TÜBİTAK Üniversite Öğrencilerine Yönelik Proje Yarışması

Kampüs · 03 Mayıs 2018 · 0

TÜBİTAK Üniversite Öğrencilerine Yönelik Proje Yarışması

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı, Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanları, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

Programa konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatör Yardımcısı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Hanbay katıldı.

 

Programda “TÜBİTAK Üniversite Öğrencilerine Yönelik Proje Yarışması” hakkında bilgi veren Türkmen şöyle konuştu:

 

“Bu yıl üç ana başlıkta başvuru alındığını biliyoruz. Bunlar; girişimcilik, yenilikçilik ve özel sektöre yönelik lisans bitirme tezleri yarışması, öncelikli alanlara yönelik üniversite öğrencileri yarışması. Bunların alt başlıklarına baktığımız zaman oldukça geniş kapsamlı olduğunu görmekteyiz. Girişimcilik ve yenilikçilik yarışmasının amacı ön lisans ve lisans öğrencileri arasında girişimcilik kültürünü geliştirmek; buna yönelik bir farkındalık oluşturmaktır. Ülkemizin uluslararası rekabet gücünü arttırmak bilimsel bilgilerin ticariye dönüşmesine katkı sağlamak gençlerin kendi kariyerlerini oluşturmaları konusunda daha nitelikli bir iş gücünde yetiştirilmesinde katkı sağlamak, girişimcilik fırsatlarını değerlendirmeyi amaçlayan öğrencilerin öğrenme ve uygulama deneyimlerini kazandırmalarını sağlamak, etkin çalışabilen stratejik düşünebilen küresel entegrasyon sürecini başarıyla yönetebilecek girişimciler ve yeni işletmeler kazandırılmasına katkı sağlamak diyebiliriz. Girişimcilik ve yenilikçilik 3 kategoride incelenmektedir. Temel sektörler tekno-girişimcilik ve sosyal girişimcilik kategorilerine ayrılmıştır.”

 

7-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında başvuruları yapılacak olan yarışmanın,13 Haziran 2018’de birinci aşama değerlendirilmesi (ön inceleme) sonuçlarının açıklanacağı, ikinci aşama değerlendirilme sonuçlarının 3 Eylül 2018’de, üçüncü aşama değerlendirilme sonuçlarının (bölge sergisi) Ekim ayında yapılacağı belirtildi.

 

Final sergisinin ise Kasım veya Aralık 2018 de yapılacağını söyleyen Türkmen konuşmasının devamında şunları söyledi:

 

“Yarışmanın her kategorisinde proje başvuruları yenilik tanımlarına uygun olmalı, proje konusu tamamiyle yeni bir fikir olmalı, yerel bölge için yeni bir uygulama olmalıdır. Türkiye ve KKTC sınırları içerisinde bulunan tüm ön lisans ve lisans öğrencileri projeye başvurabilir. Adaylar yarışmaya sadece 1 proje ile başvurabilir, proje sahibi olarak en fazla 3 kişi yer alabilir. Adaylar bir danışman eşliğinde de proje sunumu yapabilecekleri gibi danışmansız da proje sunumu yapabilirler. Başvurular, elektronik sistem üzerinden yapılacaktır. Başvuru tarihleri 7-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında olacaktır.”

 

Daha sonra Prof. Dr. İbrahim Türkmen ve Doç. Dr. Davut Hanbay’ın katıldığı program soru cevap şeklinde devam etti.

 

Haber: Onur COŞKUN- İsa EROL

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·