İnönü Üniversitesinde 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışmasının Ödül Töreni Gerçekleşti

Bilim · March 30, 2018 · 0

12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışmasının Ödül Töreni

TÜBİTAK-BİDEP desteği ile İnönü Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışmasına katılan projeler 26-29 Mart tarihleri arasında sergilendi ve ödül töreni gerçekleştirildi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine Vali Vekili Regaip Ahmet Özyiğit, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Büyükşehir Belediyesi İl Genel Sekreteri Ertan Mumcu, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Ü. Cemal Koyunoğlu, TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Çelebi, Malatya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sadun Kılınç,  akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.


Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen ödül töreninin açılış konuşmasında yarışma hakkında bilgilendirme yaparak şunları söyledi:


Bu çalışma TÜBİTAK-BİDEP desteği ve İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan bir çalışmadır. Malatya Bölgesi Proje Yarışması Malatya’nın da dâhil olduğu toplam sekiz ili kapsamaktadır. Malatya’nın Bölge Koordinatörlüğünü üstlendiği bu yarışmaya Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Şanlıurfa, Tunceli olmak üzere toplam sekiz il katılmaktadır. Bu illerden Biyoloji (65), Fizik (85), Kimya (29), Matematik (84), Değerler Eğitimi (58), Tarih (15), Kodlama (28), Türkçe (24) olmak üzere 8 alanda toplamda 388 proje katılmıştır. Bütün bu projelerin değerlendirilmesi için bölgemizdeki farklı üniversitelerden seçilen jürilerin yaptıkları değerlendirmeler sonucunda 80 proje, bölge sergisinde davet edilmeye hak kazanmıştır. Burada yapılmış olan ikinci bir değerlendirmeden sonra sergiye katılan 80 proje arasında on 3 projeye bölge finalistleri olarak birincilik ödülü, 8 projeye ikincilik ve 8 projeye de üçüncülük ödülü verilecektir. Finalist olarak belirlenen projelerimiz Kayseri’de yapılacak olan Türkiye finalinde bölgemizi temsil edeceklerdir.”


Konuşmasının devamında yarışmaya projeleriyle katılan öğrencilere yönelik olarak konuşan Türkmen: “Sevgili öğrenciler, doğal olarak katıldığımız her yarışmada hepimiz birinci olmak isteriz. Ancak ne yazık ki bu mümkün değildir. Ancak şunu bilin ki, belli bir gayret sonucunda ortaya koymuş olduğunuz bütün bu eserler son derece kıymetlidir. En başta bu bilgi yolculuğunuz, çabanız, emeğiniz, birinciliğin de ötesinde çok değerli ve takdire şayandır. Şunu unutmayın ki başarıda en önemli olan şey, azim ve kararlığınızdır. Lütfen bu yarışmada birinci olsanız da olmasanız da azminizi her daim canlı tutunuz, kararlılığınızdan ödün vermeyiniz. Ortaokul düzeyinde düzenlenmiş olan bu yarışma öğrencilerimizi temel bilimler alanlarında projeler yapmaya, öğrencilerimizin proje fikirlerini yönlendirmeye, bilimsel araştırma veya çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacını taşımaktadır. Bu yıl Kayseri’de yapılması planlanan Türkiye finalinde öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum” diyerek konuşmasına son verdi.


Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise “Üniversitemizde ikincisini düzenlediğimiz sekiz ilin katıldığı ve toplamda on ikincisi düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na hepiniz çok güzel projelerle katıldınız. Katılım sağlayan projenin sahibi öğrencilerimizi, onların öğretmenlerini ve müdürlerini tebrik ediyorum. Projelerden 80 tanesi seçilip buraya sergiye geldi ve yarışmaya katıldı. Benim için bu 80 projenin hepsi birinci. Hepiniz geleceğin bilim yıldızlarısınız. Hepinizi kutluyorum. TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen hocamız Bölge Koordinatör Yardımcımız Prof. Dr. Emin Çelebi hocamız ve tüm jüri üyesi hocalarımız gerek illerde olsun gerekse üç gündür burada yoğun mesai harcayarak sizlerin projelerini değerlendirdiler. Benim için bu seksen projenin hepsi yıldız projedir, hepiniz benim gönlümde birincisiniz.” dedi


Yarışmaya katılan ortaokul öğrencilerine İnönü Çocuk Üniversitesi hakkında bilgi veren Kızılay şunları söyledi:


“Üniversitemizde sizlerle ilgili çok önemli bir başka faaliyetimiz daha var. Uzun yıllardır devam eden bu faaliyet hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Ağırlıklı olarak ortaokul öğrencilerimize hitap eden ilkokul ve lise öğrencilerimizi de zaman zaman kapsayan ama en çok ortaokul öğrencilerine hitap eden ‘İnönü Çocuk Üniversitesi’ var. İnönü Çocuk Üniversitemiz Türkiye’nin ilk çocuk üniversitesi. Dünya Çocuk Üniversitelerinin kurucu üyesi olduğu için ayda bir defa olarak çok güzel etkinlikler yapıyoruz. Belki içinizden İnönü Çocuk Üniversitemizin etkinliklerine katılanlarınız olmuştur. İnönü Çocuk Üniversitesi Malatya iline hitap ediyor. Fakat şu an burada 8 farklı ilden öğrencilerimiz var. Hepinizi İnönü Çocuk Üniversitesini takip etmeye ve faaliyetlerine katılmaya davet ediyorum.”


Rektör Kızılay konuşmasını sonlandırırken şunları kaydetti:


“Başarılarınızın devamını diliyorum. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Şu an bu salonda geleceğin bilim insanları var.  Sizler yaptığınız çalışmalarla buradaki profesör hocalarınızı büyüklerinizi geçeceksiniz. Hepiniz yeni bilim kâşifleri olacaksınız. Hepiniz zaten birer bilim yıldızlarısınız, geleceğinde bilim yıldızı olacaksınız. Başarılarınızın devamını diliyorum. Anne-babalarınızı, öğretmenlerinizi, büyüklerinizi kutluyorum bu yarışmayı organize eden çok kıymetli iki profesör hocamızı tebrik ederim. Gelecek yıl daha fazla proje ile yarışmaya katılıp bu yıldan daha ileriye taşınmasını diliyorum.”


Programın sonunda ödül törenine geçildi ve yarışmaya katılıp sergilenen 80 proje arasından 13 proje bölge finalistleri olarak birincilik ödülü, 8 proje ikincilik ve 8 projeye de üçüncülük ödülleri ve hediyeleri verildi.


HABER: Onur COŞKUN - İsa EROL

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·