Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Programı

Kampüs · 12 Ekim 2018 · 0

Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Programı

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda Malatya Yeşilyurt Kent Konseyi, Malatya Yeşilyurt Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezi ve İnönü Üniversitesi Medeniyet ve Sanat Topluluğu tarafından Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Programı gerçekleştirildi.


Gerçekleşen programa; İnönü üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal,  İbn-i Haldun Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, Malatya Yeşilyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıza Murat Türksoy, Malatya Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Berber, akademik personel ile öğrenciler katıldı.


Konuşmacı olarak katılan İbn-i Haldun Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı şunları kaydetti:


“Çağımız, Çağdaş Medeniyet ve Modern Medeniyet 17. Yüzyılın ikinci yarısına kadar geri gitmektedir. 1650’lerden itibaren insanlık çok önemli bir değişime uğramıştır. Birçok medeniyet yeryüzünde vardı. Avrasya’da Çin Medeniyeti ve Hint Medeniyeti bulunurken, batıda İslam Medeniyeti ve Hristiyan Ortaçağ Medeniyeti bulunuyordu. Avrupalılar gelinceye kadar Amerikan kıtalarında; Maya, Aztek ve İnka Medeniyetleri hüküm sürüyordu.  Medeniyet kültür dediğimiz olayın en üst kavramasıdır, katmanıdır. İnsan ne yapıyorsa insanın becerdiği ortaya koyduğu ne varsa kültür kapsamında yer almaktadır. Kültür çerçevesinde değerlendirilir. İnsanın kendini işlemesi insanın kendine çeki düzen vermesi kültürü meydana getirmektedir. İnsan dediğimde toplumu kastediyorum. Toplum olmadan insan var olamaz.”


Bütün medeniyetler ve onların dayandığı kültürler ney esaslı olduğunu söyleyen Duralı şunlara değindi:


“Edebe dayanarak yaşıyoruz. Bunu biz doğuştan getirmiyoruz. Doğuştan getirdiğimiz hiç bir şey yok. Doğuştan ak bir sayfa olarak bir levha olarak dünyaya geliyoruz. Bir takım kalıplarımız var. Yaşamımızı ayarlayan, belirleyen ve tayin eden hiçbir belirti, hiçbir belirleyici yoktur. Bunları dünyaya geldikten sonra bize öğretmektedirler. Onun için edep öğrenilerek elde edilir. Kim öğretiyor? Kutsal varlık olan kadın öğretiyor. O kadın kimdir? Annemiz. Annemizle hayat başlıyor oradan öğrenmeye başlıyoruz. Neden öncelikle edebi öğrenmek zorundayız. Çünkü edebin unsurlarını, edebin değerlerini karşımızda canlı olarak görmüyoruz. Peki, ahlak bunun neresinde, ahlak felsefenin tezgâhında geçmiş edeptir. Felsefeleşmiş edep ahlaktır. Edep dine dayanmaktadır. Bütün toplum kurumları din kökenlidir.”


Program esnasında yapılan çekilişte; Duralı, öğrencilere kitap hediye etti.


Program sonunda Malatya Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı R. Murat Türksoy ve Malatya Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Berber tarafından Prof. Dr. Ş. Teoman Duralı ’ya plaket ve kayısı takdim edildi.


Haber: Faruk KÜÇÜK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·