Otizmin Farkında mıyız?

Sağlık · 31 Aralık 2018 · 0

Otizmin Farkında mıyız?

İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Abdurrahman Hamamcı otizmle ilgili İNÜHABER’e konuştu. Hamamcı özel eğitimli çocuklar için yoğun çalışmalar ve dersler içerisinde olduklarını gereken hassasiyeti göstererek hem ailelere hem de çocuklar için çalıştıklarını söyledi.


Otizmin belirtilerinden bahseden Hamamcı otizmi “Yaşamın ilk üç yılı çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren karmaşık gelişimsel bozukluktur.” şeklinde tanımladı.


Otizmin belirtilerine de değinen Hamamcı şunları söyledi:


“Belirtileri: Göz kontağı kısıtlı ya da yoktur. Çevreye ilgisizdir. Adıyla hitap edilince tepki vermezler. Aşırı hareketli ya da hareketsiz olabilirler. Taklit becerisi sınırlı ya da yoktur. İlgi ve takıntıları vardır.” Otizmi etkileyen davranışlardan ve uyguladıkları eğitim programına dikkat çeken Hamamcı şunları dile getirdi: “Öncelikle annenin psikolojik durumu, kalıtım, çevresel faktörler, uyaran eksikliği, tüketilen yiyecek ve içecekler olumsuz etkilemektedir. Otistik bireyin sosyal oyun ve aktivitelere katılması, akranları ile almış olduğu eğitim, çocuğa uygun diyet listeleri hazırlamak, olumlu sonuçlar ve etki verebilmektedir. Otizmle ilgili eğitsel çalışmalarımda “ABA” eğitim programını kullanılmaktadır.”


“Uygulamalı Davranış Analizi (UDA) ilkelerini dikkate alarak davranış kazandırma ve söndürme tekniklerini bireysel eğitim doğrultusunda çocuğun gelişim özelliklerine göre kullanmaktayız.” diyen Hamamcı son olarak otizmli çocuklara sağlanan imkanlardan ve devlet desteğinin yeterliliğine değindi. Hamamcı “Özel eğitim yani bireysel eğitim sınıfları, grup eğitimi, dil konuşma eğitimi, sportif etkinlikler, resim ve müzik, hipoterapi, hidroterapi imkanlarımız var. Devletin otizmli çocuğa sunmuş olduğu imkanlar baz alındığında yetersiz. Çünkü grup eğitimi varsa haftada 12 saat eğer grup eğitimi yoksa bu oran 8’e kadar düşebiliyor ve bu grup eğitimi her öğrenciye verilemiyor. Yurt dışında özel eğitim programların ayrılan saat bunun iki katı ve özel eğitim alan çocukların gelişimi daha hızlı ve net sonuçlar elde ediliyor.”


Haber: Arzu ERGÜN – Habibe ÖDEMİŞ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·