Sıkça Sorulan Sorular

İnönü Üniversitesi Kütüphanesini kimler kullanabilir?
İnönü Üniversitesi Kütüphanesi herkes tarafından kullanılabilir, halka açıktır.

Kütüphane, haftanın hangi gün ve saatleri açıktır?
bkz.çalışma saatleri

Sorularım için ilgili kütüphaneciye nasıl ulaşabilirim?

Bkz.personel 

Kütüphane üyesi olarak kaç tane materyal ödünç alma hakkına sahibim?
Materyal ödünç alma hakkı kullanıcı hesabına göre değişiklik gösterir.

Kütüphane içerisinde kütüphane kataloğunu tarayabileceğim bilgisayarlar mevcut mu?

Her katta tarama yapabilmeniz için bilgisayarlar bulunmaktadır.

Kütüphane kataloğunu nasıl tarayabilirim?

Kütüphane kataloğu linki tıklanarak çıkan sorgu ekranına aranılan kelime(Yazar Soyadı –adı, eser adı, konu başlığı vb.)yazılarak tarama yapılır.

Aradığım materyali kütüphane içerisinde nasıl bulabilirim?

Taramış olduğunuz kitabın(öncelikle ödünçte olup olmadığını kontrol ediniz). yer numarasını alarak raftan bulabilirsiniz. Örn. PL248 .S243 B58 2009 kitaplar yer numaralarına göre alfabetik olarak rafa dizilmiştir.

İstediğim kitabı rafta bulamazsam ne yapmalıyım?

Öncelikle, Kütüphane Kataloğu üzerinden, kaynağın cilt/kopya bilgilerine bakılarak başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmadığından emin olunmalıdır. Eğer materyal başkası tarafından ödünç alınmadığı halde rafta bulunamıyorsa ilgili bölümün kat görevlisine başvurulur.

Kütüphane kaynaklarını kimler ödünç alabilir?

İnönü Üniversitesi Kütüphaneleri, öncelikle üniversitenin öğrencilerine, akademik ve idari personeline hizmet vermektedir. İnönü Üniversitesi mensubu olmayan kullanıcıların materyal ödünç alma hakkı olmamasına rağmen kütüphane hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak ödünç hizmetinden yararlanamazlar.

İnönü Üniversitesi mensubu değilim. Kütüphaneden nasıl Yararlanabilirim?

İnönü Üniversitesi Kütüphanesi, üniversite dışından gelen kullanıcılara da hizmet verir. Ancak bu kullanıcıların materyal ödünç alma hakkı yoktur. İsteyen kullanıcılar kütüphane materyallerinden fotokopi yoluyla yararlanabilir. Diğer üniversitelerin akademik personeli ise bağlı bulundukları üniversite kütüphanesinin “Kütüphanelerarası İşbirliği" aracılığıyla İnönü Üniversitesi Koleksiyonu'nda yer alan kaynaklardan yararlanabilir. Ayrıntılı bilgi için bkz.”Kütüphaneler Arası İşbirliği

Ödünç aldığım materyalin süresini nasıl uzatabilirim?

Başka bir kullanıcı tarafından materyalin üzerine rezerv(başka bir okuyucu istekte bulunmamışsa) konulmamışsa ve kullanıcının cezası yoksa, iade süresi dolmadan Ödünç Verme Servisine müracaat ederek uzatılabilir. Kütüphane web sayfasında yer alan “Kütüphane Hesabım” seçeneğini kullanarak da kaynağın kullanım süresini en fazla 2 defa uzatma hakları vardır.

Başka birisi adına kaynak ödünç alabilir miyim ya da kaynağın kullanım süresini uzatma işlemi yapabilir miyim?
Kaynak ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin olması gerekir.

Ödünç aldığım kütüphane materyalini bir başkası iade edebilir mi?

Bir başkası adınıza iade işleminizi yapabilir.

  Kütüphane hesabımı nasıl kontrol edebilirim?

Kütüphane web sayfasında bulunan”Kütüphane Hesabım” linki tıklanır. Açılan sayfada kullanıcı kodunuz(öğrenciler için öğrenci numaraları, akademik personel için örn.A…, idare personel için İ…., dış kullanıcılar için TC. kimlik numaraları) girilerek kontrol edilir.

İstediğim kaynak bir okuyucu tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım?

İstenilen kaynağa rezerve(kendi adınıza ayırtma) koyulabilir. Kaynak, kütüphaneye geldiği andan itibaren üç gün süre ile sizin için bekletilir. Üç günün sonunda almadığınız taktirde sırada bekleyen diğer okuyucuya verilir veya rafa gönderilir.

Bir kaynağa nasıl rezerv koyabilirim?

Tarama sonucunda, kaynağın katalog bilgilerine girildiğinde açılan sayfada yayının ödünç alınıp-alınmadığı kontrol edilir. Eğer kaynak ödünç alınmış ise sayfanın en altında yer alan "Rezerve Et" linki tıklanır. Kullanıcı kodunuzu girerek (öğrenciler için öğrenci numaraları, akademik personel için örn.A….., idare personel için İ….., dış kullanıcılar için TC. kimlik numaraları) rezerve işlemi yapılabilir.

Kaynağı kimin ödünç aldığını öğrenebilir miyim?
Okuyucu bilgileri gizli tutulmaktadır.

Hangi kaynaklar ödünç verilmemektedir?

Dergiler, tezler, kütüphane için ayrılmış ders kitapları, danışma kaynakları( ansiklopediler, sözlükler), özel koleksiyonlar( Tarih İhtisas Kitaplığı, Hasan Berkpınar Koleksiyonu) ödünç verilmemektedir. Bu kaynaklardan kütüphane içerisinde faydalanabilir, fotokopi çektirebilirsiniz.

