3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

Kampüs · 04 Aralık 2018 · 0

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen etkinlik Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Ak Parti Milletvekili Öznur Çalık, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıfat Güneş, Engelsiz İnönü Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, engelli bireyler ve aileleri katıldı. 

 

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

 

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, ülke genelinde 9 milyon engelli bireyin olduğunu belirterek, her bireyin bir engelli adayı olduğunu vurguladı. Ilkım, engellilere karşı empati duygusunun güçlü olması gerektiğini belirtti.

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesinin “Engelsiz Üniversite Engelsiz Eğitim” sloganıyla engelsiz bir üniversite hâline geldiğini ifade ederek konuşmasına başladı. Kızılay, her yıl düzenli olarak üniversitenin tüm binalarında engelsiz erişime yönelik çalışma yaptıklarını dile getirdi.

 

Bilgeler Yolu’na görme engellilere yönelik yüzey çalışması yapıldığını ifade eden Kızılay, amaçlarının engelsiz eğitimi ve engelsiz erişimi üniversiteye bağlı her binada temin etmek olduğunu vurgulayarak üniversite öğrencilerinin ve tüm çalışanların eşit şartlarda eğitim almasını sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

 

“Üniversitemizin engellilerle ilgili çok sayıda birimi var” diyen Rektör Kızılay, Engelsiz Rehabilitasyon Merkezi’nin önceki rektör tarafından üniversiteye kazandırılan güzel bir merkez olduğunu ve kendisinin de bu merkezi geliştirmeye gayret ettiğini ifade etti.

 

Rektör Kızılay, Spor Bilimleri Fakültesi’nde Engelliler Egzersiz Bölümü’nün bulunduğunu, Türkiye’de örnek bir bölüm ve bu bölümün çalışmalarının da Türkiye için çığır açıcı olduğunu dile getirdi. Kızılay, Spor Bilimleri Fakültesi’nin engelli bireylerle ilgili AB projeleri yaptıklarını da belirtti.

 

İnönü Üniversitesi kütüphanesinin görme engelliler için Türkiye’deki en zengin kaynak olduğunu belirten Kızılay, kütüphanede 5 bine yakın eser olduğunu ifade etti.

 

Rektör Kızılay, Engelsiz Bilgilendirme Asistanı Navigasyon Programı yaptıklarını dile getirerek telefona indirilen program sayesinde engelli bireylerin, sesli ve görüntülü olarak üniversite kampüsünde nerden nereye gidileceğini ve hangi yönde kaç adım atması gerektiğini görebileceğini söyledi.

 

Üniversitenin sadece üniversite öğrencilerine ve personeline değil halka da imkân tanıdığına değinen Kızılay “Şehrimizdeki bütün engelli bireylere üniversitemizin kapılarını açtık. Spor tesislerimizde spor müsabakalarını ve antrenmanlarını yapıyorlar. Bu imkanları artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Öznur Çalık 2002 yılından itibaren eğitimin önündeki engelleri kaldırmak adına başlatılan sürecin dünyanın dikkatini çektiğini ifade etti. 2002 öncesinde engelli bireylerin kapalı kapılar ardında olduğunu dile getiren Çalık, 2005 yılında yapılan yasal düzenlemeyle özellikle eğitimin önündeki engellerin kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti.

 

Çalık, İnönü Üniversitesi Spor Bölümü’nde özel eğitimle ilgili yeni açılan birimlerde yetişenlerin meslek tanımlarının yapılması konusunda yaşadıkları sorunların farkında olduklarını belirtti. Çalık, bu konuda çözüm bulmak istediklerini dile getirdi.

 

Çalık, İnönü Üniversitesi’nin engelsiz bir üniversite olması hususunda “İnönü Üniversitesinde özel eğitim veren Engelli Rehabilitasyon Merkezi var. Ulaşımdaki engelleri kaldırmak için navigasyon uygulaması yapıldı. Fiziki şartların engelsiz hale getirilmesi adına yapılan düzenlemeler önemli adımlardır.” ifadelerini kullandı.

 

2002 yılından önce 5 bin engellinin istihdam edilmiş olduğunu dile getiren Çalık, günümüzde bu rakamın 150 bini geçmiş durumda olduğunu ifade etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi tanıtım slaytı izlendi. Ardından Spor Bilimleri Fakültesi Engellilerde Egzersiz Bölümü öğrencilerinin alan çalışmaları izlendi.  Down Sendromlular Derneği’ne bağlı çocukların halk oyunları gösterisinde down sendromlu bireyler halk oyunları oynadı. İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi öğrencileri müzik dinletisi sundu. Engelsiz İnönü Öğrenci Topluluğu’nun (ENİTO)  tiyatro oyunu ile katkı sunduğu etkinlikler yemek ikramıyla son buldu.

 

Haber: Şükran SULUBAY- Elif TİLBAÇ- Arzu ERGÜN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·