2020 Yılı Alevilik İnanç Takvimi (İbadetler)

Alevilikte yıl boyunca yapılan ibadetler,  cemler, tutulan oruçlar belirli bir inanç takvimine göre yapılmaktadır.

 

13-14-15 Şubat 2020

Hızır Orucu

Hızır orucu, Alevilikte hak sayılan üç oruçtan biridir. Şubat ayı içerisinde tutulur; Şubat’ın hangi haftasına geleceği üç gün mü, yedi gün mü tutulacağı yöreye ve ocağa göre değişebilir.  Oruç tutulur ve oruç bitimine denk gelen Perşembe akşamı kurban kesilir, cem ibadeti yapılır. Cemden önce hazırlanan ‘’hızır lokmaları’’ cem sonunda topluma  dağıtılır. Hızır ya da hıdırellez ceminin en önemli farkı cemlerde çekilen ‘’tevhid’’dir. 

 

Hz. Ali'nin Doğumu ve Hakk'a Yürüyüşü

21 Mart 599 - 24 Ocak 661 (Miladî) 


17-18-19 Ağustos 2020

Masum-u  Paklar Orucu

Muharrem Orucundan önce tutulan üç günlük oruca  Masum-u Paklar orucu denilmektedir. Bu oruç Hz. Hüseyin'e elçilik için Küfe'ye giden ve  Küfe’de şehit edilen Müslim bin Akil ve oğulları için tutulmaktadır.

 

20 Ağustos 2020

Fatıma Ana Orucu

Fatıma Ana Orucu, üç gün tutulan Masum-u Paklar Orucundan sonra, Muharrem Orucundan önce bir gün tutulan yas orucudur.

 

21 Ağustos 2020

Muharrem Orucu

Muharrem ayının ilk on iki günü Aleviler ve Bektaşiler tarafından oruçlu geçirilir. Bu günlerde, İmam Hüseyin’in ve yarenlerinin susuz bırakılmış ve eziyet görmelerinden  dolayı  su içilmemeye,  bıçak kullanılmamaya, can incitmemek ve kan akıtmamak için et yememeye özen gösterilir. Bu günler matem günü olduğu için imkanı olan traş olmaktan ve süslenmekten veya eğlence yapmaktan kaçınır. Muharrem ayında cem yapılmaz, bağlama çalınmaz. Genel bir ibadet olarak, On Muharremde mersiyeler okunur ve Kerbela Şehitleri için gözyaşları dökülür. 

Matem orucunun sonunda, Muharrem ayının on üçüncü günü kurbanlar tığlanır, aşure yapılır dağıtılır. Kurbanlar İmam Zeynel Abidin’in Kerbela katliamından kurtuluşuna şükran içindir. 

 

2 Eylül 2020

Aşure Lokması Günü

Muharrem matemi, aşure geleneği ile biter. Orucun ardından Aşure Lokması Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşure yenilir ve dağıtılır.


"Yolumuz; ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur." [ Hz. Pir Hacı Bektaş-ı Velî ]