Oryantasyon Programı

Kampüs · 08 Ekim 2018 · 0

İletişim Fakültesi Oryantasyon Programı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Oryantasyon programı gerçekleştirildi.


Programa İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mevlüt Akyol, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Nisan, Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Şentürk Kara, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayça Çekiç Akyol, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Gülbuğ Erol, Fakülte Sekreteri Ayşe Yürekli akademik personel ile öğrenciler katıldı.


“İletişimi hızlandıralım diye böyle bir etkinlik yaptık.” diyen İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal şöyle konuştu:


Oryantasyon eğitimi aslında çok yüzeysel baktığımızda çok da lüzumlu değilmiş gibi gelebilir. Ama izlediğimiz kadarıyla büyük üniversiteler, özel üniversiteler, yurt dışında takip ettiğimiz üniversite oryantasyon eğitimine çok önem veriyorlar. Çünkü düşe kalka çok uzun soruşturmalara çok fazla çabayla, zarar görerek öğrendiğimiz bazı şeylerin veya yarım yamalak öğrendiğimiz şeylerin başta ilk birkaç hafta içinde öğrendiğinizde işleriniz kolaylaşacak; kampüsü, fakülteyi, bölümünüzü, hocalarınızı, bürokrasinin işleyişini biraz daha hızlı bir şekilde görme imkanına sahip olacaksınız. Bu programda öğrencilerimize özellikle fakültemizi merkez alarak fakültemizi tanıtmak, işleyişi hakkında bir fikir edinmeyi sağlamak çünkü bunların hepsini veremeyiz ama işleri biraz daha kolaylaştırmayı sağlayabiliriz.”


İletişim Fakültesi bünyesinde Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema bölümlerinin bulunduğunu kaydeden Dekan Önal, “Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerini bu sene aldık. Sabırla bekliyorduk, uğraşıyorduk, çabalıyorduk hocalarımızın katkılarıyla bu bölümü açtık.” dedi.


Dekan Önal, konuşmasının sonunda “Günlük olarak üniversite sayfamızı ziyaret edin, eskiden panolara asarak gösterebiliyorduk. Yazılı panolar artık değerini kaybetti. Bir hak kaybı yaşamamak için mümkün olduğu kadarıyla duyuruları takip edin.” diyerek hatırlatmada bulundu.


“Tek eksiğimiz insan Gücü…” diyen Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mevlüt Akyol ise şunları söyledi:


“Ajans İletişim’in koordinatörlüğünü yapıyorum. Ajans iletişim ne yapar? Ne yapıyoruz ne yapmak istiyoruz? Bununla alakalı ufak bilgiler vermek istiyorum. Özellikle Radyo Televizyon ve Sinema öğrencileri sizi daha çok ilgilendiriyor. Sınırlı imkanlarla yapıyoruz derslerde size anlatılan teorik kamera çekim aydınlatma ya da bilgisayarla alakalı grafik montaj, grafik tasarım, dijital montaj derslerinde gördüğünüz uygulama imkanını ajansta sizlere sağlıyoruz. Sizleri bekliyoruz.”


Dekan Yardımcısı Akyol sözlerine şöyle devam etti:


“Bazı şartları sağlayan arkadaşlarımızı ajanımızda değerlendireceğiz. Nedir o şartlar? Belli bir birikime ve donanıma sahip olanlar sahip olduktan sonra çalışmanız daha sizin için faydalı olacak. Onun için birinci sınıfta bazı temel dersler var ki bunlardan bir tanesi Temel bilgisayar. İletişim derslerinde göreceğiniz temel bilgi teknolojileri ile başlıyoruz, grafik ve tasarım dersi ile devam ediyoruz. Dijital kurgu derslerinde bilgisayar kullanmanız gerekecek. Bu derslerin temel bilgilerini öğrendikten sonra ajansımızdan istifade edeceksiniz, bizlerden istifade edeceksiniz.”


