Databases

AKADEMİK TV

Akademik TV, farklı öğrenim seviyelerindeki kullanıcılara hitap eden 5000+ den fazla videoyu barındıran ve akademik eğitime destek olmayı amaçlamış milli bir video veri tabanıdır.
Kullanıcılar sistemde yer alan videoları izleyebileceği gibi sisteme ücretsiz kayıt olup video yüklemesi de yapabilirler.
Akademik TV’de, Türkiye’de gerçekleştirilen onlarca akademik sempozyuma ait akademik bildirilerin video sunum halleri yer almaktadır. Yüzlerce konu başlığında yayımlanmış binlerce videoyu bünyesinde barındırmaktadır.Ayrıca eğitmenler tarafından oluşturulmuş, farklı konu başlıklarında yayımlanmış kurslar Akademik TV’de yer almaktadır.
Akademik TV’ye üniversite öğrencileri ve akademisyenler kurumlarının internet ağından giriş yaparak kullanabilmektedirler. Bunun yanı sıra kurumsal e-posta adresleri ile sisteme kayıt sağladıklarında kurumlarının internet ağına gerek kalmadan da sistemi kullanabilmektedir.

AMERICAN CHEMICAL SOCIETY (ACS) (TAM METIN)

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan 56 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. Dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur. 

ASOS İNDEKS

Fen Bilimleri, Sağlık ve Sosyal Bilimler alanında yayın yapan 1000'den fazla dergiye erişebilirsiniz.

ASSOCIATION for COMPUTING MACHINERY (ACM)

Bilgi işlem ve bilişim teknolojisi alanlarını kapsayan tam metin makalelerden ve bibliyografik kayıtlardan oluşan günümüzün en kapsamlı derlemesidir. Tam metin veri tabanı içinde, ACM’nin 1954’ten bu yana olan bütün yayınları dergiler, konferans kayıtları, gazeteler, multimedya yayınlar ve bilgi işlem alanındaki en geniş bibliyografik veri tabanı olan Guide to Computing Literature yer almaktadır.

BECK ONLINE PREMIUM

Alman hukuk uygulamaları, içtihatlar, kılavuzlar, C.H Beck Verlag tarafından yayınlanan kitaplar, dergiler, ansiklopediler ve daha pek çok yayından oluşan Almanca bir kaynaktır.

İçerik Listesi :

BLOOMSBURY APPLIED VISUAL ARTS

Görsel sanatlar eğitimini desteklemek ve ilham vermek için tasarlanmıştır. Öğrenciler ve eğitimciler için temel bir kaynaktır .

Ekitap listesi : https://www.bloomsburyappliedvisualarts.com/browse-encyclopedia?docid=BAVA_monographAsReference

 • Görsel ilham, fikir üretme, araştırma teknikleri, portföy geliştirme  gibi temel görsel sanatlar disiplinleri pratik önerilerle birleştiren 170'den fazla kitaba erişim imkanı
 • Her bir kaynagin 150-250 arası renkli resim içeren kavram, iş veya teknikleri sergilediği zengin görsel içerik
 • Bir yandan öğrencilerin gerçek dünya uygulamalarını anlamalarını sağlayıp portföylerini geliştirmelerini sağlarken, örnek vakalar, önde gelen uygulayıcılar ile yapılmış görüşmeler ve öğrenciler ile eğitmenlerin öğrenme hedeflerini gerçekleştirmelerine imkan sağlayan zengin pratik pedagoji

Kapsadıgı alanlar :

Mimari ve İç Mekanlar

Tasarım ve İllüstrasyon

Fotoğrafçılık

Moda ve Tekstil

Film ve Medya

Pazarlama ve Reklamcılık

BLOOMSBURY DESIGN LIBRARY

 • Bu kapsamlı kaynak, M.Ö. 1500 yılından günümüze kadar tüm dünyada görülen tasarım ve el sanatlarına ilişkin eşsiz bir içerik sunmaktadır.
 • Dikkatli bir şekilde düzenlenen en yüksek kalitedeki metin ve fotoğraf içeriği ile araştırma ve keşfetmeye yönelik sezgisel bir sınıflandırmayı bir araya getirmektedir.

70'tan fazla elektronik kitap  https://www.bloomsburydesignlibrary.com/browse-encyclopedia?docid=BDL_monographAsReference

100'den fazla tasarımcı sayfası, https://www.bloomsburydesignlibrary.com/search-results?any=&su=designerBiography

Detayli bilgi : https://www.bloomsburydesignlibrary.com/

BMJ BEST PRACTICE

Dünya çapında sağlık profesyonelleri için en iyi klinik karar destek araçlarından biridir.

