Ödül Töreni

Bilim · 29 Mart 2019 · 0

13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması Ödül Töreni

25-27 Mart tarihleri arasında 13’üncüsü düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEP)  desteğiyle, İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen programda 8 ilden 10 kategoride toplam 100 proje yarıştı.

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 28 Mart’ta düzenlenen ödül törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem, Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı, TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Çelebi, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç,  Elazığ ve Adıyaman Milli Eğitim Müdürleri fakülte dekanları ve öğrenciler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen “Malatya Bölge Proje Yarışması, Malatya’nın da dahil olduğu toplam 8 ili kapsamaktadır. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ismiyle bölge merkezlerinde bulunan üniversitelerin işbirliği ile düzenlenmektedir. Malatya’nın bölge koordinatörlüğünü üstlendiği bu yarışmaya Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Tunceli olmak üzere toplam 8 il katılmaktadır. Bu yarışmaya Biyoloji 99, Coğrafya 27, Fizik 90, Kimya 38, Matematik 140, Değerler Eğitimi 130, Tarih 41, Yazılım 50, Türkçe 91, Teknoloji ve Tasarım 114 olmak üzere toplamda 820 proje katıldı.” dedi.

 

Katılan 100 Proje Bölge Sergisine Davet Edilecek

 

Projelerin TÜBİTAK tarafından görevlendirilen 48 jüri üyesi tarafından değerlendirildiğini ve yarışmaya 100 projenin bölge sergisine davet edilmeye hak kazandığını söyleyen Türkmen, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Burada yapılmış olan ikinci bir değerlendirmeden sonra sergiye katılan 100 proje arasından 15 projeye bölge finalistleri olarak birincilik ödülü, 10 projeye ikincilik ve 10 projeye de üçüncülük ödülü verilecektir. Finalist olarak belirlenen projelerimiz Elazığ’da yapılacak Türkiye finalinde bölgemizi temsil edecektir.” Türkmen, öğrencilerin temel bilimler alanında proje yapmaya, fikirlerini yönlendirmeye, bilimsel araştırma ve çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla düzenlediklerini belirtti.

 

Proje çalışmalarının, bilginin beceriye dönüştüğü alanlar olduğunu ifade eden Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, bilginin beceriye dönüşmediği yerlerde ise bilginin yük olduğunu belirterek konuşmasında şunlara değindi:

 

“Bu yükten kurtulup, bilginin önce beceriye sonra katma değeri, patenti olan üretime dönüşmesi amacıyla çocuklarımızın bu projelere katılmasını çok önemsiyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülürken üniversitelere devredilen özellikle ortaokul çocuklarımızın ve öğretmen arkadaşlarımızın bu gayreti ve desteğinin artması bizi ümitlendirmektedir.”

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay projeye katılan öğrencileri tebrik ederek, yarışmada 100 projenin sergilendiğini vurguladı. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması’nın İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde yapmaktan gurur duyduklarını belirten Kızılay “Bu projelerin hepsi bir ilki hak eden projeler. Bu projeleri yaptığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu ödül törenine katıldıkları için herkese teşekkür ediyorum. Üniversitemiz adına çok kıymetli çalışma arkadaşlarım TÜBİTAK Yarışmalar Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen hocama Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Çelebi hocama çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“Türkiye’nin Üreten İnsanlara İhtiyacı Var”

 

Yarışmanın anlaşma, kaynaşma ve farklı insanları tanıma yönlerinden öğretmenlere ve öğrencilere fırsat tanıdığını dile getiren Vali Aydın Baruş bilgiyi üreten, kullanan ve diğer ülkelere ihraç eden ülkelerin dünyanın önde gelen ülkeleri olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu yarışta pay alabilmesi için üreten insanlara ihtiyacı olduğunu dile getiren Baruş, şunları söyledi:

 

“Üretmek için önce merak etme gerekir dünyada ne oluyor ne bitiyor çevremizde neler oluyor bunu bilmemiz gerekiyor. İkincisi bu merak duygusunu öğrenmeyle tatmin etmemiz gerekiyor. Merak etmeyen öğrenme çabası içinde olamaz. Öğrenmeyen insan analiz edemez, proje üretemez. Bu aynı zamanda ülkeler için de geçerlidir.”

Türk milletinin vatanı uğruna şehit olan atalarına minnet borcunu ödemek için çok çalışması gerektiğine değinen Baruş, bu başarıyı araştırmaya ve öğrenmeye merakı olan gençlerle gerçekleştireceklerini dile getirdi. TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu yarışmaların çocuklara geniş bir merak alanı sunduğunu ifade eden Baruş, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

 

“Kendine güvenen gençlerimizin çıkıp burada fikirlerini ve düşüncelerini cesaretli bir şekilde paylaşmaları bizi çok memnun etti. Bundan dolayı yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

 

Programın sonunda ödül törenine geçildi ve yarışmaya katılıp sergilenen 100 proje arasından 15 projeye bölge finalistleri olarak birincilik ödülü, 10 projeye ikincilik ve 10 projeye de üçüncülük ödülleri ve hediyeleri verildi.

 

Haber: Hatice Yetmen- Kübra Yılmaz- Adnan Özer- Çağrı Aslan- Nisa Badem- Ömer Faruk Dilek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·