Rota Malatya Projesi ile Doğal ve Kültürel Peyzajlar Rota Kurgusu İle Turizme Kazandırılacak

Kampüs · 25 Temmuz 2018 · 0

Rota Malatya Projesi ile Doğal ve Kültürel Peyzajlar Rota Kurgusu İle Turizme Kazandırılacak

İnönü Üniversitesi tarafından Fırat Kalkınma ajansına sunulan ve başarılı projeler arasında olan “Rota Malatya: Destinasyonlar ve Turizm Olanaklarına Yönelik Bölgesel Rota Planlaması ve İnteraktif Tasarımı adlı projenin sözleşmesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu tarafından imzalandı.


Sözleşme imza toplantısına İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Sevgi Görmüş, Fırat Kalkınma Ajansı İzleme Uzmanı Aziz Kağan Güneş katıldı.  


Proje ile ilgili düşüncelerini dile getiren Rektör Kızılay “Rota Malatya adlı bu projemiz, ilimiz turizm destinasyonlarını özellikle inanç turizmi bölgelerini kapsayan, Türkiye’ye ve belki de dünyaya tanıtacak önemli bir proje. Projenin başarılı yürümesi ve en güzel şekilde tamamlanması için her türlü desteği hocalarımıza vereceğiz. Bu projeye destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Kalkınma ajansı olarak çok çeşitli konularda illerin, bölgelerin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu şunları söyledi:


“Gerek sosyal ve ekonomik kalkınmaya yönelik alt yapıları düzenleme gerekse beşeri sermayeyi geliştirmeye yönelik çalışmalarımız oluyor. Bu kapsamda bu sene yönetim kurulumuz ile birlikte turizm ve endüstri altyapılarını geliştirmeye yönelik bir program uyguladık. Bu proje en rahat ve memnun olduğumuz projelerden bir tanesi, çünkü İnönü Üniversitesi gerek bölgemizde, gerek ulusal alanda önemli çalışmalar yapıyor, çok önemli akademik bilgiye sahip olup bu bilgiyi artık turizme de aktarmış olacak.”


Bu projenin amacının Malatya’daki keşfedilmemiş yerlerin keşfedilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Yoğunlu “Bunların dijital platformlara aktarılarak daha görünebilir hale getirilmesi, bölgemizdeki diğer illerimizle entegre olunması ve kolaylıkla ulaşılabilir olması önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu konuyu gündemine almış ve bunun öncülüğünü yapan, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay’a ve saygıdeğer hocalarıma da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.


Malatya’nın turizm sektöründe hak ettiği yeri alamadığını belirten Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bülent Yılmaz imzalanan proje hakkında şöyle konuştu:


“TRB1 bölgesi farklı uygarlık ve dolayısıyla peyzajın farklı katmanlarının bileşkesini oluşturması nedeniyle önemli bir bölgedir. Ancak bu zengin içeriği olan peyzaj katmanlarının turizm ile ilişkisinin planlama disiplini perspektifinden kurulaması önemli bir sorun olarak gündemimizde yer bulmuştur. Turizm sektörü iyi kurgulanıp planladığı takdirde sürdürülebilir bir sektör durumuna gelebilir. Bu nedenle bölgemizde ve Malatya’da turizmin planlama ile ilişkisini doğa-kültür birlikteliği ve rota teması ile kurgulamak inancını taşıyoruz. İnanç, deneyim, gastronomi, engelli, çocuk temaları ile kurgulanacak ve planlanacak rotaların bölgesel, ulusal ve uluslararası bağlantılıklarını çok önemsediğimizi de belirtmek isterim. Bu yaklaşımla projeyi TRB1 bölgesi ve Malatya il düzeyi olmak üzere iki aşamada gerçekleştireceğiz. Özellikle Malatya il düzeyinde kent ve kır üzerinden yapacağımız tematik çalışmalar olacaktır. Yerleşimlerin iç dinamiklerini tarihi kent, sakin kent gibi temalar üzerinden kavramsallaştırıp yönetim planlarını hazırlayacağız. Ayrıca tarihi ve arkeolojik katmanları ve katmanlara ait görünür durumda olan kalıntıları LIDAR teknolojisi ile daha görünür hale ulaştırma ve bu değerleri geleceğe taşıma hedefimizin olduğunu da belirtmek isterim. 


Projenin süresinin 20 ay olduğunu belirten Yılmaz, bu süreçte bölge üniversiteleri kamu ve özel kurumları ile birlikte çalışacaklarına vurgulayarak kendilerinden destek beklediklerini dile getirdi.


Yılmaz “Bu projede desteklerini esirgemeyen Malatya Valisi Sayın Ali Kaban’a, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a, Fırat Kalkınma Ajansı yöneticilerine ve çalışanlarına,  Proje iştirakçi kurumu olmayı kabul eden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne projenin hazırlanmasında emeği olan mesai arkadaşlarıma ve proje ekibine çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Haber: Hatice YETMEN- Rukiye TAŞKIN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·