Bu Kış Üşüyen Çocuk Kalmasın

Yaşam · 24 Aralık 2018 · 0

TODUP'tan örnek davranış: Bu Kış Üşüyen Çocuk Kalmasın

İnönü Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Topluluğu (TODUP), toplumsal yardım kapsamında “Bu Kış Üşüyen Çocuk Kalmasın Projesi” ile 10 ilin kırsal kesimlerindeki bazı okullara kitap, kırtasiye malzemesi ve giyim eşyası yardımı yapıyor.


Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Şırnak, Bitlis, Muş, Ağrı, Adıyaman, Sivas ve Mardin olmak üzere on ildeki okullara en az üç kişiden oluşan ekip “Bu Kış Üşüyen Çocuk Kalmasın Projesi” ile yola çıktı.


Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik ve TODUP başkanı ve üyeleri katıldı.


Rektör Ahmet Kızılay, proje kapsamında yardım götüren öğrencilere çok uzak yerlere gittiklerini, yalnız gittikleri yerlerdeki çocukların mutluluğu bu çektikleri uzun yol yorgunluğunu unutturacağını belirterek şöyle konuştu:


“Şimdi gittiğiniz yerlere yolunuz uzak ama bu enerjiniz, bu güzel takdire şayan duygularınız bütün bu uzak yolları size kolaylaştıracak, yakın edecek. Çocukların mutluluğu bu çektiğiniz uzun yol yorgunluğunu hemen unutturacak size. Çok güzel bir organizasyon. Topluluk başkanına, başkan yardımcılarına, bu proje içinde yer alan tüm ekibinize, size bu desteği veren küçük kahramanlara ve onların ailelerine teşekkür ediyorum.” dedi.


Yapılan yardım etkinliği ile ilgili TODUP proje sorumlusu Dilan Tazefidan şöyle konuştu:


"Bu sene ikincisi düzenlenen projeyi ben yönetiyorum. Başkanımız Atakan İmamlı, onlarla kurduğumuz bir ekiple birlikte 10 doğu iline yardım götürmeyi hedefledik. Güzel bir ekip kurduk ekibimizle beraber üç haftadır çalışıyoruz. Öğrencilerin uğrak alanı olarak tanımladığımız yerlere stantlarımızı açtık. Orada yardım topladık; kimileri kıyafet getirdi, kimileri bot, kitap tarzı şeyler getirdi."


Proje için Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izin aldıklarını, Malatya'daki ilkokul, ortaokul ve liseleri gezerek oradaki çocuklardan doğu ilindeki kardeşlerine yardım talebinde bulunduklarını ifade eden Tazefidan şöyle devam etti:


"Onlardan gelen yardımları ayırıp koliledik. En büyük yardımı da tabi ki çocuklardan aldık. Okullardan toplanan ürünleri en son buraya getirip illerin de ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirli koliler hazırladık. Her ile yaklaşık on beş tane koli gidiyor."


Proje kapsamında minik kahramanlar, kitap, kırtasiye ve giyim eşyasının yanında doğu illerindeki kardeşlerine mektuplar da yazdılar. Sümer İlkokulu 3/C sınıfı öğrencisi Melek Liva da kardeşlerini unutmadı ve “Bu Kış Çocuklar Üşümesin” başlığıyla yazdığı mektupta duygularını şöyle dile getirdi:


"Bazen sizi düşünüyorum. Çünkü sizlerde üzülüyorsunuz yani siz bizim gibi bir hayat istiyorsunuz biliyorum. Mesela hayal etsenize, biz sizin yerinizde siz de bizim yerimizdesiniz. O zaman siz de bize yardım ederdiniz değil mi?"


Haber: Hatice YETMEN–Kübra YILMAZ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·