Oct. 9, 2020

İngilizce Yeterlilik Sınav Duyrusu

YÖS, DGS ve Ek Yerleştirme ile kayıt olan öğrencilerin Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı

 

YÖS, DGS ve Ek Yerleştirme ile kayıt olan öğrencilerin Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı hakkında

Sevgili Öğrenciler, üniversitenize hoş geldiniz.

Üniversitemiz tarafından Zorunlu ve İsteğe bağlı Hazırlık okuyacak öğrenciler için yapılacak olan “Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı” yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Yabancı dil seviye tespit ve yeterlilik sınavının 15 Ekim 2020 Perşembe günü saat 13:00’da yapılacak olan yazılı aşamasından 100 puan üzerinden en az 70 puan alan öğrenciler sınavın sözlü aşamasına girmeye hak kazanırlar. Yabancı dil seviye tespit ve yeterlilik sınavının 16 Ekim 2020 Cuma günü yapılacak olan sözlü aşamasından da 100 puan üzerinden en az 70 puan alan öğrenciler zorunlu yabancı dil hazırlık eğitiminden muaf olup kayıtlı oldukları programa başlayabileceklerdir. Bu sınavlardan başarısız olan öğrenciler yabancı dil seviye tespit ve yeterlilik sınavından aldıkları puana göre seviyelerine uygun bir hazırlık sınıfına yerleştirilerek bir yıllık yabancı dil hazırlık programına devam edeceklerdir. Sınavlara ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda sunulmuştur. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Önemli Not: Öğrencilerin online sınavlarda mağdur olmamaları için gerekli bilgisayar ve internet altyapısını temin etme sorumluluğu kendilerine aittir. Bu amaçla öğrencilerin web tarayıcı içeren bir internet sağlayıcı ve en az 1024x768 çözünürlüğü destekleyen görüntüleme özelliğine (kamera) sahip bir elektronik cihaz (Bilgisayar, Mobil Cihazlar vb.) ve yan donanımlar (Mouse, Klavye, İşaretleme Araçları v.b.) temin edilmesi önerilir.

Yazılı aşama ile igili hususlar (15 Ekim 13:00)

·         Yabancı dil seviye tespit ve yeterlilik sınavının yazılı aşaması 15 Ekim 2020 Perşembe günü saat 13:00’da gerçekleştirilecektir. Sınavının her iki aşaması da eşzamanlı bir şekilde uzaktan (online) yapılacak olup öğrencilerin sınav için kampüse gelmelerine gerek yoktur

·         Öğrenciler sınava girmek için İnönü Üniversitesinin uzaktan eğitim sistemi olan ALMS’ye https://lms.inonu.edu.tr/Account/LoginBefore adresinden kendi bilgileri ile giriş yapacaktır. Üniversitemize bu yıl kaydolan ve sisteme ilk kez giriş yapacak öğrenciler için “Kullanıcı Adı” İnönü Üniversitesi Öğrenci Numaraları, “Şifre” ise TC Kimlik Numaralarının ilk beş rakamı olarak belirlenmiştir. Daha önce sisteme girip şifrelerini değiştiren öğrenciler belirledikleri şifreyi kullanacaktır.

 

 

 

 

Örn:

Kullanıcı Adı:  0123456789 (Öğrenci numarası)

Şifre: 12345 (TC Numarasının ilk beş rakamı)

 

 

·         Muafiyet Sınavına herhangi bir nedenle giremeyen ya da sınavı tamamlayamayan öğrencilerin başka bir sınav hakkı olmayacaktır.

·         Sınavı başlattıktan sonra sayfayı yenilemek, pencereyi kapatmak veya tarayıcının geri düğmesini tıklamak sistemin testi sonlandırmasına neden olacağı için bunlardan kaçınınız. Sınav başlangıcında sınavla ilgili talimatları dikkatle okuyunuz ve bu talimatlara uyunuz.

·         Öğrencilerimiz sınav esnasında herhangi bir sorun yaşamaları halinde sorunun çözülebilmesi için  Yabancı Diller Yüksekokulunun ana sayfasında sınav günü ve saatinde yer alacak olan “Canlı destek” bağlantısı ile yüksekokulumuzla iletişime geçebilirler.

Sözlü aşama ile ilgili hususlar (16 Ekim Cuma)

·         Sınavın yazılı aşamasından 70 ve üzeri not alan öğrenciler 16 Ekim Cuma günü Yabancı diller sayfasından yapılacak olan duyuruda belirtilen takvime göre 09:00-17:00 saatleri arasında sözlü sınavına alınacaktır.

·         Sözlü sınavı “Google Meet” uygulaması üzerinden görüntülü video konferans yöntemiyle yapılacaktır. Sınava akıllı telefonlar ile katılmak mümkün olsa da, sınavda yaşanabilecek teknik aksaklıkları en aza indirmek için öğrencilerin dizüstü veya masaüstü bir bilgisayar ile sınava girmeleri önerilir. Akıllı telefon ya da tablet kullanarak sınava katılacak öğrencilerin “Google Meet” uygulamasını telefonlarına indirmeleri ve bir google hesaplarının olması gerekmektedir. Bilgisayardan katılacak öğrenciler Chrome, Firefox, Safari veya Edge tarayıcılarını kullanacaktır. 

·         Sözlü sınava katılacak olanların isimleri ve hangi saatte sınava katılacakları 15 Ekim Perşembe günü saat 19:00’da Yüksekokulumuzun sayfasında duyurulacaktır. Sınava girecek öğrencilerin isimlerinin karşısında hangi saatte sınava girecekleri ve sınava girmek için kullanacakları bağlantı adresi verilecektir. Öğrenciler kendileri için belirlenen saat geldiğinde isimlerinin karşısında yer alan bağlantı adresine tıklayarak görüntülü video konferansa katılacaktır.

·         Sözlü sınav kayıt altına alınacaktır. Öğrencilerin sınav esnasında sessiz bir ortamda bulunmaları, yalnız olmaları ve herhangi bir yolla kimseden yardım almamaları gerekmektedir. Öğrenciler, sınava başlamadan önce kimlik tespitlerinin yapılabilmesi için üzerinde fotoğraflarının bulunduğu kimlik kartı, pasaport, ehliyet veya öğrenci kimlik belgelerinden birini sınav sorumlusuna ibraz edeceklerdir. Kimlik tespitinin ardından kamera ile içinde bulundukları ortamda yalnız olduklarını göstereceklerdir.

Sınav Sonuçları 16 Ekim Cuma günü saat 19:00 da Yabancı Diller Yüksekokulunun web sayfasından yayınlanacaktır.

 

 


Bağlantılar