Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde Oryantasyon Programı

Kampüs · 18 Ekim 2018 · 0

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde Oryantasyon Programı

İnönü Üniversitesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi öğrencilerine yönelik oryantasyon programı düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Nezihe Üstüner, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı görevlisi Tacettin Koyunoğlu ile öğrenciler katıldı.  


Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan, Erasmus, Farabi ve Mevlana Programlarına değinerek: “Erasmus, Avrupa ülkeleri ile yapılan değişim programıdır. Mevlana, Türkiye’nin yurt dışındaki üniversitelerle yaptığı değişim programıdır. Farabi ise Türkiye’deki üniversitelerin kendi aralarındaki değişim programlarıdır. Erasmus programında sizi ilgilendiren iki boyut vardır. Öğrenim ve staj hareketliliği. Öğrenim hareketliliği sizlerin bir dönem veya iki dönem  Avrupa’daki  üniversiteye gidip eğitiminizi almanızdır. Bunun için bölümünüzün daha önceden değişim yapılacak olan üniversiteyle anlaşması gerekmektedir. Staj hareketliliği ise üniversite öğrencilerinin minimum iki, maksimum oniki ay olmak üzere yurt dışına gidip kendi alanlarındaki şirketler veya ilgili kurum ya da üniversitede staj yapmalarıdır.”


Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Nezihe Üstüner, kütüphanedeki  materyallerinin erişimi, kullanımı, çalışma salonlarının aktüel durumu hakkında bilgi verdikten sonra öğrencilerin kütüphane hizmetlerinden en doğru bir şekilde nasıl yararlanabileceğini dile getirdi.   


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik ise üniversite içerisinde bulunan spor tesisleri, yemekhanelere  hakkında bilgi verdikten sonra üniversite bünyesinde gerçekleştirilen kültürel faaliyetlere değindi. Çelik, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen diğer  çalışmaları  şu cümlelerle anlattı: “Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı olarak yaptığımız en büyük hizmetlerden birisi beslenme hizmetidir. MEDİKO olarak geçen binamızın içerisinde beş noktada öğrencilerimize yemek dağıtım hizmeti vermekteyiz. Aynı zamanda sağlıkla ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerimiz için de Turgut Özal Tıp Merkezinin karşısında AVM nin içinde yine dört noktada da öğrencilerimize yemek hizmeti veriyoruz. Yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerden birisi de kültür sanat faaliyetleridir. Hem üniversitemizin nezaretinde yapmış olduğumuz kültür ve sanat faaliyetleri olduğu gibi öğrenci toplulukları üzerinden de kültür ve sanat faaliyetleri yapıyoruz. Şu an için 88 tane öğrenci topluluğumuz bulunmakta ama yeni eğitim öğretim yılında da topluluk açmak isteyen öğrencilerimiz bize müracaat etmeleri halinde bu topluluklar bir komisyon tarafından değerlendirildikten sonra kurulup kurulmayacağına komisyon tarafından karar veriliyor. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binamız içerisinde bir psikologumuz ve sosyologumuz görev yapmakta. Engelsiz İnönü Birimimiz yine engelli olan öğrencilerimize yönelik çalışmalar yapıyor.”


Haber: Habibe ÖDEMİŞ-Arzu ERGUN-Rukiye TAŞKIN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·