Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt

Sağlık · March 24, 2018 · 0

“2017 Yılındaki Hedef Kök Hücre Sayısına Ulaştık”

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt yaptığı açıklamada, 2017 yılındaki kök hücre sayısı hedeflerine ulaştıklarını söyledi.


Kök Hücre Nakli Merkeziyle ilgili bilgi veren Erkurt, “Kök Hücre Nakli Merkezimiz on iki yataklı bir merkezdir ve içerisinde on hemşire ve personeli vardır, üç tane öğretim üyemiz bulunmaktadır. Bu öğretim üyelerimizden klinik sorumlusu benim. Sonra Prof. Dr. Emin Kaya, Prof. Dr. İrfan Kuku olmak üzere merkezimizde üç tane öğretim üyesi var. Klinik asistanları ve uzmanlarıyla beraber bu hizmete devam ediyoruz ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kök hücre nakli merkezinde istediğimiz hedefe ulaştık” dedi.


2017 yılı sayılarına göre Turgut Özal Kök Hücre Nakli Merkezinin kemik iliği nakli sıralamasında kamuda dördüncü sıraya yerleştiğini dile getiren Erkurt, “2017 yılının başında yüz tane kök hücre nakli yapmayı hedef olarak koymuştuk ve bu hedefimize ulaştık. 2018 hedefimize bu yüz sayısını üçte bir oranında da artırmak; bu konuda merkezimiz, yeterli deneyime ve bilgiye sahiptir yani öğretim üyeleri bazında olsun, hemşire, personel, asistan uzman hekim düzeyinde yeterli donanımdadır” şeklinde konuştu.


 “Amacımız Türkiye’deki kök hücre nakillerini en iyi şekilde gerçekleştirmek ve sağlık turizminde Turgut Özal Tıp Merkezini Türkiye’de hatta Avrupa’da zirveye çıkarmak”  şeklinde konuşan Erkurt, şunları ekledi: “Yeni hastanemizde yirmi dört tane yataklı kit ünitesi olacak. Kemik iliği transplantasyon ünitesi ve yetmiş iki yataklı tek kişilik servis odalarımız olacak yani totalde baktığımızda yetmiş iki artı yirmi dört doksan altı yataklı muazzam bir servise sahip olacağız. Bu da bizi Türkiye’de zirveye taşıyacak oradan da Avrupa’da ve Amerika’da yani dünyada en çok nakil yapılan merkezler arasına sokacak yeni hastane olacaktır.”


Tıp merkezinde her türlü kemik iliği naklini başarıyla yaptıklarını ifade eden Erkurt, “Merkezimizde 2017 yılında 99 tane kök hücre nakli yapıldı. Bunların 46 tanesi allojenik nakildi. Allojenik kök hücre nakli kardeşten alınan, Otolog kök hücre nakli kendinden alınan nakil, haploidentik kısmi uyumsuz akrabalardan alınan ve bir de akraba dışı akraba olmayanlardan yapılan kök hücre nakli dahil her türlü en zor nakilleri de yapıyoruz” dedi.


İyi, uyumlu ve başarılı bir ekibe sahip olduklarını, amacının sağlık turizmi yaparak farklı yerlerden gelen hastaları sağlığına kavuşturmak olduğunu belirten Erkurt, sözlerine şöyle devam etti: “Bu bağlamda deneyimli bir merkez olarak bizim amacımız Türkiye’de zirveye oturmak, en çok nakil yapan, en başarılı kemik iliği nakli ünitesi olmak ve bundan sonra yani bununla beraber amacımız da yine sağlık turizminde Irak, Suriye, Sudan, Gürcistan ve Erbil’den gelen hastaları sağlığına kavuşturmak yani 2018’deki planımız projemiz bu. Kamu hastanesiyiz ve hiç fark almıyoruz hastalardan hiçbir ücret talep etmiyoruz; hastadan hiçbir ücret talep etmiyoruz. Her türlü kemik iliği nakil hastasına talibiz. Kamuda dördüncü olduk bunu daha da ileri taşımak istiyoruz. Bir de her türlü kemik iliği nakli yapıyoruz. Her türlü; basitinden değil en zorunu da yapıyoruz.”


Erkurt, son olarak “Yaptıkları hizmetten dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş ve Başhekimimiz Prof. Dr. Hakan Parlakpınar'a çok teşekkür ederim” dedi.


Haber: Kübra YILMAZ- Hatice YETMEN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·