İnönü Üniversitesinde İnsansız ve Akıllı Sistemlerin Dünü Bugünü ve Yarını Konuşuldu

Bilim · March 20, 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde İnsansız ve Akıllı Sistemlerin Dünü Bugünü ve Yarını Konuşuldu

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda İnsansız ve Akıllı Sistemlerin Dünü Bugünü ve Yarını konulu söyleşi düzenlendi.

 

Düzenlenen söyleşiye İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Savunma Sanayi Müsteşarlığı İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, Teknopark Müdürü Dr. Öğr. Ü. Fatih Kocamaz, Taktik ve Özel Amaçlı İnsansız Sistemler Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin, Uzman Özlem Güner, Danışmanlar Zafer Kaya ve Damla Begüm, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Teknopark Müdürü Fatih Kocamaz “ Gökhan Uçar, bana göre Türkiye’de özellikle mühendislik alanında ihtiyaç duyabileceğiniz savunma sanayisiyle ilgili en önemli isimdir.  Bu yüzden bugün bu söyleşiyi düzenledik.” dedi.


Kocamaz  “İnşallah bu görüşmeler savunma sanayi ile ilgili Malatya’da bir yapılanmanın da öncülüğü olur. İnşallah onun ilanı olur.” şeklinde konuştu.

 

Bir buçuk yıl İnsansız sistemler Daire Başkanı olduğunu ve savunma sanayi müsteşarlığı olarak 33 senelik bir kuruluş olduklarını belirten Savunma Sanayi Müsteşarlığı Daire Başkanı Gökhan Uçar ise, şöyle konuştu:


“Önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Daha önce yabancılarla ortaklık kurarak teknolojiyi oradan getirip Türkiye’de üretim yapıyorduk. Son üç dört beş sene artık kendi sistemlerimiz üretiyoruz. Sahada artık çok istisnai yabancı ortaklık kuruyoruz. Artık hemen hemen her şey yerli yapılıyor.”


 Diğer kamu kurumlarından fark ve avantaj olarak daha kolay iş yapabildiklerini ve kendi bütçelerinin olduğunu belirten Uçar şöyle devam etti:


“Normalde Türkiye’de gelirler toplanıyor. Ondan sonra bütçe veriliyor. Hangi kuruma ne kadar gerektiğiyle ilgili hükümet proje hazırlıyor. Daha sonra meclisten geçiyor. O kurumlarda o bütçeleri kullanabiliyorlar. İnsansız hava araçları ihtiyaçtan dolayı ön planda. İnsan hayatı kıymetli. Eğer insansız bir şey yapabiliyorsak neden insanımızı gönderelim?”


Program gelen konuklara hediye takdimiyle son buldu.


Haber: Mizgin ŞENGÜL- Çiğdem ERHAN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·