilmiştir. Bu sergi sonucunda ilgili bilim dalları arasından jürilerimiz tarafından seçilerek 17 adet proje birinci seçilerek Antalya’da yapılması planlanan Türkiye finallerine gönderilecektir.  Şimdiden Türkiye finallerine gidecek olan finalistlerimize başarılar diliyorum.”


Günümüzde bilimsel gelişmelerin büyük bir ivme ile hız kazandığını belirten Türkmen şunları kaydetti:


“Bu durum yeni nesiller adına olumlu ve olumsuz birçok seçeneklerde sunmaktadır. Kanımca en  önemli nokta, nesillerimizi doğru seçeneğe yönlendirmek ve bulundukları dönemin avantajlarını kullanabilme yönünde eğitmektir. En kıymetli sermayelerimiz olan gençlerimizin kabiliyetlerini ve zamanlarını en verimli bir şekilde kullanabilmeleri, ülkemizi gerçek hayal ettiğimiz bir başarıya taşıyacaktır. Ne yazık ki günümüzde hem algı  yönetimi hem zaman  israfı yönünde birçok olumsuzluk gençlerimizi ciddi bir şekilde tehdit etmekte, hayatlarının en üretken dönemlerini değerlendirebilecekken, onları kapasitelerinin çok gerisinde bırakmaktadır. Madde bağımlığı gibi artık teknolojik bağımlılık da tıpkı bir ilacın doz aşımı gibi gençlerimizi tehdit etmektedir. Bu artık tedavi gerektiren bir durum olarak kabul edilmekte bunun teşhis ve tedavisi ise çok daha zor görünmektedir. Zihinleri  milli ve manevi değerlere kapalı, insani erdemlerden giderek uzaklaşan nesiller bir milletin geleceğinin karanlık olduğunun habercileridir. Zihni işgalin bedeli her türlü tahayyülün üzerindendir. Bizler gençlerimizi maddi ve manevi yönden layık oldukları en iyi yerlere taşımak için her türlü tedbiri almakla mükellefiz. Bunun için, köreltici, ezberci, taklitçi bir eğitim sistemine savaş açılmalı, akıl eden  düşünen  araştıran, uygulayan, ufku açık nesiller için eğitim sisteminde büyük bir seferberlik başlatılmalı ve devamı için ciddiyetle arkasında durulmalıdır. Bunun için gerekli değişimler hızlandırılmalı, fikirler değerlendirilmelidir. Pratiğe bir an evvel geçilmelidir. Yeni nesillerin doğru eğitimi, her sahada milli, bağımsız, özgür atılımlar getirecektir. Yerli ilaçtan, yerli silaha, yerli yazılımdan yerli sanayiye kadar her sahada güçlü bir Türkiye bunu gerektirmektedir.”


Malatya dahil 8 ilden lise düzeyinde öğrencilerin katıldığı bu etkinlikleri değerlendirmek için TÜBİTAK tarafından görevlendirilen 36 jüri üyesinin tüm projeleri samimiyetle, bilimsel ölçütlere göre değerlendirdiklerinden hiçbir şüphesi olmadığını özellikle belirtmek istediğini ifade eden Türkmen şöyle konuştu:


