Maden Sergisi Şenliği

Kültür Sanat · 11 Mayıs 2018 · 0

Maden Sergisi Şenliğinin Açılışı Gerçekleşti

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü tarafından organize edilen ve Turgut Özal Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen “Ülkemiz Maden Potansiyeli ve Malatya Maden Kaynakları” etkinliği kapsamında son sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Malatya Maden Kaynaklarının Bilimsel Literatürdeki Yeri” temalı Poster Sergi’nin açılışı gerçekleştirildi.


Sergi açılışına Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü (MTA) Maden Mühendisi Cengiz Erdem, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Erdemoğlu, MTA Orta Anadolu IV. Bölge Müdürü Uğur Çakar, Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Doğan Hatun, Maden Mühendisleri Odası Malatya İl Temsilcisi Ali Fırat akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Açılış, sergiye katılan konukların kurdele kesimiyle başladı. Kurdele kesiminden sonra konuşan sergi koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Birinci şunları söyledi:


“Öncelikle sergi açılışımızı gerçekleştiren ve bu etkinliğimize icabet eden kıymetli katılımcıların tümüne teşekkür ediyorum. Geleneksel hale getirdiğimiz ve altıncısını düzenlemekte olduğumuz bu yılki poster sergimizde “Malatya Maden Kaynaklarının Bilimsel Literatürdeki Yeri” konusu ele alınıp işlenmeye çalışılmıştır. Sergimizde, Malatya sınırları içerisinde bugüne kadar tespit edilmiş maden kaynakları ve bu kaynaklarla ilgili olarak yapılmış bilimsel çalışmaların özetlendiği toplam 15 akademik nitelikte poster çalışması bulunmaktadır. Sergimizde poster çalışmalarının yanında Malatya bölgesine ait maden örnekleri de sergilenmektedir. Etkinliğimizin düzenlenmesini teşvik eden, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Kızılay olmak üzere; açılışımızda bizleri yalnız bırakmayan Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı’ya; etkinliğin planlanması, hazırlanması ve düzenlenmesi aşamalarının tümünde yanımızda olan Bölüm Başkanımız Sayın Prof. Dr. Murat Erdemoğlu’na; bölümümüzün diğer akademik ve idari personeline; sergimize ilgi gösteren tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum.”


Birinci, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ayrıca aramızda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumuz, Bölümümüzün ilk mezunlarından olan, ülkemizin en köklü ve saygın kamu kurumlarından birisi olan MTA’ya bağlı değişik birimlerde almış olduğu üst düzey görevlerle bizleri daima onurlandıran, 2016 yılından beri MTA Genel Müdürü görevini yürütmekte olan kıymetli meslektaşımız Sayın Cengiz Erdem’e programımıza katılımlarından dolayı Sergi Koordinatörü olarak şahsım ve Maden Mühendisliği Bölüm Başkanlığı adına ayrıca teşekkür ediyorum. Gerek posterlerin hazırlanmasında gerekse güzel bir organizasyonun sağlanmasında göstermiş oldukları gayret ve emeklerinden dolayı en büyük teşekkürü bu etkinliğin geçek sahipleri olarak burada bulunan öğrencilerimize gönderiyorum. Yaklaşık üç aylık bir çalışmanın sonucunda hazırlamış oldukları poster çalışmalarından dolayı ve böyle güzel bir ortamda bizleri buluşturma imkanı sağladıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarından dolayı da kendilerini tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca bizleri bu mekanda ağırlayan, bizlere karşı göstermiş oldukları yakın ilgi ve alakalarından dolayı da Turgut Özal Kongre Kültür Merkezi idari personeline, çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Sergimizin başta öğrencilerimiz olmak üzere hepimiz için hayırlı olmasını diler; başarılı ve keyifli bir program temenni ediyorum.”

 

MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem ise yapılan çalışmalardan kendi adına memnun kaldığını belirterek şöyle konuştu:


“Tabi bunun devamını da getirmek lazım. Konuları birer birer arkadaşlardan dinledik, yani yörenin maden potansiyeli ile maden hakkında yapılan çalışmalarla detaylı verileri toplayıp sergi açmışlar arkadaşlar. Herhâlde sürekli hale gelecek. Madencilik konusunda bu tür faaliyetler çok önemli ne yapıldı nasıl yapıldı. Ne getiriliyor, ne götürüyor konusunda burada arkadaşlar enine boyuna çalışmışlar. Gerçekten ben çalışmalardan tatmin oldum. Sorduğumuz sorulara da çok güzel cevaplar aldık. Çok ilgililer. Genç arkadaşları bu konuda tebrik ediyorum. Çalışmalarının devamını diliyorum ve bize de düşen ne varsa her zaman yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Hocalarımızın da tabi bu konuda destekleri var. Arkadaşlarımıza tabi rehberlik ediyorlar hocalarıma teşekkür ediyorum.”

 

Haber: Ozan GÜLLÜ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·