Kampüs · 26 Temmuz 2018 · 0

“Yeni Başlangıçlar İçin Mühendislik Eğitimini Tercih Edin”

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Ethem Hamamcı yeni eğitim-öğretim yılında tercih yapacak olan üniversite adayları için İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tanıtımı kapsamında İNÜHABER’e açıklamalarda bulundu.


Mühendislik Fakültesinin amacının, insanlığın yaşam kalitesini ve yaşam konforunu geliştirmeye yönelik bir eğitim imkanı sağlamak olduğunu belirten Dekan Hamamcı şunları söyledi:


"Bu eğitim sonucunda olaylar karşısında farklı düşünebilen, analiz yeteneğine sahip, hayalindeki fikirleri gerçek hayatta gerçekleştirme yeteneğine sahip bireyler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Bunun için diyoruz ki: ‘Farklı düşünebiliyorsan Mühendis olmalısın.’ Diğer bir deyişle hayata farklı bakmak için tercihiniz mühendislik eğitimi olsun.”


 Mühendislik Fakültesinin, sekiz bölümden oluştuğunu ve altı binasının olduğunu bu binalar arasındaki yeşil alanı ile İnönü Üniversitesi içinde mini bir kampus görünümünde olduğunu dile getiren Dekan Hamamcı şöyle devam etti:


"Mühendislik Fakültemizde şu an itibarıyla 3 bin 500’e yakın öğrencimiz ile hem normal eğitim ve hem de ikili öğretim şeklinde eğitime devam etmekteyiz. Ortalama her yıl 400 civarında donanımlı mühendis mezun etmekteyiz. Fakültemizde 31'i profesör, 14'ü doçent ve 35'i doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 80 tane alanında oldukça yetkin, bir kısmı yurtdışında doktora yapmış öğretim üyeleri ile eğitim vermekteyiz. Bu öğretim üyelerimizden iki tanesi Türkiye çapında çok prestijli olan TÜBA üyesidir. Bunun yanı sıra çok sayıda öğretim üyemizde uluslararası ve ulusal bağlamda çeşitli bilimsel kuruluşlara üyedir ve ayrıca çeşitli bilimsel etkinliklerde ödüller almıştır."


Mühendislik bölümlerinde gerekli olan teorik temel bilginin yanı sıra Ar-Ge laboratuvarı ile öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmenin gayreti içinde olduklarını ifade eden Hamamcı “Fakültemizde eğitim-öğretimin yanı sıra araştırma ve geliştirme faaliyetleri de yoğun bir şekilde devam etmektedir. Fakültemiz öğretim elemanları özellikle araştırma projeleri, bilimsel dergi yayınları ve bilimsel konferanslara katılarak hem birikimlerini diğer meslektaşları ile paylaşmakta ve hem de kendi bilgilerini sürekli yenilemektedirler. Bu çalışmaların bir kısmına öğrencilerimiz de dahil edilerek araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile tanışmaları sağlanmaktadır.” dedi.


Fakültenin gelişen teknoloji ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla üniversite-sanayi işbirliği kapsamında çeşitli firma ve kuruluşlarla sıkı işbirliklerinin olduğunu söyleyen Dekan Hamamcı sözlerine şöyle konuştu:


"Bu iş birliğini sağlarken Malatya Teknokent A.Ş. ile sıkı işbirliği içinde çalıştığımızı belirtmemiz gerekiyor. Burada çalışan firmalar ile fakültemiz öğrencilerinden istekli olanları sürekli olarak bir araya getirmekteyiz. Öğrencilerimiz Teknokentte mühendislik üzerine çeşitli TÜBİTAK ve Bakanlık proje ve yarışmalarına katılmak ve böylece girişimcilik özelliklerini geliştirerek ilerleyen aşamalarda daha mezun olmadan firma kurma konusunda teşvik edilmektedir."


Dekan Hamamcı:" Öğrencilerimiz Erasmus ve Mevlana programları kapsamında bir dönem veya bir yıllığına yurtdışında eğitim alabilmekte, böylece mühendislik alanında dünyanın teknolojik gelişimini yakından gözleme imkanına sahip olmaktadırlar." ifadelerini kullandı.


Dekan Hamamcı son olarak şunları söyledi:


"Öğrencilerimiz kampus içinde çok yönlü öğrenci topluluğu faaliyetlerine katılabilmekte ve sosyal ortamlardan yararlanmaktadır. Yurt ve barınma imkanları konusunda bir sıkıntının olmadığı ilimizin ayrıca tarihi ve doğal güzellikleri sebebiyle aday öğrencilerimizi Malatya ve İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesine davet ediyoruz."


Haber: Hatice YETMEN- Rukiye TAŞKIN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·