İnönü Üniversitesinde “Türkiye’de Yükseköğretim, İstihdam ve Teknoloji” Konuşuldu

Kampüs · March 21, 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde “Türkiye’de Yükseköğretim, İstihdam ve Teknoloji” Konuşuldu

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda Temel Eğitim Topluluğu tarafından Türkiye’de Yükseköğretim (YÖK), İstihdam ve Teknoloji adlı konferans düzenlendi.


Düzenlenen programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Bayri, Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Öğretim Üyesi ve Temel Eğitim Topluluğu akademik danışmanı Dr. Öğr. Ü. Hasan Aydemir, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay “Bugün  istihdam ve teknoloji konusunda çok kıymetli misafirimizi dinleyeceğiz. Aslında Türkiye’deki üniversite eğitimi, Türkiye’deki  Yükseköğretim, Yükseköğretimin çıktıları bunların istihdama yansıması. Yükseköğretimdeki Türkiye ve dünyadaki eğitimler, trendler... Abdullah Hoca bu konularda çok kafa yormuş, çok çalışmış bir hocamız. Onun için ondan bu konuları dinleyeceğiz. Her biriniz şimdi farklı uzmanlık alanlarında eğitim alıyorsunuz, meslek alanında çalışıyorsunuz. Mezun olduğunuzda hem iş bulma, hem istihdam olma, hem iş kurma konularında hocamızın bu alandaki deneyimlerinden yararlanacaksınız. Ben bu programı düzenleyen topluluğumuzun değerli başkanına ve üyelerine, bu organizasyonda emeği olan Metin Hocamıza teşekkür ediyorum. Abdullah Hocamızı tekrar Malatya’da bir kez daha misafir etmekten mutluluk ve memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.


Konuşmasına başlamadan önce animasyon filmi izlettiren YÖK Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ise “Boyut kavramını anlatmak için yapılmış bir animasyon,  üç boyutlu dünyada yaşadığımız için dördüncü boyut, beşinci boyutlardan bahsediliyor. Fakat bu animasyon üç boyutlu bir dünyadaki bir varlığın buradaki animasyonda gördüğünüz gibi iki boyutlu bir dünya ile etkileşimi sayesinde hem üç boyutlu anlama hem de iki boyutlunun getirdiği kısıtlığı kavrama konusunda bir fikir veriyor. Dördüncü boyutla birlikte iki tane zincir halkasını kırmadan birbirine geçirebiliyorsunuz. Burada görmüş olduğunuz olağanüstü ders, bunu anlatmak için bu animasyonu bir de bütün dünya algımızı ve dünya ile ilgili algımızı değiştirdiğimiz vakit hangi potansiyellerin açıldığını karşımıza gelebilmek ve göstermek için seçtim. Gelecekle ilgili beklentileriniz, projeleriniz ve çalışmalarınız var. Fakat bu beklentilerin ne kadar karşılanabileceği veya ileriye yönelik nasıl bir yol çizmemiz konusunda sizlere ülkemizin, dünyanın bu bağlamdakini göz önünde bulundurması gereken gerçekleri ile ilgili bazı grafikler paylaşacağım. Bir de çoğumuz üniversite okuyoruz, üniversite bitiriyoruz. Grafik okumayı bilmiyoruz. Grafik okumayı ve bunu kritik ederek okumayı bilmiyoruz. Yüksek öğretimle ilgili biraz bahsedeyim. Geçen sene yaklaşık 500 bin kişi ön lisans 600 bin de lisans kontenjanı var. Bunlara açık öğretim de dahil. Her yıl bir milyon kişi üniversiteye giriyor. Bir kısmı iki yıllık bir kısmı dört yıllık yani her yıl 1 milyon kişinin mezun olabileceği mekanizmanın içerisine giriyoruz. Yani bu çok önemli. 'Biz kiminle yarışıyoruz, istihdam alanı söz konusu olduğu vakit kimler bizimle aynı gruba katılacak?' sorusunun cevabı grafiklerde gizlidir” şeklinde konuşarak grafiklerle açıklamalarda bulundu.


Programın sonunda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından YÖK Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu’na plaket takdim edildi.


Haber: Ülkü ÖZER- Faruk KÜÇÜK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·