“Değerlendirme sisteminin her  iki aşaması da TÜBİTAK web sayfası üzerinde yapılmaktadır. 100 proje seçilirken kör hakem sistemi uygulanmıştır. Sistemden hiçbir jüri hocamız proje sahiplerini, okulunu, katıldığı ili asla bilmemektedir. Mülakatlı değerlendirmede de 8 ilden katılan jüri üyelerimizin çok dikkatli davrandığına yürekten inanıyorum. Çünkü bizim için önemli olan gençlerimizin öncellikle Türkiye sonrasında ise dünya birinciliğini kazanmaları olduğunu söylemek isterim. 2017 yılında kimya ve biyoloji Türkiye birincileri bölgemizden seçildi. Mayıs 2018’de ABD’ye giderek İNTEL-isef de ülkemizi temsil edeceklerdir. Bu seçim jürilerimizin de ne kadar hassas değerlendirmeler yaptığını göstermektedir. Bölgemizin 8 farklı ilinden gelerek bu emeği veren bütün hocalarımıza en kalbi duygularımla teşekkür ederim. Bu çalışmaya katılmış olan sevgili öğrencilerimizi, onların saygı değer öğretmenlerini, fedakâr anne babalarını, okul yöneticilerini, il müdürlerimizi, TÜBİTAK yetkililerini, ev sahipliğini en iyi şekilde yapmaya gayret eden, üniversitemiz adına sayın rektörümüzü, şehrimizin saygıdeğer yöneticisi olan sayın valimizi tebrik ediyorum. Gelecek yıllarda katılımın çok daha fazla heyecanlı ve yüksek sayıda olmasını temenni ediyorum. Organizasyonda emeği geçen başta Malatya Bölge Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Çelebi hocama ve emeği geçen diğer tüm akademik kadro ve idari personele teşekkür ederim.”


Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı konuşmasında; “Bizler öğretim programlarını uygularken transfer edinmemiş bilginin başka alana transferi yapılmamış ortamları ve süreci kaybolmuş boşa geçirmiş zaman olarak değerlendiriyoruz. Bizler için proje tabanlı çalışmalar bilginin transfer süreci olarak değerlendiriliyor. Bu projeler bizim bilgi transferlerimizin aracı olduğu için ayrıca önemsiyoruz” dedi.


Bir önceki yıla göre illerden gelen proje sayısında ciddi artış oranı olduğunu ve bunun onları mutlu ettiğini belirten Tatlı şu ifadeleri kullandı:


“8 İlimizden katılan bütün öğrencilerimizi, onlara rehberlik eden danışman öğretmenlerimizi, okul müdürlerimizi ve ebeveynlerini tebrik ediyorum. Şunu biliyoruz ki TÜBİTAK’ın görevlendirdiği çok kıymetli akademik personel tarafından değerlendirme yapılırken kesinlikle öğrenci ismi, il ismi, okul ismi ve hiçbir şey bilinmeden burada bir değerlendirme yapıldı. Biz bunu geçen yıl yapılan değerlendirmenin neticesinde çok iyi gördük. Buradan seçilen iki projemiz hem Türkiye’de birinci oldu hem de uluslararası yarışmada ülkemizi temsil edecek olan projelerden iki tanesi oldu. Bizim gönlümüzde 900’ün üzerinde projenin tamamı kıymetli ve değerliydi. Sizlerin sarf ettiği emek çok önemlidir. Bugün burada yapılacak olan değerlendirmede elbette ki 17 proje ülke sergisine gönderilecek ama buraya gelmek, bu değerlendirme sürecine katılmak bu iddia ile burada olmak önemliydi. Ben bu iddianızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”


Konuyla ilgili konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay şunları söyledi:


“8 ilden 943 proje bu yıl yarışmaya katıldı. Geçen yıl 600 civarında bir katılım vardı bu yıl katılımda %50 artış oldu. Bu çok güzel bir artıştır. Sekiz ilde üniversitelerimiz ön değerlendirmeyi yaptı. 100 projeyi seçti 100 proje sergiye katıldı. Ben bu 100 projenin 55 tanesini ziyaret ettim, 45’ini ziyaret edemedim bunun için üzülüyorum. Bana jüri üyesi olarak bu 55 projeden 17’sini seç deseler; gezdiğim, ziyaret ettiğim ve sizlerden dinlediğim projelerin 55’ini de 17’sinin arasına sokarım. Diğer türlü seçmekte zorlanırım. Öbür 45 projeyi de il dışında olduğum için ziyaret edemedim ama hocalarımız ziyaret etti. Bütün yüz projelerin hepsi birbirinden güzel hepsi de birinciliği, ikinciliği, üçüncülüğü hak eden projelerdir. Şüphesiz takdir edersiniz ki içlerinden 17 tanesi seçilecekti ve jüri üyelerimizde 17 tanesini seçtiler.”