Öğrencilerin projeler ile kendilerine gelmelerini ve bu projeleri dikkate aldıklarını söyleyen Dekan Yardımcısı Akyol “Reklam filmleri, belgeseller, kısa filim belki uzun filimler çekeceğiz. Bu birazda size bağlı. Bize projelerle geleceksiniz biz de projeleri gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Gerekli donanıma sahibiz. Her türlü teknik tesisatımız var yeter ki siz öğrenmek için gelin.” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.


İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Nisan ise programı düzenlemelerinin temel nedenine değinerek şunları söyledi:


“Bizim buradaki programı düzenlememizin temel nedenlerinden biri de uygulama birimlerimizi tanıtmak. 2010 yılında kurulan bir fakülte ama binin üzerinde öğrencimiz var ancak baktığımızda birçok öğrencimiz uygulama birimlerimizi bilmiyor. Binin üzerinde öğrencisi olan bir fakültede sadece az sayıda öğrenciyle çalışmak sıkıntı ki kapılarımızı sonuna kadar açtığımız halde. Bizim tüm uygulama birimlerimiz herkese açık, her üç bölüme de açık çünkü hepimizin bir yerde buluştuğu ortak bir nokta, ortak bir payda var. Hepimizin fotoğraf çekmeyi öğrenmesi lazım, hepimizin kamera çekimini öğrenmesi gerekiyor, hepimizin haber yazmayı, tasarım yapmayı, belki ileriki boyutuyla kurgu yapmayı öğrenmesi lazım. Bunu her üç bölüm içinde söylüyorum. Bizim bu uygulama birimlerindeki temel amacımızda bu. Dolayısıyla zamanın çabuk geçtiğini düşündüğümüzde, 4 yıl göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçen bir süre ve sizin bu süreyi kendinizi donatarak değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.”


Uygulama birimlerinde hem teknik anlam da hem de insani anlamda birçok şey öğretmeye çalıştıklarını ifade eden Nisan İNÜHABER Merkezinin her üç bölümdeki öğrencilere de açık olduğunu kaydetti.


Nisan, İNÜHABER Merkezinde yapılan faaliyetlere de değinerek onları şöyle anlattı:


“Haber merkezinde internet gazeteciliği yapıyoruz. Bir haber sitemiz var. Haber partalımız var. Üniversitemizin ana sayfasına girdiğinizde en altta haber merkezi diye bir link var. Oraya bakarsanız sizi haber sitemize yönlendirecektir. Oradaki haberlerin hepsini kendi öğrencilerimiz yapmakta ve onların isimleriyle yayınlanmaktadır. Bu haberler daha sonrasında yerel basın, ulusal basın tarafından kullanılmaktadır. Televizyon haberciliği yapıyoruz. İşin kurgu boyutuyla, perfore boyutuyla, sunuculuk boyutuyla hepsini tamamıyla öğrencilerimizin yapmasına yönelik bir metot uygulamaya çalışıyoruz. Çünkü orası bir eğitim yuvası. Her zaman söylüyoruz sadece teorik bilgilerle sınırlı kalmayın uygulamayı da öğrenin diye. Bizim kapımız sizlere her zaman açık, siz yeter ki isteyin.”


Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Vefalı Anserov ise Radyo Kampüs ile ilgili bilgileri şu şekilde verdi:


“Radyoda program yapmak sevgi gerektirir. Özverili yaklaşmamız lazım. Sevgiyle yaklaşmamız lazım. Sevgiyle yaklaşmazsak radyoda program yapamayız, radyoda program yapmayı da öğrenemeyiz. Radyomuz üniversitedeki bütün öğrencilere, fakültelere açıktır. Çünkü üniversitemizin bir uygulama birimidir. Kontrollü gitmek maksadıyla işe yaklaşacağız. Bizim asıl maksadımız uygulama birimimizde yani 90.9 FM radyo kampüsümüzde öğrencilerimizin radyoculuğu öğrenmeleri ve radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrenmeleri. Aile ortamında işi yürüteceğiz. Kaliteli iletişim kurarak, kaliteli iş ortamında radyoda işlevimizi sürdürmeye çalışacağız. Radyomuz herkese açık, herkes gelebilir.”


Haber: Habibe ÖDEMİŞ- Arzu ERGUN - Ülkü ÖZER

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·