Topluma Hizmet

Üniversitemizin merkez yerleşkesinde ikamet eden ve çeşitli nedenlerle risk altında olan vatandaşlarımıza yardım ve destek amacıyla Rektörlüğümüz bünyesinde ve Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş'un başkanlığında "Vefa Grubu" kurulmuştur.

Vefa Grubu İletişim Adresi
Güvenlik Merkezi / İnönü Üniversitesi Merkez Yerleşke
0422 377 44 44 – Dahili 44 44
0422 377 33 83 – Dahili 33 83
0530 868 67 44


1. Üniversitemizin başta resmi YouTube kanalı olmak üzere tüm kurumsal sosyal medya hesaplarından Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) konusunda hazırlanan bilgilendirici içerikler ve daha önceden yayımlanmış haberler/videolar paylaşılmaktadır.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "İmmun Plazma Tedavisi" ile ilgili CNN Türk'e konuştuCovid-19 Günlerinde İnönü Tıp'tan...Dezenfektan Nasıl Kullanılır?
İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ecz. Songül Ünüvar, dezenfektanın nasıl kullanılacağını anlattı.Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 24 TV kanalında "İmmun Plazma Tedavisi" ile ilgili soruları cevapladıCOVID-19 Hastaları Oruç Tutmalı mı?
Üniversitemizin Turgut Özal Tıp Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin Ersoy'dan Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) hastalarına oruç önerileri.Hipertansiyon Hastaları Oruç Tutmalı mı?
Üniversitemizin Turgut Özal Tıp Merkezi Endokrinoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Bahri Evren'den hipertansiyon hastalarına oruç önerileri.Şeker Hastaları Oruç Tutmalı mı?
Üniversitemizin Turgut Özal Tıp Merkezi İç Hastalıkları/Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Şahin'den şeker hastalarına oruç önerileri.


Üniversitemizin İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri, ülkemizi ve dünyayı esir alan Covid-19 salgınıyla ilgili özet sunumlar halinde paket konuşmalar hazırladılar. Ortalama 5-6 dakika olan bu içeriklerde İslam dininin salgın hastalıklar başta olmak üzere doğal afetlere yönelik görüşünün yer aldığı Afet İlmihâli ele alındı. 


1. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın talimatları doğrultusunda, Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde "Evde kal, hareketsiz kalma" projesi hayata geçirildi.

Proje kapsamında Spor Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları Öğr. Gör. H. İrşil Demiralp, Öğr. Gör. E. Hakan Öncü ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencisi Rabia Nur Demirel tarafından Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) nedeniyle evlerinden çıkamayan ve hareketsiz kalan vatandaşlarımız için çeşitli kas gruplarına yönelik egzersiz videoları hazırlandı.

Üst Bölge Egzersizleri:


Karın Egzersizleri


Bacak Basen Egzersizleri:


2. İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi M. Güneş Açıkgöz'ün Kuklapella korosu tarafından "Evde Kal" gösterisi hazırlandı.


1. Sağlığın Aile ve Eğitime Etkisi (Çevrimiçi Veli Semineri)
Konuşmacı: Doç. Dr. Vehbi Bayhan | Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü
Tarih: 3 Mayıs 2020 | Saat: 21.00 | Kültür Koleji Sosyal Medya Hesaplarından Canlı Yayın

2. Salgın Günlerinde Aile ve Eğitim 
Konuşmacı: Doç. Dr. Vehbi Bayhan | Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü
Tarih: 2 Mayıs 2020 | Saat: 21.30 | Instagram Hesaplarından Canlı Yayın

3. Koronalı Dönemde Yaşlılık: Sosyologlar Salgının Etkilerini Tartışıyor (Çevrimiçi Panel)
Moderatör: Prof. Dr. Ünal Şentürk | Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü
Konuşmacılar: Prof. Dr. Aylin Görgün Baran | Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
Prof. Dr. Murat Şentürk | İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
Tarih: 2 Mayıs 2020 | Saat: 15.00


1. Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek | Covid-19'a İktisadi ve İdari Bakış 1
İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Covid-19 salgınının uluslararası sisteme etkilerini yorumladı.2. Covid-19'un Ekonomi Üzerine Etkisi | Covid-19'a İktisadi ve İdari Bakış 2
İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Uğur (moderatör), Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Prof. Dr. Tayfur Bayat, Necmettin Erbakan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Adıgüzel ve Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İzzet Taşar, Covid-19 salgınının dünya ve Türkiye ekonomisi üzerine etkisi üzerine çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirdi.3. Covid-19 Salgını Sonrası Uluslararası Sistem | Covid-19'a İktisadi ve İdari Bakış 3
İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Karadağ (moderatör), Doç. Dr. Fikret Birdişli ve Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Torun, Covid-19 salgını sonrası uluslararası sistem üzerine çevrimiçi (online) bir söyleşi gerçekleştirdi.4. Doç. Dr. Nihat Akbıyık - Arş. Gör. Demet Toktaş | Covid-19'a İktisadi ve İdari Bakış 4
İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nihat Akbıyık ve Arş. Gör. Demet Toktaş, Covid-19 salgınının Türkiye ve dünyada iş hukukuna, çalışma ilişkilerine ve sosyal politikalara etkisini yorumladı.5. Covid-19'un Ticarete Etkileri | Covid-19'a İktisadi ve İdari Bakış 5
İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Derindağ ve Arş. Gör. Gizem Ateş, Covid-19 salgınının ticarete etkilerini yorumladı.Covid-19 Bilgi Sayfası

İletişim