İlk 17’ye girenlerin sevineceğini, diğerlerinin üzüleceğini belirten Rektör Kızılay, “Ben yüz projenin sahibi olan siz sevgili gençlerimizi, hepinizi hatta 943 projenin sahibi olan tüm sekiz ildeki gençlerimizi geleceğin Türkiye’nin mimarları olarak görüyorum. Gelecek sizlerin bu çalışmalarıyla şekillenecektir. Ülkemizi geleceğe siz taşıyacaksınız. Onun için sizin bu çalışmalarınız çok kıymetlidir. Gelecekte ülkemizin bütün teknolojik, AR-GE, inovasyon, tıbbi gelişmeler, savunma ve sanayi alanındaki gelişmelerin hepsi sizin bu projelerinizle olacaktır. Bilimsel bu projeler üretime dönüşecek ve muhakkak sizler bu projelerinizin peşinden gidin bu yarışmayla noktalamayın mutlaka bu projelerimizi daha da geliştirerek daha ileriye taşıyın” şeklinde konuştu.


Gelecek yıl bu 943 projenin 1946 olmasını ikiye katlamasını temenni ettiğine dikkat çeken Rektör Kızılay şöyle devam etti:


“Geçen yıl ki büyük başarıyı da tekrar tebrik ediyorum. Bu organizasyonu çok üstün başarıyla yapan gerçekleştiren çok değerli TUBİTAK temsilcimiz ve üniversitemiz rektör yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen hocama, bu projede proje TUBİTAK Yardımcısı olan Prof. Dr. Emin Çelebi hocama teşekkür ediyorum. Bu başarılı projelerin gelecek yıl da devam etmesini diliyorum. İnönü Üniversitesi olarak bu projelere ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Üniversitemizin tüm imkânlarını seferber ediyoruz. Gelecek yıl da seferber edeceğiz. Bundan sonra da ortaöğretim ortaokul projeleri var. Sonra üniversite gençlerinin projeleri var. TUBİTAK artık bu projeleri tümüyle üniversitelere devretmeye başladı. Bu yıl hemen hemen hepsini devretti. Üniversitemizde şimdiye kadar bu projeyi çok başarılı bir şekilde yürüttük. Daha önce Prof. Dr. İsmail Özdemir hocamız koordinatörlük yapıyordu. Şimdi ise Prof. Dr. İbrahim Türkmen hocamız ve Prof. Dr. Emin çelebi hocamız aldılar. Bayrağı daha ileriye taşımak içinde yoğun bir gayret içerisindeler. Ben önceden ve şimdiden tüm emeği geçen hocalarımıza ve katılan çok kıymetli sekiz ilden gelen misafirlerimize, hocalarımıza, siz sevgili gençlere ve anne babalara evlatlarını çok güzel yönlendirip motive ettikleri için teşekkür ediyorum ve hepinizi tebrik ediyorum. Sizleri yeni başarılı çalışmalarınızla buluşmak üzere bırakıyorum.”


Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.


Türk Dili ve Edebiyatı dalında birincilik ödülü Mardin ilinden Nurcan Demir ve Mustafa Tekin’e; ikincilik ödülü Elazığ ilinden Şule Zehra Gök ve Nida Kaçar’a; üçüncülük ödülü yine Elazığ ilinden Muhammet Berkay Demirel, Burak Emin Çuhadar’a verildi.


Biyoloji dalında birincilik ödülünü Elazığ ilinden Tarık Alparslan Aygen ve Malatya ilinden Mihriban Barak ve Mustafa Özer paylaşırken ikincilik ödülü Malatya ilinden Solmaz Sena Bozkurt’a; üçüncülük ödülü Şanlıurfa ilinden Fatma Zehra İlgaz ve Eda Nur Durmaz’a verildi.


