Kampüs · Feb. 28, 2017 · 0

"28 Şubat ve Erbakan" Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Milli Gençlik Topluluğu tarafından "28 Şubat ve Erbakan" konulu panel düzenlendi.


Panele katılmak üzere üniversitemize gelen Sanayi-Teknoloji ve İçişleri eski Bakanı, Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, panelden önce İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı ziyaret etti.


Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, İnönü Üniversitesi ve burada yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay daha sonra konuklarıyla beraber panele katılmak için Hoca Ahmet Yesevi salonuna geçti.


Panele, Sanayi-Teknoloji ve İçişleri eski Bakanı, Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, akademik, idari personel ile öğrenciler katıldı.


Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Kızılay, Milli Gençlik Topluluğunu düzenledikleri panelden dolayı tebrik etti ve Oğuzhan Asiltürk'ün Malatya'nın çok değerli bir evladı olduğunu belirterek, "Sayın Asiltürk Türk siyasi hayatının çok önemli bir devlet adamı ve siyasetçisidir. Çok kıymetli birikimi ve Türkiye'ye büyük hizmetleri var. Üniversitemize de kuruluşundan bu yana çok büyük katkıları var. Şehrimize de çok büyük emekleri var. Şükran borçluyuz" dedi.


Oğuzhan Asiltürk'ün Türkiye'nin çok önemli siyasi olaylarının içerisinde bizzat yer aldığına değinen Rektör Prof. Dr. Kızılay, şunları kaydetti:


"Bunların sadece üç tanesini zikretmek istiyorum. Birincisi Kıbrıs Barış Harekâtı. Bakanımız Kıbrıs Barış Harekatı’nın bizzat aktörlerinden birisidir. Kendisinden o konuyu başka bir zaman ayrıca dinlemek isteriz.  İkincisi 12 Eylül Askeri Darbesi'nin bizzat tanığı, bizzat yaşayanıdır. 12 Eylül Askeri Darbesi konusunun hem öncesini, sıkıntılarını hem de sonrasını en iyi dinleyeceğimiz Türkiye’deki büyük devlet adamı ve siyasetçilerimizden birisidir. Üçüncüsü 28 Şubat Postmodern Darbesi'nin bizzat yaşayan hem aktörü hem de tanığıdır. Kendilerinden bugün 28 Şubat sürecini dinleyeceğiz. 28 Şubat ben ve benim kuşağımın da aslında çok yakından yaşadığı bir hadisedir. Ben de genç bir akademisyen olarak 28 Şubat'ın öncesini, tam zamanını ve sonrasını yaşayan bir akademisyenim."


Eski Bakan ve Milletvekili Oğuzhan Asiltürk de Merhum Necmettin Erbakan'ın iktidara gelmemesi için çok uğraşıldığını söyledi.


O dönem Refah Partisi iktidara gelirse Türkiye'nin aktif olan bazı gruplar gibi olacağına değinen Asiltürk, "Bunları her gün gazetelere yazıp millete göstere göstere ister istemez bir endişe meydana getirdiler. Her şeyi yaptılar. Ama kudret, kuvvet sahibi olan yalnızca Cenab-ı Alah'tır. Allah bu güzelliği bu toplumun görmesi için takdir etti. Bizi meclise soktu" ifadelerini kullandı.


Asiltürk, kurdukları Milli Nizam, Refah ve Fazilet Partilerinin kapatıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:


"Bizim bütün partilerimizi kapattılar. Niye kapattılar? Yani suç, anayasa var, kanunlar var. Anayasa kararlarını alın inceleyin. Gerekçe şu, ‘Siz İslam'ı savunuyorsunuz, Yarın iktidar olursanız İslam'ın hükümlerini uygularsınız. Bu da laikliğe aykırıdır. Biz partinizi kapatıyoruz.’ Bu kadar. Ama bu milletin büyük çoğunluğu imanlıdır, Müslümandır ve Müslümanca yaşamak ister. Sen istemeyebilirsin ancak senin istememenin bir kıymeti de yoktur."


Asiltürk, eski Başbakanlardan Merhum Necmettin Erbakan'ın cenazesine 1,5 milyon insanın katıldığını sözlerine ekledi.


Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş ise Ortaçağ Avrupa'sında bir dönem derebeyliklerin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Günümüzün kralı o zaman o kamuoyunu kim inşa ediyorsa odur. Bu kitle iletişim araçlarıdır, medyadır, televizyondur, gazetedir, internet mecralarıdır ve diğer iletişim araçlarıdır. Bu bakımdan ele almak gerekirse aslında 28 Şubat sürecinin en önemli terimlerden birisi hatırlarsanız toplum mühendisliği kavramıdır. Bugünlerde son üç, beş yıldır algı operasyonu dediğimiz kavram var. Onun doksanlardaki karşılığı toplum mühendisliği kavramıdır. Bir nevi mevzuatın dışında, anayasanın, kanunların dışında, vicdanların dışında bir mühendisliğe soyunmuştur. İşte o yüzdendir ki zihni üzerinde ve yüreğindeki meseleler konusu da en az sağlık kadar önemlidir. Çünkü insanlar bedenleriyle yaşadığı gibi ruhu ile de yaşıyor. Zihinlerinin de berrak olması gerekiyor. Bu bakımdan Erbakan hoca gibi bir şahsiyetin İnönü Üniversitesi'nde doktora tezi olarak çalışılması ve akademik dünyaya kazandırılmış olması çok büyük bir başarıdır."


Kurdaş, 28 Şubatta medyada, “Necmettin Erbakan Paşa Paşa İmzaladı” manşetlerinin çok tekrar edildiğine değinerek, "Milli, Güvenlik Kurulundaki metnin Erbakan hoca tarafından imzalandığı algısı abartılarak tekrarlanıyordu. ‘Başbakan paşa paşa imzaladı’ gibi benzer başlıklar o kadar çok tekrar edildi ki bu algı hemen hemen tüm topluma adeta kabul ettirildi” dedi.

 

Panelin sonunda Rektör Prof. Dr. Kızılay, Sanayi-Teknoloji ve İçişleri eski Bakanı, Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’a hediye takdim etti.  


Muhabir: Hatice Feyza ATEŞ- Çiğdem AKBULUT- Gülnaz BARKA

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·