BMJ Best Practice, ihtiyacınız olduğunda ve nerede olursanız olun, en yeni kanıt temelli bilgilere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşır. Tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım ilerleyen bu kılavuz, sağlam kanıt temelli metodoloji ve uzman görüşü kullanılarak günlük olarak güncellenmektedir.

Uygulamayı kullanmak için kişisel bir hesaba ihtiyacınız olacaktır, çünkü içeriği indirmek için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecektir.

 Lütfen önce bir hesap oluşturun veya BMJ Best Practice'e çevrimiçi giriş yapın; ilgili düğmeler sayfanın sağ üst köşesinde bulunur.

Kişisel hesabınıza sahip olduğunuzda, lütfen mobil cihazınızdaki BMJ Best Practice uygulamasında oturum açmak için bu kimlik bilgilerini kullanın ve içeriği indirmek için kararlı bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.

Erişim adresi: https://bestpractice.bmj.com/

 

BMJ LEARNING

BMJ Learning kişisel gelişim, öğrenme ve sürekli tıp eğitiminin desteklenmesi amacıyla; doktorlar, sağlık sektörü çalışanları ve tıp öğrencileri için tasarlanmış mevcut en iyi interaktif e-öğrenme web sitesidir.

BMJ Learning'e uzaktan erişim için:

• Kullanıcılar, ilk kez kurumunun IP aralığında kaydolmalıdır - bundan sonra bilgiye yeni oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile uzaktan erişebilirler.

• Bir kullanıcı daha önce bir BMJ Ürünü kullandıysa, hesabı yenilemek için IP aralığı dahilinde mevcut kullanıcı adı ve şifresiyle oturum açması gerekir. Kullanıcılar parolalarını hatırlayamazlarsa, lütfen web sitesindeki unutulmuş parola bağlantısını tıklayın.

Erişim adresi :https://new-learning.bmj.com/

BMJ ON EXAMINATION

Tıbbi bilgiyi test etmek ve sınav yeterliliğini arttırmak amacıyla, 23 yıldır uzman bir ekip tıbbi revizyon desteği sağlayarak, dünya genelindeki sağlık profesyonellerininn tıbbi kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor, öğrencilerin sınavlara tam olarak hazırlanmalarını sağlıyor.

Kullanıcıların OnExamination'a bir kodla erişmek için kaydolmaları gerekmektedir.

Erişim kodu : Inonutrial

(Kodla erişim için en fazla 500 kişi kayıt olabilir.)

Inonutrial kodu ile erişip ve kaydolmak için aşağıdaki bağlantıları tıklamanız yeterli

https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-1-to-3

https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-4-to-5


Erişim adresi: https://www.onexamination.com/


BRILL (Journals)

Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında 293 adet dergi bulunmaktadır. (Erişim 2000- 'den günümüze kadar )

Dergilerin konu başlıkları :

İlahiyat

Hukuk

Tarih

Biyoloji

Felsefe

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler

BRILL-COVID-19

Tüm Dünya’yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları desteklemek amacıyla  Brill yayınevi,  halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açmıştır. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.

Konulara göre içerik:

Epidemics and crisis research past and present (Geçmişte ve günümüzde salgın hastalıklar ve kriz araştırmaları)

Strategies for containment ( Sınırlama stratejileri )

Building solidarity and resilience in times of crisis (Kriz zamanlarında dayanışma ve dayanıklılık oluşturmak )

Home-schooling and distance learning (Evde eğitim ve uzaktan eğitim )

BRITISH MEDICAL JOURNALS (BMJ)

Klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta-dayalı tıp alanlarında önde gelen dergilerden meydana gelmektedir. Dergilerdeki makaleler dünyaca ünlü uzmanlardan derlenmiştir; tüm sahaları kapsamakta ve klinik uygulama ve araştırma alanında en son yenilikleri içermektedir.
1997’den günümüze tam metin erişim mümkündür.

CAB DIRECT (ULAKBİM)

Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularından oluşan veri tabanıdır. 

 • Ortalama olarak %70’ ine başka kaynaktan erişim imkanı olmayan, 230.000’in üzerinde tam metin dergi makalesi (%65) rapor ve konferans bildirileri (%34) tam metin içeriğe sahiptir.
 • 830+ tam metin dergi bulunmaktadır.
 • Tam Metin Dergilerin Coğrafi Dağılımı ise:
  • Avrupa 36%
  • Hindistan 20%
  • Merkez ve Güney Amerika 13%
  • Asya11%
  • Orta Doğu 9%
  • Afrika5%
  • Kuzey Amerika 5%
  • Avustralasya 1%

CABI GLOBAL HEALTH

Dünyayı endişelendiren CORONAVIRUS hakkında 17.000'den fazla içeriğe Global Health üzerinden ÜCRETSİZ erişebilirsiniz!