CD, VCD ve DVD ödünç alabilir miyim?

Bu kaynakları kimlik karşılığı multi media odamızda bulunan bilgisayarlar vasıtasıyla izleyebilirsiniz.

Ödünç Aldığınız materyalin yıpratılması veya kaybedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Kullanıcıdan kaybettiği kaynağı, niteliği aynı olmak kaydıyla kendisinin sağlaması istenir. Sağlayamaması durumunda, kaynağın piyasa değerine % 50 eklenerek ve gecikme cezası da alınarak ödeme yapması sağlanır. Bedelini ödeyemeyen kullanıcılara borçlarını ödeyene kadar başka kaynak ödünç verilmez. Fiyatı belli olmayan kaynaklar için sağlama birimince piyasa araştırması yapılır. Kütüphane Değer Takdir Komisyonunun belirlediği bir bedel saptanır ve saptanan bedelin Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Hesabına yatırılması sağlanır.

İstediğim kitap kütüphanede yoksa ne yapabilirim?

İki yol vardır. İnönü Üniversitesi akademik personeli ve araştırma görevlileri "Materyal İsteği" formu doldurarak kaynağın koleksiyona eklenmesini talep edebilir. İstenilen kaynağa acilen ihtiyaç duyulması halinde diğer üniversite kütüphanelerinden kütüphane belge sağlama sorumlusu (ILL) aracılığıyla ödünç istekte bulunulur. Bu işlem için kütüphane@inonu.edu.tr adresine e-posta gönderimi yapabilirsiniz. Bu hizmetten sadece İnönü Üniversitesi akademik personeli, doktora ve Y.Lisans öğrencileri faydalanabilir.

Kütüphaneler arası işbirliği ILL hizmeti nedir?

Kütüphane koleksiyonlarında bulunmayan bilgi kaynaklarının, diğer kurumlardan, bu kurumların ödünç verme kurallarına bağlı olarak sağlanmasıdır. İstenen kitaplar için kargo masrafları okuyucu tarafından karşılanmaktadır.

bkz.”Kütüphaneler Arası İşbirliği

Ayrıntılı bilgi için; Belge sağlama sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

Tel.0422 377 4618’i arayabilir veya kütüphane@inonu.edu.tr adresinden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  YÖK Ulusal Tez Merkezinden erişim sağlayamadığım tezlere nasıl erişim sağlayabilirim?

Erişim izni TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi) üzerinden sağlanacak tezler için, kütüphanemiz belge sağlama sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz. Belge sağlama sorumlusu tarafından talep edilen tezler tarafınıza basılı olarak verilmektedir. Fotokopi ücreti istek yapan okuyucu tarafından karşılanacaktır.

Ayrıntılı bilgi için; Belge sağlama sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

Tel.0422 377 4618’i arayabilir veya kütüphane@inonu.edu.tr adresinden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Elektronik kitaplara nasıl ulaşabilirim?

Elektronik kitaplar, basılı kitaplar gibi “Elektronik Kaynakları Tarama” linki tıklanarak taranabilir. E-Kitapların yer numaraları "E-BOOK" ibaresiyle başlar. Tarama sonunda gelen sonuçlarda bu ibare görüldüğünde kaynağın detay bilgilerine girilir. Kitabın tamamını görmek için sayfadaki link tıklanır. Ayrıca web sayfasında yer alan E-Kitaplar butonu kullanılarak da elektronik kitaplara erişim sağlanabilir.

  Elektronik Kaynaklara kampus dışından da erişebilir miyim?

Sadece İnönü Üniversitesi mensupları (Akademik Personel, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri) elektronik kaynaklara uzaktan erişim sağlayabilirler. Bunun için bilgisayarlarınıza “İnönü Üniversitesi Kampüs Dışı Erişim VPN Kurulumu” yapmanız gerekiyor. Bu işlem için

İadesi geciken materyaller için herhangi bir ceza uygulaması var mı?
Geciken her materyal için günlük 25 Kr. para cezası uygulanmaktadır.

Biriken para cezaları ne yapılmaktadır?

Her hafta başında kesilen ceza tutarı makbuz karşılığında Strateji Geliştirme Daire Başkanlığına yatırılır. Yatırılan paralar Üniversitemize gelir olarak kaydedilir.

Kütüphanede internet erişimi sağlayabileceğim herhangi bir yer var mı?
Üniversite mensuplarımız kütüphanemizde i-net ve eduruam üzerinden kimlik doğrulaması yaparak wireless ile internete bağlanabilirler.

Kütüphanede günlük gazete bulunmakta mıdır?

Günlük gazeteler kültürel yayınlar bölümünde bulunmaktadır.

Bir kitabın veya derginin tamamının fotokopisini çektirebilir miyim?
Telif hakkı uygulamalarına göre bir kitabın %10'undan ya da bir derginin aynı sayısının bir makalesinden fazlası fotokopi çektirilemez

Kütüphane içinde fotokopi hizmeti mevcut mu?

Kütüphane içerisinde fotokopi hizmetimiz bulunmaktadır. Ayrıca kütüphane binasının girişinde özel şirkete bağlı faaliyet gösteren bir fotokopi merkezi de bulunmaktadır.

 


REDHOUSE     BİBLİYOGRAFYALAR     ULUSAL TEZLER     TO - KAT     ANKOS     EKUAL     ULAKBİM TÜBİTAK    

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı