“Damar Cerrahisinde Gri Alanlar” Konulu Bilimsel Toplantı Düzenlendi

Sağlık · 13 Mayıs 2019 · 0

“Damar Cerrahisinde Gri Alanlar” Konulu Bilimsel Toplantı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Damar Cerrahisinde Gri Alanlar” konulu bilimsel toplantı düzenlendi. Gerçekleşen toplantıya, alanında uzman doktor ve akademisyenler katıldı.


Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği bünyesinde yapılan ‘Damar Cerrahisinde Gri Alanlar’ konulu bilimsel toplantı,  İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde Malatya’da gerçekleşti. Yapılan toplantıya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tankut Akay, İnönü Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Nevzat Erdil, Malatya ve çevre illerden olmak üzere, Türkiye’nin birçok bölgesinde alanında uzman doktorlar katıldı.


İleri Ultrason Kursu ile başlayan toplantı, Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Suat Doğancı ve Hollandalı uzman doktor Irwın M. Thoonder’ın verdiği bilgiler ışığında devam ederken, toplantı salonuna getirilen ultrason cihazıyla birlikte bilgilerin daha çok pekişmesi sağlandı.


Açılış konuşmasını yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Erdil, toplantının yapılmasından çok memnun olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Bilimsel ve sosyal anlamda güzel, hafızalara kazınmış bir toplantı geçirmenizi diliyorum. Toplantının Malatya’da yapılmasından da ve sizleri ağırlamaktan da gurur duyuyorum. Kalp ve damar hastalıkları tedavileri, şu an Anadolu’nun her yerinde yapılmakta. Hastanemizde bölgeye hitap etmesi açısından birçok Vasküler girişimler çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Sadece Malatya’ya değil, birçok çevre illere de hizmet etmekteyiz. Bunu daha da geliştirmek için çabalıyoruz. Toplantıda amacımız bu konuda yetişen arkadaşlarımıza bilgi vermek.”


Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tankut Akay “Malatya’yı genelde kongrelerde Kalp ve Damar Cerrahisi’ne yapmış oldukları müthiş katkılarla biliyoruz. Ulusal Vasküler  ve Endovasküler Derneği Başkanı olarak Malatya’dayız. Güzel bir bilimsel program hazırlamaya çalıştık. Sadece ülkenin değişik şehirlerinden kendi alanlarında öncü bilim adamlarının yanı sıra, Hollanda’dan gelen önemli misafirimiz Irwın M. Thoonder da aramızda. Bu toplantıların amacı, herkes kendi şehrinde ne yaptığını biliyor ama diğer şehirlerde neler olduğundan çok haberdar değil. 6-7 yıl öncesine kadar burada aynı zamanda da başka kliniklerde ve şehirlerde neler yapılıyor, bunları öğrenme fırsatımız oluyor.” diyerek, verimli bir toplantı geçirmelerini diledi.


Sağlıkta güçlü ve iddialı olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay “‘Damar Cerrahisi’nde Gri Alanlar’ konusu bugünkü toplantının teması. Kalp Damar hastalıkları en çok görülen hastalıklar grubunda. Kalp Damar Cerrahisi’nde bölgenin en zor, en karışık ve problemli vakaları buraya geliyor ve tedavileri çok başarılı bir şekilde yapılıyor. Bölgede bulunan diğer hekimlerimiz bunları yakından biliyorlar. Kalp ve Damar Cerrahisi alanında hocalarımızın çok güzel çalışmaları var. Biriktirdikleri bilgi, yetiştirdikleri asistan ve şimdiye kadar geldikleri nokta da takdir edilesi.” şeklinde konuştu.


Açıkoturum şeklinde devam eden toplantı, alanda merak edilen soruların cevaplanmasıyla birlikte sona erdi.


Haber: Gamze Taşdemir

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·