Coğrafya dalında birincilik ödülü Şanlıurfa ilinden Senem Doğan ve Mehmet Yaşar Öztürk’e; ikincilik ödülü Diyarbakır ilinden Sedanur Özayaoğlu ve Melike Ekdi’ye; üçüncülük ödülü Muhammed Münir Özalp ve Abdullah Kezbere’ye verildi.


Değerler eğitimi dalında birincilik ödülü Malatya ilinden Eymen Apohan ve Erhan Mutlu’ya; ikincilik ödülü Adıyaman ilinden Mahmut Er ve Adem Aslan’a; üçüncülük ödülü Elazığ ilinden Aylin Aydın’a verildi.


Fizik dalında birincilik ödülü Elazığ ilinden Ömer Faruk Bilhan ile Adıyaman ilinden Yunus Emre Erun ve Emir Çağrı Çelikten’e; ikincilik ödülü Malatya ilinden Muhammed Tarık Uçar’a; üçüncülük ödülü Mardin ilinden İzzeddin Karaalp ve Esra Revşen Karaalp’e verildi.


Kimya dalında birincilik ödülü Malatya ilinden Zeynep Duygu Şık ve Dilruba İrem Öztekin ile Elazığ ilinden Ceyda Dağlı ve Ayça Zişan Şeker’e; ikincilik ödülü Malatya ilinden Reyyan Yaşar ve Merve Gündüz’e; üçüncülük ödülü Malatya ilinden Zeynep Güler ve Saltuk Buğrahan Tulum’a verildi.


Kodlama dalında birincilik ödülü Elazığ ilinden Yusuf Gündoğdu ve Eyüp Batuhan Seviş’e; ikincilik ödülü Adıyaman ilinden Muhammet Eren Güler ve Abdurrahman Derda Karaaslan’a; üçüncülük ödülü Bingöl ilinden Muhammed Veysi Erimez ve Ercan Döğüm’e verildi.


Matematik Dalında birincilik ödülü Malatya ilinden Zehra Akkuş ve Ayşegül Dündar’a; ikincilik ödülü Malatya ilinden Özge Dilay Örüm’e; üçüncülük ödülü Adıyaman ilinden Burak Yiğit’e verildi.


Psikoloji dalında birincilik ödülü Adıyaman ilinden Fatma Betül Tuncer ve Esra Özşahin’e; ikincilik ödülü Mardin ilinden Yasemin Damar ve Gülhan Oğurlu’ya; üçüncülük ödülü Elazığ ilinden Emine Reyhan Görgülü’ye verildi.


Sosyoloji dalında birincilik ödülü Adıyaman ilinden Tuba Demir ve Erdal Eren Çınkır’a, Şanlıurfa ilinden Ahmet Eren Öztürkmen’e; ikincilik ödülü Malatya ilinden İshak Özge’ye; üçüncülük ödülü Malatya ilinden Özgür Çimen ve Halime Bengisu Pektaş’a verildi.


Tarih dalında birincilik ödülü Diyarbakır ilinden Hasan Ali Cengiz’e; ikincilik ödülü Malatya ilinden Behiye Orhan’a; üçüncülük ödülü Elazığ ilinden Nurefza Güleç ve Efsa Çelik’e verildi.


Teknolojik Tasarım dalında birincilik ödülü Malatya ilinden Mazhar Erdem Özdemir’e, Bingöl ilinden Volkan Maden ve Furkan Bulut’a; ikincilik ödülü Şanlıurfa ilinden Süheyla Güler ve Fahriye Akkoyunlu’ya; üçüncülük ödülü Malatya ilinden Salih Mert ve Deniz İlhan Vural’a verildi.


Birincilik ödüllerini öğrencilere ve danışman öğretmenlere İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TUBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, ikincilik ödüllerini ise; TUBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat ve Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek ile Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, üçüncülük ödüllerini ise Adıyaman, Elazığ, Şanlıurfa ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri tarafından takdim edildi.


Haber: Edanur BAYTAK- Faruk KÜÇÜK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·