Diğer veritabanlarından farklı olarak temel literatürü ele alan uluslararası tıp ve sağlık araştırmalarında halk sağlığına adanmış tek uzman bibliyografik abstrakt ve indeks veritabanıdır.

Global Health; dergi, rapor, kitap ve konferansı içeren 3.3 milyondan fazla bilimsel kaydı kapsamakta olup, halk sağlığına adanmış sayısı giderek artan 100.000’den fazla tam metin makaleyi de barındırmaktadır.


Erişim adresi: https://www.cabdirect.org/globalhealth

*** Yeşil kutucuğa “Access free content” tıklayın.

*** ”Register” sekmesini seçip, kayıt olunuz.

*** Oluşturmuş olduğunuz kaydınızla oturum açın ve gelen yönlendirme kutucuğuna kodu giriniz.


Kod: CV4Y85D5JG9

CAMBRIDGE JOURNALS ONLINE (CJO)

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında 384 adet tam metin dergiyi içeren bir veri tabanıdır.

CAMBRIDGE TEXTBOOKS

Cambridge University Press kendi platformunda sunduğu 2,000’den fazla elektronik kitap bulunmaktadır. Ancak çevrimiçi kullanım opsiyonu ile erişim vardır.

Kullanıcı Kılavuzu :

CLINICAL KEY

Kitap ve dergi içeriklerini PDF olarak indirebilme ve çıktı almak için sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ üst köşesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yapmanız yeterlidir.

* Kayıt işlemi mutlaka “kurumsal e-posta” adresi ile yapılmalıdır.

* Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra  “kurumsal e-posta” adresinize gönderilecek olan onay linkine tıklayarak uzaktan erişiminizi aktif hale getiriniz.

Not: Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.clinicalkey.com adresi üzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir.  
Yapılan her girişten sonra uzaktan erişim (mobil cihaz, ev/ofis) süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır.

Elsevier Clinical Key kitapları doğrudan erişim linkleri:  http://www.geminiltd.com.tr/dosyalar/Clinical_Key_kitaplar_dogrudan_erisim_adresleri.xls

Elsevier Clinical Key dergileri doğrudan erişim linkleri : http://www.geminiltd.com.tr/dosyalar/Clinical_Key_dergiler_dogrudan_erisim_adresleri.xls


COMMUNICATION SOURCE

İletişim, radyo, televizyon, sinema, basın, yayın ve ilgili diğer tüm alanlardaki en itibarlı ve güvenilir kaynaklara erişim sağlamaktadır. Hemen hemen hepsi hakemli olmak üzere yüzlerce dergi içeren ve kapsamı 1900’lere kadar uzanan Communication Source, bu disiplinler için hazırlanmış en kapsamlı tam metin veri tabanıdır.

İçeriğinde;

· 720’den fazla tam metin dergi

· 1.000’den fazla temel kaynak için özet ve indeks bilgisi

·  18.000’e yakın terim içeren konu bazlı, taranabilir terimler sözlüğü

·  120’den fazla tam metin kitap

·  Communication & Mass Media Complete veri tabanında olmayan 300’den fazla tam metin dergi

Erişim adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=cms

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/cms-coverage.xls

Konularına göre başlıklar: https://www.ebscohost.com/titleLists/cms-subject.xls 

DE GRUYTER E-BOOK

De Gruyter ve partner yayınevleri 1650 ile 2016 yılları arası basılmış olan 75,000 e-kitaba ücretsiz erişim firsatı sunmaktadır.

Koleksiyon sanat ve mimarlıktan, dil bilimlerine, matematikten mühendisliğe kadar sosyal, beşeri ve fen bilimlerinden 30 farklı disiplini kapsamaktadır.

Koleksiyona nasıl erişebilirim?

Erişim adresi olan http://www.degruyter.com ‘a giderek anasayfanın orta üst kısmında bulunan "Publications" linkine tıklayıp daha sonra sayfanın sağ tarafında belirecek olan filtrede "User-accessible content" kutucuğunu işaretleyerek "Submit" yazısına tıklayarak  koleksiyona erişebilirsiniz. Koleksiyon içindeki kitaplardan ihtiyacınız olanlara ise konu başlığı, yayınevi, yayın dili filtrelerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

DENTISTRY & ORAL SCIENCES SOURCE

Diş Hekimliği konusunda 160’tan fazla temel akademik derginin indekslenip 130’dan fazlasının tam metin olarak yer aldığı Dentistry & Oral Sciences Source ’da ayrıca onlarca kitaba, konferans kaydına ve dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz.

