Ömür Boyu Devam Eden Tek Gıda Alerjisi: Çölyak

Sağlık · 26 Mart 2019 · 0

Ömür Boyu Devam Eden Tek Gıda Alerjisi: Çölyak

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Aladağ kalıtsal bir hastalık olan çölyak hastalığı hakkında İNÜHABER’e bilgi verdi.

 

Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Aladağ çölyak hastalığını; buğday, arpa,  çavdar ve yulafta bulunan bitkisel protein glütene, genetik yatkınlık taşıyan bireylerde görülen ince bağırsak hastalığı olarak açıkladı.  Prof. Dr. Murat Aladağ, çölyak hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu, tedavi edilmediği ve özenli davranılmadığı takdirde de kansere yol açacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Çölyak hastalığının genel belirtileri klasik üçlü olan kronik ishal, karın şişliği ve zayıflamadır. Aklınıza gelen her hastalığın altında ne yazık ki çölyak olabileceği ihtimali de vardır. Tahmin ettiğimizden daha sık görülen çölyak hastalığının literatürde 3-80 yaş arasında ortaya çıkacağı belirtilse de hemen hemen her yaşta görülebilen bir hastalıktır.”

 

Aladağ, çölyak tanısının koyulabilmesi için kan tetkikleri yapılması gerektiğini, tetkiklerden sonra hastaya endoskopi uygulandığını ve hastadan biyopsi örneğinin alındığını ifade etti. Çölyak hastalığının ömür boyu süren bir hastalık olduğunu ve tedavisinin sadece diyet olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aladağ, hastaların glutensiz beslenip diyete uydukları zaman sağlıklı bir hayat sürdürebileceklerini belirtti.

 

“Çölyak Yok Sayılamayacak Bir Hastalık”

 

Bulaşıcı bir hastalık olmayan fakat ailede çölyak hastası olan bir birey varsa ailedeki diğer bireylerin de çölyak hastalığı için tarama yaptırması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Murat Aladağ “Ne yazık ki Türkiye’de 850-900 bin civarında çölyak hastası var ve biz sadece 10-15 bin hastaya tanı koyabildik. Bu da demek oluyor ki hastaların yüzde 99’una tanı konulmamış. Bu konuda doktorlar daha duyarlı olmalı ve aklınıza gelebilecek her hastalığın altında çölyak hastalığının da olabileceği ihtimalini değerlendirmeli.” dedi.

 

Genellikle beyinde kireçlenme, boy kısalığı, ağızda yaralar, eklem ağrıları, kemik erimesi, saç dökülmesi, zayıflık şeklinde belirtileri olan çölyak hastalığının tedaviden sonra da tekrarlayabileceğini söyleyen Prof. Dr. Murat Aladağ, çölyak hastalığının özel bir hastalık olduğunu ve çölyak hastalarının tedavi sürecinde ilgi ve desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

 

Haber: Fatma Pekdemir-Gülnaz Barka

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·