İnönü Üniversitesi “Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu”na Ev Sahipliği Edecek

Sağlık · 24 Nisan 2019 · 0

İnönü Üniversitesi “Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu”na Ev Sahipliği Edecek

Dünyada ve Türkiye’de demografik dönüşüm sürecinde yaşlı nüfusun artması ile aktif ve sağlıklı yaşlanma konusuna dikkat çekmek için düzenlenen “Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu” 30 Nisan 2019’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren birçok ülkede, doğumdan sonra beklenen yaşam süresinin uzaması ve toplam doğurganlık hızındaki azalmaya paralel olarak nüfus artış hızı düştü. Bu durum demografik yaşlanma olarak tanımlanan toplam nüfus içindeki çocuk ve genç nüfus oranının azalmasına, yaşlı nüfus oranının ise göreceli olarak artmasına neden oldu.

 

Türkiye, dünyada demografik yaşlanma sürecinin en hızlı yaşandığı ülkelerden biri. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre son beş yılda yaşlı nüfus oranı yüzde 17 artmış. Nüfus projeksiyonlarına göre 2017 yılında yüzde 8,5 olan 65 yaş ve üzeri nüfus oranının 2023'te yüzde 10,2, 2060'ta yüzde 22,6 olacağı öngörülmekte. Doğumdan sonra beklenen yaşam süresinin uzamasının sonucu olarak toplum içinde yaşlı nüfus oranının artmasıyla gündeme gelen esas konu yaşlanmadan çok sağlıklı yaş alma,  diğer bir ifadeyle yaşlanmanın niteliği oldu.

 

Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu’nda bilim insanları yaşlanma konusunu masaya yatıracak.

 

İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·