Eczacılar Günü ve Mezuniyet Töreni Bir Arada

Kampüs · 15 Mayıs 2019 · 0

Eczacılar Günü ve Mezuniyet Töreni Bir Arada

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde “14 Mayıs Eczacılar Günü” kutlaması ve 2019 yılı Eczacılık mezuniyet töreni bir arada gerçekleştirildi.


İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde Eczacılık Fakültesi tarafından Eczacılar Günü ve mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Gerçekleşen etkinliğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal, 22. Bölge Malatya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Ecz. Tahir Özelçi, Alliance Healthcare CEO’su Selim Taşo, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

22. Bölge Malatya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Ecz. Tahir Özelçi eczacılığın ve eczacılık mesleğinin başlama sürecinden kısaca bahsederek şu ifadeleri kullandı:


“Eczacılığın 180’incı yılını kutluyoruz. Değerli meslektaşlarım insanlığın varoluşundan beri devam eden bir mesleğe sahibiz. İnsanlık var oldukça da var olmaya devam edecek bir mesleğe sahip olacaksınız. Hiç endişelenmeyin mesleğimiz ulvi bir meslektir. İnsan sağlığına hizmet edeceksiniz, insan sağlığına hizmetler götüreceksiniz. Ülkemizde de Mekteb-i  Tıbbiye-i Şahane’nin kuruluşuyla başlayan bir meslek ve Türk Eczacı Mehmet Efendi’nin bu fakülteden mezun olmasıyla başlayan bir süreçtir. Önceleri ilaç odaklı yapılan bir eczacılık günümüzde evrim geçirerek şu anda artık hasta odaklı bir eczacılık modeline doğru hızla ilerliyor. Ortak paydanız eczacılık, ortak amacınız da halk sağlığına hizmet etmektir.”


Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal, düzenledikleri programın iki içerikten oluştuğunu ifade ederek bunların 14 Mayıs Eczacılar Günü ve 2019 Eczacılık Fakültesi mezuniyeti olduğunu söyledi.


Eczacı sayılarındaki hedef ve artışlara değinen Dekan Sandal şu şekilde konuştu:


“Her meslekte olduğu gibi eczacılıkta da her geçen gün çıkan yasalarla, kanun hükmünde kararnameler ve yönetmelikler bir takım sıkıntılara sebep olmaktadır. Mezun olacak kardeşlerime karamsarlığa kapılmadan bunların üstesinden gelineceğini söylemek istiyorum. Fakültemiz 2001 yılında kuruldu ve o zamandan beri eczacılıkta artış meydana geldi. Bizim 2023 hedefimiz var. Bu hedefimiz 2023 yılında 32 bin 900 eczacıdır. Nadir olarak erkenden tutturduğumuz hedeflerden bir tanesi de eczacı sayılarımızdır. Türkiye’de şuanda 37 binin üzerinde eczacı var.”


Son olarak Dekan Sandal, fakülte olarak 13.’ncü mezunlarını verdiklerinden bahsederek şu ifadeleri kullandı:


“Biz fakülte olarak 13.’ncü mezunlarımızı veriyoruz. Türkiye’de Eczacılık Fakültesi mezunu veren fakülte sayısı da 21 tane bulunmaktadır. Bunun için gururlu ve mutluyuz. beşinci sınıf öğrencilerimizden Zeynep Karaköy, Türkiye’de yapılan ‘Hasta Bilgilendirme Yarışması’nda Türkiye birinciliği derecesi aldı. Bu da bizi gururlandırdı.”


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay eczacılığın önemli ve modası geçmeyen bir meslek olduğunu ifade etti.


Rektör Kızılay, yeni mezun olan eczacıların sadece eczane eczacılığını değil kendilerine yeni çalışma alanları oluşturmaları ve ilaç, tıbbi malzeme üretimini geliştirmeleri gerektiğini belirterek ithal edilen ilaçların ülkenin üzerinde önemli bir yük olduğunu ama eczacıların ARGE ve İnovasyon çalışmalarında yeni patentler ortaya koyacaklarını söyledi.


Mezun olan bir kısım ve dereceye giren öğrencilerin akademisyenliğe yönelmelerini isteyen Kızılay, çalışkan ve araştırmaya meyilli olan öğrencilerin ARGE ve inovasyon çalışmalarında yol kat edeceklerine inandığını belirtti.


Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği müzik dinletisinin ardından önlük giydirme töreni gerçekleştirildi.


2018- 2019 yılı fakülte birincileri Hande Yüce ve Özge Özyol’a Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ödüllerini takdim etti. Fakülte ikincisi Zeynep Karaköy’e ödülünü Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal verdi. Fakülte üçüncüsü Bilge Şekkeli’ye ise ödülünü 22. Bölge Malatya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Ecz. Tahir Özelçi verdi.


Ulusal Hasta Bilgilendirme yarışmasında birinci olan Zeynep Karaköy ve katkılarından dolayı Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Öğr. Gör. Zeynep Ülkü Gün’e ödüllerini Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selami Günal verdi.


Yıl içerisinde Akademik kariyerlerinde yükselen Eczacılık Fakültesi personelleri; Analitik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyeliğinden Profesörlüğe yükselen Selim Erdoğan, Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeliğinden Doçentliğe hak kazanan Emine Şalva ve Dr. Öğr. Üyesi olarak Farmasötik Kimya Anabilim Dalında göreve başlayan Abdullah Alagöz’e hediyelerini İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal verdi.


Programın devamında Alliance Healthcare CEO’su Selim Taşo, “Sektörel Bakış” konulu konferans verdi. Alliance Healthcare CEO’su Selim Taşo’ya Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal ve Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Ecz. Tahir Özelçi tarafından hediye takdimi yapıldı.


Eczacılık Fakültesi beşinci sınıf öğrencilerinin mezuniyet yemini ve kep atma törenlerinin ardından program sona erdi.


Haber: Habibe Ödemiş - Nazime Aslı Çavlan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·