Kampüs · 07 Mart 2017 · 0

"Yeşil Sahne Söyleşileri" Paneli ve Resim Sergisi Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu tarafından Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında "Yeşil Sahne Söyleşileri" paneli ve resim sergisi düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen panele, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Anabilim Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ayfer Aytemur, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç Yeşilay Başkanı Dr. Ahmet Özdinç, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi , Genel Sekereter Yardımcısı Tuba Durgut,  Malatya Yeşilay Şube Başkanı İbrahim Keleş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan Malatya Yeşilay Şube Başkanı İbrahim Keleş, Yeşilay Malatya Şubesinin 2013 yılında kurduklarını belirtti.Keleş, Başbakanlık, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Hayat Vakfı Bağımlılıkla Mücadele Platformu ile birlikte Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, uluslararası katılımcılarında olduğu üç gün süren çok güzel bir sempozyum düzenlendiklerini ifade etti.Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay da  programın Yeşilay Haftasının Türkiye'de aldığı bilinçlenme faaliyetine önemli katkıda bulunacağına inandığını söyledi.Yeşilay Haftasının Malatya'da, Türkiye'de ve İnönü Üniversitesinde çok aktif bir şekilde kutlandığına değinen Rektör Prof. Dr. Kızılay, şöyle konuştu:"Genç Yeşilay Topluluğumuz üniversitemizde fakültelerimizin uygun alanlarında birkaç gündür aktif bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Her türlü bağımlılığı gündemimize alarak bilinç oluşturma yönünde çalışmalarınızı takdirle, destekle izliyorum. Hepinizin bu çalışmalarında hem başarılar diliyorum hem de bu çalışmaları yıl boyu yapmamız gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyorum" diye konuştu.Rektör Kızılay, bağımlılığın günümüzde toplumun her kesimini etkileyen bir sorunu haline geldiğini dile getirerek, "Yeşilay 1920’de kuruldu. 97 yıldır ciddi bir çalışma, faaliyet yürütmekte ama genelde gölgede kalmaktadır. Genelde sigara sektöründe, alkol türünün, madde sektörünün çok daha güçlü etki ve yaygın olduğunu biliyoruz. Yeşilay ise sadece Yeşilay’da sınırlı tutmayalım Yeşilay ve Yeşilay’a fikren ve madden destek olan aynı yolda mücadele veren bütün kurum ve kuruluşlar topluluklar, bireyler gölgede kalmakta. Etkileri sınırlı olmakta. Bu etkiyi büyütmemiz gerekiyor." dedi.Rektör Kızılay, sigaranın bütün kanserlerin oluşumda etkili olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:"200'e yakın kanser çeşidi var. Sigara bütün hepsinde etkili diyebiliriz. Topluluğumuzun çok önemli bir bağımlılığı, çok önemli bir hastalığı. Bununla adım adım mücadele etmemiz gerekiyor. Aslında sigarayla mücadelede çok iyi bir noktaya gelmiştik. Sigara bağımlılığı oranı azalmaya başlamıştı, bırakanlar artmıştı.  Ama sigara ile mücadele dumansız hava sahası biraz gevşedi. Gevşeyince tekrar sigara bağımlılığı arttı. Burada en büyük problem bağımlılıkta, aslında yöneticilerde. Birincisi bir kurumun yöneticileri kendi odalarında sigara içiyorlarsa o zaman bu kurumda sigara ile mücadele başarılı olmuyor. Çünkü göz yumuyorlar. Başta kendileri içiyor. Onun için bundan sonra aslında yöneticilerin en çok özeni göstermesi  lazım ya da sigara içen insanları yönetici yapmamak lazım. Bu radikal bir çözüm olur. Sigara içen insanlar yönetici olmazsa o zaman kurumlar da sigara ile mücadeleyi yaparlar. Cezayı uygularlar. Dolayısıyla sigara ile mücadele iyi yürür. Tıp fakültesinde, hastanede doktorlar sigara içmezse o zaman mücadele iyi yürür ama profesör, doçent, yardımcı doçent sigara içerse o zaman bu mücadele yürümez."


"Büyükşehirlerde Daha Fazla Madde Bağımlılığı Var"Madde bağmlılığının ortaokul seviyelerine kadar indiğine işaret eden Rektör Kızılay,  "Büyükşehirlerde daha fazla madde bağımlılığı var. Bizim şehrimizde madde bağımlılığı muhtemelen diğer büyükşehirlere göre daha az. Ama çok uyanık olmamız gerekiyor. Gözümüzü dört açmamız lazım. Mücadeleyi çok güçlü, çok etkili bir şekilde yapmamız gerekiyor. Çocuklarımızı, gençlerimizi bağımlılığa giden yolda uyarıp bağımlılığa giden yoldan çevirmemiz lazım. Bunun içinde bu alandaki çalışmaları sürdürmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.


"50- 60 Yataklı Bir AMATEM Açmamız Gerekiyor"Rektör Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezinde Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) adı altında madde bağımlılığı merkezinin olduğunu anımsatarak, "Merkezimiz 13 yataklı. Size çok gelebilir ama bize yetmiyor. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen insanlarımız bize müracaat ediyor. Mutlaka yatak sayısını artırmamız lazım. Bir yandan bağımlılıkla mücadeleyi sürdürmemiz gerekirken bir yandan da bağımlı olan insanları tedavi etmeyi en iyi şekilde sürdürmemiz gerekiyor. 50- 60 yataklı bir AMATEM açmamız gerekiyor. AMATEM hastaları alkol ve madde bağımlılığından kurtulmak isteyen insanlar için normal hastaneden daha farklı bir ortamda yarı otel, yarı hastahane gibi çok daha başarılı, çok daha iyi bir çevre hazırlayarak onları kurtarabiliriz. Bunun için hastanemizde böyle bir ekip ve binayı ileri ki zamanlarda planlayacağız. Fakat bir hayırsever çıkar 'bağışlayacağım' derse başımızın üzerinde yeri var. Çok büyük hizmet verir" diye konuştu.Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tuba Durgut ise slayt gösterisi eşliğinde madde bağımlığından hastalanan kişileri örnek göstererek madde bağımlılığının ne kadar zararlı olduğunu anlattı.

MUHABİR: Çiğdem AKBULUT- Ramazan KONAK- İbrahim Ali KOMAN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·