Engelsiz Öğrenci Temsilciliği Seçimi Yapıldı

Kampüs · 14 Mart 2019 · 0

Engelsiz Öğrenci Temsilciliği Seçimi Yapıldı

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Engelsiz İnönü Öğrenci Temsilciliği seçimi gerçekleştirildi.


Engelsiz İnönü Öğrenci Temsilciliği seçimine İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Sami Durak, Kütüphane Daire Başkanı Neziha Üstüner, Spor Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, Fiziksel Mekânları Denetleme Kurulu Başkanlığı’ndan Yaşar Kalkan, Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’nden Nurhan Sevinç, engelli öğrenci temsilcileri ve engelli öğrenciler katıldı.


Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, Engelsiz İnönü Birimi'nin önceden mevcut olduğunu ancak bu sene etkin olarak faaliyetlere geçtiğini belirterek şunları söyledi:


“Ben de engelli bir çocuk babasıyım ve çocuğum engelli doğduğunda beridir hayatımı tamamen bu alana adamış bulunmaktayım. Elimizden geldiği kadar bu çalışmanın içinde bulunmak ve engelli bireylere hizmet etmek için çalışmak isterim. Bu anlamda bize destek veren Sayın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat hocamıza da çok teşekkür ederim. Hedefimiz engelli öğrencilerimize daha kolay bir üniversite ve yaşanabilir bir alan oluşturmaktır. Hedefimiz engelsiz bir üniversite. Bu vesileyle koordinatörlük birimimiz kuruldu ve yönerge çıktı. İnönü Üniversitesinin ana sayfasında “Engelsiz İnönü” adıyla sayfamız bulunmaktadır. Sayfamızı sık sık ziyaret ederseniz neler yapılmak istendiğini ve neler yapıldığını rahatlıkla görebilirsiniz.”


 “Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’ne Özel Önem Veriyoruz”


İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’ne özel bir önem verildiğini ve bu önemin bir gereği olarak yapılanmaları yeniden düzenlediklerini söyleyerek şunlara değindi:


“Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü’ne özel olarak önem veriyoruz. Bunun gereği olarak daha önceden Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı'nın  (SKS) altında bir birim olarak faaliyet gösteren Engelsiz İnönü Birimi'ni, YÖK’ün de yönlendirmesi ve direktifleriyle,  Rektörlüğe, bir Rektör Yardımcısı'na bağladık ve bu birimi yeni bir koordinatörlüğe dönüştürdük. Daha önce olmayan yeni alt birimler de oluşturduk. Bunlardan bir tanesi özellikle fizikî mekânları denetlemek amacıyla kurulan Fiziksel Mekânlar Denetleme Kurulu'dur. Bu kurulda inşaat mühendisi, makina mühendisi, peyzaj mimarlığı gibi uzmanlık alanında ihtiyaç duyduğumuz komisyon üyelerimizden oluşuyor ve bu komisyon üyelerinden bir tanesi de öğrenci temsilcisidir. Bugün seçilecek öğrenci temsilcisi hem alt kurullarda hem de üst kurulda karar merciinde sizleri temsil edecekler. O yüzden de öğrenci temsilci seçimini önemsiyoruz. Bu sistematiği kurduğumuz zaman çok güzel sonuçlar alacağımızı umuyoruz. Son bir yılda da önemli işler yapıldı. Özellikle üniversite içerisinde açık fizikî alanlardaki kabartma yüzeylerin yapılması büyük bir oranda tamamlamış bulunmaktadır. Fizikî mekânlarımızdaki eksikliklerimizi hızla gideriyoruz. Bunun için de YÖK’te başlatılan Engelsiz Üniversite Bayrak Yarışması’na başvurmuş bulunmaktayız.”


Seçim sonucunda İnönü Üniversitesi Engelli Öğrenci Temsilcisi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğrencisi Gülşen Ulukaya oldu.


Haber: Aslıhan Sezek- Bossan Haydarova

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·