"İnönü Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Ödülleri" Sahiplerini Buldu

Kampüs · 08 Kasım 2018 · 0

"İnönü Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Ödülleri" Sahiplerini Buldu

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında başarılı olan öğrenci topluluklarının ödüllendirildiği tören düzenlendi. Törende 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında faaliyet gösterecek olan öğrenci topluluklarının tanıtımı da yapıldı.


Düzenlenen törene İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Öğrenci Toplulukları Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik, Kültürel Hizmetler Şube Müdürü Dilek Seçkin, topluluk danışmanları ve öğrenciler katıldı.


Tören öncesi konuşma yapan Prof. Dr. Nusret Akpolat öğrenci toplulukları ile ilgili karşılaşılan sorunlarla ilgili açıklamalar yaptığı konuşmasında şunları söyledi:


“Sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi,  topluluklar içerisinde demokrasi geleneğinin olmaması. Topluluklar içerisinde bazı öğrenci grupları bazı öğrencilere tahakküm kuruyor. Öğrenci toplulukları içerisinde bazı tartışmalar ve kavgalar oluyor. Bunlara mümkün olduğunca, haberimiz olduğunda izin vermiyoruz.  Ama bu anti-demokratik davranışlardan topluluk içerisindeki üyelerin vazgeçmesi gerekiyor. Bir diğer sorun da akademik danışmaların formlara imza atmaması ve imzasız form gelmesi. Burada danışmanlara ciddi bir görev düşüyor. Danışman öğrenciye diyor ki ‘benim yerime imza at-yolla’. Bu iş böyle yürümüyor. Yarın bir gün hukukî sorun olduğunda o imza sizi bağlıyor, o yüzden danışman hocalarımızın işi daha titiz tutmalarını ve özellikle topluluk başkanlarının da danışman hocanın haberi olmandan hiçbir başvuruda bulunmamasını öneriyorum.” dedi.


“Öncelikli olarak üniversite öğretim elemanlarından konuşmacı çağrılmasını istiyoruz” diyen Akpolat sözlerine şöyle devam etti:


“Üniversitemiz tarafından onaylanmayan öğrenci toplulukları, henüz başvuruları onaylanmadan sağda solda etkinlik yaptıklarını görüyoruz, üniversite tarafından onaylanmamış topluluğun etkinlik yapması yasal değil, buna dikkat edilmesini özellikle rica ediyoruz. Topluluk akademik danışmanın topluluk faaliyetlerine katılmaması da diğer bir sorun olarak gözüküyor. Topluluk danışman hocalarımızdan ricamız şudur: lütfen danışmanlığını kabul ettiğiniz ve bu topluluğun her türlü faaliyetlerinde var olacağınızı vadettiğiniz topluluklara sahip çıkın. Bu toplulukların eksik bıraktıklarını tamamlayamadıkları ya da yürütemedikleri noktada mutlaka destek verin ve bu toplulukları kendi tecrübelerinizle yönlendirin. Konuşmacı olarak üniversite öğretim elemanlarının öncelikle çağrılmasını istiyoruz. İl dışından konuk getirilen faaliyetlerde en az 15 gün önce başvuru şartını  geçen sene sıkı bir şekilde uyguladık ve bu senede aynı şekilde devam edeceğiz. Dışardan konuşmacı getirilmeyen faaliyetlerde de en az bir hafta önceden başvuru şartını getireceğiz.”


Topluluklar Ödüllendirildi


Konuşma sonrasında 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında kültürel, sosyal sorumluluk, ihtisas, ritmik-  fonetik ve görsel sanatlar, sağlık ve spor alanlarında başarılı faaliyet gösteren topluluklara ödülleri Rektör Yardımcısı Nusret Akpolat tarafından takdim edildi.


Buna göre; kültürel alanda en çok üyeye sahip öğrenci topluluğu Sosyal ve Entelektüel Faaliyetler Topluluğu seçilirken kültürel alanda en çok etkinlik gerçekleştiren öğrenci topluluğu Türk Dünyası ve Akraba Topluluğu ödüle layık bulundu.


Spor alanında en çok üyeye sahip öğrenci topluluğu Okçuluk Topluluğu seçilirken, spor alanında en çok etkinlik gerçekleştiren öğrenci topluluğu Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu seçildi.


Sosyal sorumluluk alanında en çok üyeye sahip öğrenci topluluğu Genç Tema topluluğu ödüle layık görülürken, sosyal sorumluluk alanında en çok etkinlik gerçekleştiren topluluk Toplumsal Duyarlılık Topluluğu seçildi.


Sağlık alanında en çok üyeye sahip öğrenci topluluğu Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu seçilirken sağlık alanında en çok etkinlik gerçekleştiren öğrenci topluluğu Sağlık ve Sosyal Projeler Topluluğu ödüle layık bulundu.


Ritmik- fonetik ve görsel sanatlar alanında en çok üyeye sahip öğrenci topluluğu Sinema Topluluğu seçilirken ritmik- fonetik ve görsel sanatlar alanında en çok etkinlik gerçekleştiren öğrenci topluluğu Mehteran Topluluğu ödül aldı.


İhtisas alanında en çok üyeye sahip öğrenci topluluğu Elektrik ve Elektronik Mühendisler Topluluğu seçilirken ihtisas alanında en çok etkinlik gerçekleştiren öğrenci topluluğu Yapı Topluluğu ödüle layık bulundu.


2017-2018 eğitim ve öğretim yılı döneminde en az maliyetle en çok etkinlik düzenleyen ve en çok üyeye sahip olan öğrenci topluluğu Sosyal ve Entelektüel Faaliyetler Topluluğu seçilirken Tiyatro Topluluğu ise ‘Öğrenci Toplulukları Yürütme Kurulu Özel Ödülü’ne layık görüldü.


Haber: Ozan GÜLLÜ 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·