Hemşirelik Haftası Kutlandı

Kampüs · 14 Mayıs 2019 · 0

Hemşirelik Haftası Kutlandı

12- 18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşirelik Haftası münasebetiyle İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Turgut Özal Tıp Merkezi ve Türk Hemşireler Derneği Malatya Şubesi tarafından düzenlenen açılış töreni Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Etkinliğe, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz, İnönü Üniversitesi Tıp Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Leyla Kılıç, Türk Hemşireler Derneği Malatya Şubesi Başkanı Arş. Gör. Gülsen Kılınç, ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

İnönü Üniversitesi Tıp Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Leyla Kılıç, insanın temel gereksinimlerinden doğan ve insana yardımı ön planda tutan hemşirelerin 1964 yılından itibaren 12- 18 Mayıs’ı Hemşirelik Haftası olarak kutlandığını belirtti.

 

Hemşirelik mesleğinin bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını korumak, yükseltmek, geliştirmek olduğuna değinen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Hemşirelik, hastalık halinden iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin planlanması, uygulanması, değerlendirilmesinden ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu, bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir.”

 

Hemşirelerin mesleki sorumluluklarını yerine getirirken bilgili, mesleki ahlaklı ve vicdanlı olmaları gerektiğini belirten Leyla Kılıç, hemşirelerin hemşireler gününü kutladı.

 

Türk Hemşireler Derneği Malatya Şubesi Başkanı Arş. Gör. Gülsen Kılınç hemşirelerin, toplumun hak ettiği güvenli ve nitelikli bakımın garantisi olduğunu ifade etti.

 

Hemşirelerin ve hemşirelik öğrencilerinin hemşireler gününü kutlayan İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz, Türkiye’de aktif olarak çalışan 170 bin hemşirenin bulunduğunu belirtti. Hemşireye geçmişte, günümüzde ve gelecekte de ihtiyaç olduğunu söyleyen Aylaz, insanlara hak ettiği bakımın verilmesi için hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının iyi eğitilmesi gerektiğini vurguladı.

 

“Geleceğin ihtiyaç duyduğu sağlık personeli, hemşirelerdir”

 

Meslekler içerisinde istihdamı en kolay olan mesleğin hemşirelik olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, öğrencilerin kendilerini çok yönlü ve en üst seviyede geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Hemşirelik mesleğinin zorluğuna değinen Kızılay, şunları söyledi:

 

“Hemşirelik mesleği zor bir meslek insana bakan bakım yapan bir meslek. İnsan hasta oluyor kendisine bakamıyor. Üç gün hasta yatınca kendinden bıkıyor ama hemşirelerimiz bıkmadan usanmadan meslek hayatları boyunca bu zor hastalara bakıyor ve bakmaya devam edecek.  Çok kutsal ve çok saygı duyduğum bir meslek.”

 

Hemşirelerin hemşireler gününü kutlayan Rektör Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yaşanan olayla ilgili olarak sağlık kurumlarında yaşanan şiddet olaylarını kınadığını ifade etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından İnönü üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından müzik dinletisi yapıldı. Öğrencilere Rektör Kızılay tarafından çiçek takdim edildi.

 

2018 yılında doktor öğretim üyesi unvanı alan; Dr. Tuğba Menekli, Dr. Hakime Aslan, Dr. Zeliha Cengiz, Dr. Runida Doğan ve Dr. Fatma Er’e Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından cübbeleri giydirildi.

 

Törenin ardından Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Zaybak tarafından “Hemşireler Herkes İçin Sağlık Hedefine Ulaşmada Öncü Bir Ses” konulu konferansı gerçekleştirildi.

 

“Sağlık Bir İnsan Hakkıdır”

 

Prof. Dr. Ayten Zaybak “Herkes için sağlık, tüm ülkelerde uluslararası topluma yönelik temel ilkesi insanların sağlığını iyileştirmeye çalışmak olan sosyal adalet alanında eyleme geçilmesi gerektiğine dair bir çağrıdır.” dedi.

 

21. Yüzyıl’da herkese sağlık politikasının temellerinin atıldığını ifade eden Zaybak, sağlıkta iyileştirmenin ancak sağlık bilimi, sağlam ekonomi ve politikaları ile “21. Yy da 21 hedef” sloganıyla kabul edildiğini söyledi.

 

Herkes İçin Sağlık hedefine ulaşmada hemşirelerin rolüne değinen Ayten Zaybak, şunları söyledi:

 

“Sağlık hizmetlerine erişimi arttırarak, sağlığa insan merkezli bir yaklaşım geliştirilmesine imkân vererek ve onlara sağlık politikası, planlaması ve sunumunda etkileri olacak şekilde söz hakkı vererek, öncü ses olabilirler.”

 

Konferansın ardından  Prof. Dr. Ayten Zaybak’a Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz tarafından çiçek takdim edildi.

 

Haber: Merve İnan- Hatice YetmenTags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·