TÖTM

Kampüs · 13 Mayıs 2019 · 0

TÖTM’deki Kundaklamaya Rektör Kızılay’dan Kınama

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 10 Mayıs tarihinde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yaşanan kundaklama olayının şiddetin ayrı bir türü olduğunu belirterek bu durumu kınadığını ifade etti.  


12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü programında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahi Kliniği’nde görevli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay Önal’ın odasının hasta yakını tarafından kundaklanması olayını şiddetle kınadığını belirtti. Kızılay, teknik otomasyon ekibi tarafından bir dakika içerisinde yangın dumanının nereden geldiğini tespit ederek ardından Malatya İtfaiyesi’nin gelmesiyle yangının söndürüldüğünü ifade etti. Yangın çıkarılan odanın kullanılamaz hale geldiğini dile getiren Rektör Kızılay, koridordaki dokuz odanın boşalttığını belirtti.


Hasar tespiti yapıldıktan sonra tadilata başladıklarını söyleyen Kızılay “Türkiye’de, 34 yıldır duymadığım bir hadise. Sağlıkta şiddeti sadece sağlıkta şiddetle izah edemeyeceğimiz bir olay. Hastane kundaklamanın dünyada örneği olamayacağını ifade etmek istiyorum. Bir insan nasıl böyle bir hastane de yangın çıkartarak, kundaklayarak, hastaneyi yakarak, insanları, hastaları, tüm hastaneyi tehlikeye atabilir? Bunu anlamak mümkün değil.” dedi.


Kamera görüntülerinden kişinin eşgali tespit edilerek Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından zanlının ertesi gün yakalandığını dile getiren Kızılay, olayın hukuki sürecini bizzat takip edeceğini söyledi.


Yaşanan talihsiz olaya rağmen ertesi gece beyin cerrahisi doktorlarının Adıyaman’dan acil gelen anevrizma hastasını sabaha kadar ameliyat ederek tedavi etmeye çalıştıklarını ifade eden Rektör Ahmet Kızılay şunları dile getirdi:


“Böyle bir insan sevgisi içinde mesleğini en ulvi, en güzel şekilde yapmaya devam eden hocalarımız yaptığı işi bırakmayarak, tersine işine dört elle daha iyi sarılarak en güzel cevabı verdi. Milletimize en iyi hizmeti vermeye, en ileri sağlık hizmetini, en büyük ameliyatları daha da fazla yaparak vermeye devam edeceğiz.”


Yaşanan bu talihsiz olayın bütün doktorları, hemşireleri, hastanenin bütün çalışanlarını derinden etkilediğini belirten Prof. Dr. Ahmet Kızılay, negatif görüntüler yerine hastanenin pozitif görüntülerinin paylaşılmasını rica etti.


Rektör Kızılay son olarak böyle bir olayın bir daha hiçbir sağlık kurumunda yaşanmamasını temenni etti.


Haber: Merve İnan- Hatice Yetmen

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·