Güncel Tartışmalar Işığında Deizm ve Ateizm

Kampüs · 25 Ocak 2019 · 0

Güncel Tartışmalar Işığında Deizm ve Ateizm

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “Güncel Tartışmalar Işığında Deizm ve Ateizm”  konulu konferans düzenlendi.

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ebu Hanife Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi  Din Felsefesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Topaloğlu, İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak akademik personel ile öğrenciler katıldı. 


Prof. Dr. Aydın Topaloğlu, toplumda ateizm kelimesinin olumsuz, deizm kelimesinin ise daha yumuşak ve daha rasyonel bir kelime olarak görüldüğünü ifade etti. İnsanların deist olduğunu söylemesinin ateist olduğunu söylemelerinden daha kolay olduğunu dile getirdi.


Topaloğlu, inanan insan ile inanmayan insanı karşılaştırdı:


 “İnanmak ile inanamamak arasında ince bir çizgi vardır. İnanan insan ile inanamayan insan aynı ortamda, aynı gerçeklikle baş başadır. Yaşanan aynıdır fakat din farklıdır. İnanmayan insan gördüğüyle yetiniyor, uzayın ötesi yok diyor, bunlara maddeciler deniyor. İnanmayan insan, baktığında gördüğü şey kadarının gerçeklik olduğunu söyler. İnanan insan ise gördüğü ile yetinmiyor, görünenin arkasında başka bir şey arıyor.  İnanan, varlığa bakıp gördüğünü kabul etmeyip ötesini düşünür ve varlığı bir üst ilkeyle açıklar. İnanmayan, varlığı olduğu şekliyle görür ve öyle kabul eder. Görünenin ardında görünmeyeni aramaz. Deist dediğimiz inanan insan görünenin arkasında bir yaratıcının, bir ilkenin var olduğunu düşünür. Ateist ise gördüğüyle yetinir.”


Prof. Dr. Aydın Topaloğlu, sosyal bilimlerde dine yaklaşımın düşünürlere göre farklılık gösterdiğine vurgulayarak konuşmasına şu şekilde devam etti:


“Psikoloji alanında, Sigmund Freud, bireyde yemek, içmek, haz gibi şeyleri isteyen bir kesim var bir de anne, baba ya da din gibi yasakçı kesim var diyor. Bireyin sayıkladığını ve dinin de bu sayıklama esnasında ortaya çıktığını iddia ediyor. Sosyoloji alanında, Karl Marx’ın güzel saptamaları olmasına rağmen bunlar genellenerek  ideolojileştirildi, dinleştirildi. Bir diğer alan Biyoloji’de ise Darwin bilimsel bir çabayla canlının nasıl oluştuğunu araştırmıştır. Ancak bir takım dinle barışık olmayan ideologlar, bu teoriyi gençlere öğreterek, gençleri dini ilkelerden uzaklaştırıyorlar.  Oysa bu teori kanıtlanmamıştır.”


“Marksist, Freudyen, Darwinist yaklaşımlara karşı konuşabilmek için iyi bir din eğitimi gereklidir“ diyerek konuşmasını sonlandıran Prof. Dr. Aydın Topaloğlu’na İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem tarafından hediye takdim edildi. 


Haber: Habibe ÖDEMİŞ – Şükran SULUBAY

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·