Afrika Araştırmaları Merkezi Afrika’ya Ziyaret Gerçekleştirdi

Kampüs · 24 Mayıs 2019 · 0

Afrika Araştırmaları Merkezi Afrika’ya Ziyaret Gerçekleştirdi

İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi (İNUAFRAM) temaslarda bulunmak ve İnönü Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını (YÖS) uygulamak üzere Somali ve Etiyopya’ya ziyaret gerçekleştirdi.

 

24 Nisan - 02 Mayıs 2019 tarihleri arasında Afrika’ya düzenlenen seyahate İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Söylemez ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı (SKS) Ömer Çelik katıldı.

 

Başkonsolosluk Ziyareti

 

26 Nisan’da Somali’nin Somaliland bölgesi başkenti Hargaisa’da Türkiye’nin Başkonsolosu Ali Noyan Coşkun ile görüşen heyet Afrika Araştırmaları Merkezi’ni tanıttıktan sonra projeleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Başkonsolos Ali Noyan Coşkun, İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi’nin kurulmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sahada var olmanın önemine değinen Ali Noyan Coşkun, İNUAFRAM’ın projelerini destekleyeceklerini belirterek öğrenci kayıtlamasında koordineli çalışılması durumunda daha verimli olunabileceğini vurguladı

 

Üniversite Ziyaretleri

 

Hargeisa Üniversitesinin rektörlük binasında gerçekleşen görüşmeye, Rektör Dr. Mohamud Yousuf Muse, Halkla İlişkiler Müdürü Ahmed Yusuf Abdi Goolcadde, Türkiye Mezunu İktisat Fakültesi Dekanı, Türkiye Mezunu Merkezi Laboratuar Müdürü İnönü Üniversitesi adına da Afrika Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Söylemez ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Başkanı Ömer Çelik katıldı. Görüşmenin ardından Hargaisa Üniversitesi ve Afrika Araştırmaları Merkezi arasında 8 maddelik bir işbirliği protokolü imzalandı. Hargeisa Üniversitesi heyeti de İnönü Üniversitesine davet edildi.

 

İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi adına temaslarda bulunmak üzere bölgeye giden Merkez Müdürü Dr. İsmail Söylemez ve SKS Başkanı Ömer Çelik, Afrika Araştırmaları Merkezi’nin araştırma ve uygulama imkânlarını geliştirmek üzere üniversiteler ve enstitüler ile iletişim kurma çabası bünyesinde Admas University ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Admas Üniversitesi Rektörü ve üniversitenin üst yönetimi katılım sağladı. Akademik işbirliği protokolü konusunda mutabakata varan heyetler protokol imzalamayı ise muhatap heyetin Malatya ziyaretine bıraktı.

 

Afrika Araştırmaları Merkezi, anılan üniversitelerin yanı sıra Frantz Fanon Üniversitesi ile de akademik işbirliği gerçekleştirmenin imkânlarını değerlendirerek üniversite rektörlüğüyle bir görüşme talebinde bulundu ancak program yoğunluğundan dolayı gerçekleşmeyen bu görüşmenin ileri bir tarihte Malatya’da veya Hargeisa’da gerçekleştirilmesi karara bağlandı.

 

Gerçekleştirilen görüşmelerden sonra Somaliland Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı’nı da ziyaret ederek Turizm Genel Müdürü Ali Farah ile görüşüldü. Bakanlıktan ayrılan heyet Hargeisa’da bulunan Kızıl Deniz Kültür Vakfını ziyaret ederek Vakıf Başkanı Dr. Jama Musse Jama ile bir görüşme gerçekleştirdi. Uluslararası Hargeysa Kitap Fuarını da düzenleyen bu merkez ile özellikle Afrika Araştırmaları Merkezi bünyesinde kurulması planlanan Afrika Araştırmaları İhtisas Kütüphanesi hakkında destek talebinde bulunuldu ve kütüphaneye kitap hediyeleri kabul edildi.  Kültür Merkezi Müdürü Dr. Cuma Musa Cuma merkezin araştırmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da belirtti.

 

Öğrencilerinin toplu olarak İnönü YÖS’e katıldığı Sultan Muhammed Fatih Lisesi’nin de amir kurumu olan Hikmet Vakfı ziyaret edilerek lise öğrencilerine de Malatya ve İnönü Üniversitesi tanıtımı yapıldı. Günün ve etabın son görüşmesi ise Maarif Vakfı Lisesinde Maarif Vakfı Hargaisa Müdürü İlhami Turus’un koordinasyonu ve ev sahipliğinde mezunlar buluşması gerçekleştirildi. Türkiye Mezunları Derneği üyelerinden oluşan bir heyetle gerçekleştirilen bu görüşmede birlikte çalışma imkânları, projeler ve İnönü Üniversitesine öğrenci gönderilmesi konuları değerlendirildi. 

 

Afrika Araştırmaları Merkezi’nden Etiyopya’ya Ziyaret

 

30 Nisan’da Somali’den Etiyopya’ya geçen İnönü Üniversitesi heyeti iki günlük Etiyopya ziyareti kapsamında planladıkları projeleri gerçekleştirmek ve desteklerini talep etmek için Türkiye Cumhuriyeti Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede Afrika Araştırmaları Merkezi ve hedefleri anlatıldı. Ayrıca Büyükelçi Alp, başta Addis Ababa Üniversitesi olmak üzere ve diğer üniversite ve araştırma merkezleriyle işbirliği imkânlarını araştıracaklarını ve destekleyeceklerini belirtti.

 

Büyükelçilik ziyaretinin ardından TİKA’nın Etiyopya Koordinatörlüğünü ziyaret eden heyet, TİKA’nın Etiyopya Koordinatörü Mehmet Ali Yetiş ile görüştü. Görüşmede Söylemez, Afrika Araştırma Merkezi’ni tanıtarak merkezin hedeflerini paylaştı ve destek talebinde bulundu. Yetiş de başta çeviri projesi olmak üzere merkezin çalışmalarını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını, sahada koordineli çalışılması durumunda daha verimli olunacağını belirtti ve TİKA koordinatörlüğü olarak her türlü desteği sunacaklarını vurguladı.

 

TİKA ziyaretinin ardından Maarif Vakfı Etiyopya Direktörlüğü ziyaret edildi. Etiyopya Maarif Vakfı Direktörü Levent Şahin ile görüşen heyet Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) gerçekleştirmek için vakıf imkânlarını kullanmak üzere çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Şahin’in koordinasyonuyla çeşitli Harar ve Mekelele Üniversiteleri ile işbirliği imkânlarını değerlendiren heyet akademik işbirliği protokolü imzalamak için girişimlerde bulundu.

 

Etiyopya’daki son görüşme ise mezunlar buluşması şeklinde gerçekleştirildi. Etiyopya Türkiye Mezunları Derneği başkanı Fennan Muhammed ile bir araya gelen merkez müdürü Söylemez, Etiyopya’daki ve Türkiye’deki Etiyopyalılarla iletişim ve koordinasyon konusunda mezunların desteklerine ihtiyaçları olduğunu belirterek sahada mezunlardan yardım talebinde bulundu. Başkan Muhammed de hem Addis Ababa’daki dernek üyeleri ve hem de Türkiye’deki Türkiye Etiyopya İşbirliği Derneği olarak gerçekleştirdikleri destekleri sunacaklarını belirterek Türkiye’deki dernek yetkilileriyle de merkezin koordinasyonunu sağlayacağını ifade etti.

 

Haber: Aslıhan Sezek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·