EBSCO eBOOK ACADEMIC COLLECTION (Multidisipliner E-kitap Veri Tabanı)

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 193.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Academic Collection  disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır.
· Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, University of California Press gibi en önemli 150 üniversite yayınevi tarafından yayımlanan 81.000’den fazla e-kitap

. Elsevier, Taylor & Francis, Sage, John Wiley gibi önde gelen yayıncılara ait binlerce e-kitap

. CHOICE Dergisi’nin Seçkin Akademik Başlıklar Listesi’nde yer alan 2.570’den fazla e-kitap

. 50’den fazla dilde kaynak sunar.

Erişim Adresihttp://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000tww

E-kitap listesi: https://www.ebscohost.com/assets-ebooks/title-lists/eBook_Academic_Collection_WW_All.xlsx

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/ebooks/academic/subscriptions/academic-ebook-subscriptions

EBSCOHOST - BUSINESS PERIODICALS INDEX RETROSPECTIVE 1913-1982 (ULAKBİM)

1913-1982 , 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.
* 1.000'den fazla süreli yayın
* Aralarında kitap incelemelerininde bulunduğu 2. 500.000'in üzerinde makale

EBSCOHOST - THE BELT and ROAD INITIATIVE REFERENCE SOURCE (ULAKBİM)

Bilim, Coğrafya, Çevre, Ekonomi ve Finans, Hukuk, İnternet ve Telekominikasyon, İnşaat Mühendisliği, Lojistik, Mimarlık, Siyaset, Sürdürülebilir Gelişim, Tarım, Teknoloji, Ticaret,...vs.

* 5000'e yakın tam metin dergi
* 50'den fazla gazete ve haber bülteni
* 260'ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
* 1965'e kadar uzanan arşiv sayısı

EBSCOHOST - ACADEMIC SEARCH ULTIMATE (ULAKBİM)

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.

Bu kaynak, 11,900’den fazla tam metin olmak üzere 17,900’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 8.700'e yakın dergi hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı doküman türünü tam metin olarak içerir.

Academic Search Complete, temel alan indekslerinde ve atıf indekslerinde yer alan dergilerin tam metinlerini içerir.


EBSCOHOST - AMERICAN DOCTORAL DISSERTATIONS (ULAKBİM)

American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 172,000’den fazla doktora tezi içerir.  American Doctoral Dissertations, original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

EBSCOHOST - APPLIED SCIENCE & BUSINESS PERIODICALS RETROSPECTIVE (ULAKBİM)

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

EBSCOHOST - APPLIED SCIENCE & TECHNOLOGY INDEX RETROSPECTIVE (ULAKBİM)

1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

EBSCOHOST - ART INDEX RETROSPECTIVE (Sanat) (ULAKBİM)

Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

EBSCOHOST - BUSINESS SOURCE ULTIMATE (ULAKBİM)

title detail
AKADEMİK TV detail
AMERICAN CHEMICAL SOCIETY (ACS) (TAM METIN) detail
ASOS İNDEKS detail
ASSOCIATION for COMPUTING MACHINERY (ACM) detail
BECK ONLINE PREMIUM detail
BLOOMSBURY APPLIED VISUAL ARTS detail
BLOOMSBURY DESIGN LIBRARY detail
BMJ BEST PRACTICE detail
BMJ LEARNING detail
BMJ ON EXAMINATION detail
BRILL (Journals) detail
BRILL-COVID-19 detail
BRITISH MEDICAL JOURNALS (BMJ) detail
CAB DIRECT (ULAKBİM) detail
CABI GLOBAL HEALTH detail
CAMBRIDGE JOURNALS ONLINE (CJO) detail
CAMBRIDGE TEXTBOOKS detail
CLINICAL KEY detail
COMMUNICATION SOURCE detail
DE GRUYTER E-BOOK detail
DENTISTRY & ORAL SCIENCES SOURCE detail
EBSCO eBOOK ACADEMIC COLLECTION (Multidisipliner E-kitap Veri Tabanı) detail
EBSCOHOST - BUSINESS PERIODICALS INDEX RETROSPECTIVE 1913-1982 (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - THE BELT and ROAD INITIATIVE REFERENCE SOURCE (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - ACADEMIC SEARCH ULTIMATE (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - AMERICAN DOCTORAL DISSERTATIONS (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - APPLIED SCIENCE & BUSINESS PERIODICALS RETROSPECTIVE (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - APPLIED SCIENCE & TECHNOLOGY INDEX RETROSPECTIVE (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - ART INDEX RETROSPECTIVE (Sanat) (ULAKBİM) detail
EBSCOHOST - BUSINESS SOURCE ULTIMATE (ULAKBİM) detail