Current Students

Yabancı Kimlik İşlemleri

Yabancı Kimlik Numarası

Türkiye’de altı aydan fazla ikamet eden yabancı uyruklu kişilere T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Yabancı Kimlik Numarası verilmektedir. Bu numarayı, öğrenim amaçlı ikamet tezkerelerinizi aldıktan sonra T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü  web sitesinden sorgulayarak temin edebilirsiniz.

https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/YabanciKimlikNoSorgula adresinden size ait bilgilerle kimlik numaranızı sorgulayabilirsiniz.

Yabancı uyruklu öğrenciler için düzenlenen tüm bilgi ve belgelerde, öğrencilerin yabancı kimlik numarası kullanılır. Yabancı kimlik numarası alınana kadar tüm öğrenci bilgi ve belgelerinde pasaport numarası kullanılır. Mavi Karta sahip öğrencilere ayrıca bir yabancı kimlik numarası verilmediğinden, bu öğrenciler için T.C. kimlik numaraları kullanılır.


Benka Hesabı

Yabancılar Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Hesap açılışı sırasında bankalar sizden belirli bilgi ve belgeleri sağlamanızı isteyeceklerdir. Yabancı uyruklu bir kişi olarak bankaların talep edeceği bilgi ve belgeleri toplayıp gerekli hazırlıkları yaparak kolayca bir banka hesabı açabilirsiniz.

Hesap açılışı sırasında talep edilecek belge ve bilgiler:

  • Pasaport
  • İkametgah adresi
  • Vergi numarası
  • Mobil telefon numarası

Hesap açılışı sırasında pasaport gereklidir ve mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Hesap açılışı sırasında sizden talep edilecek belgelerden bir diğeri de ikametgah adresi olacaktır. Bu nedenle henüz resmi olarak ikamet ettiğiniz bir adres bulunmuyorsa ilk başta bir tebligat adresi belirmekle işe koyulabilirsiniz. İkametgah adresi, vergi numarası almak için de gerekli olacaktır.

Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin vergi numarası da sağlamaları gerekmektedir. Vergi numarasını vergi dairelerinden kolayca alabilirsiniz. Vergi numarası almak için pasaportunuz ve ikametgah adresiniz yeterli olacaktır.

Bazı bankalar hesap açılışı için Türkiye’deki GSM operatörlerinden alınmış bir mobil telefon numarası talep ediyorlar. Bu, bazı bankalarda zorunlu değil ancak banka hesabınıza ulaşmak için internet şubesi gibi kanalları kullanmak istiyorsanız, Türk operatör şirketlerinden bir mobil hat almanız gerekli olacaktır. Turkcell, Vodafone ya da Turk Telekom gibi Türk operatör şirketlerinden ön ödemeli veya faturalı bir mobil hat satın alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Türkiye’deki bankalardan yabancı olarak bir banka hesabı açmak için pasaportikametgah adresi ve vergi numarası yeterli olmaktadır. Bunları sağladıktan sonra banka hesabı açabilir ve bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.


Bağlantılar