Sağlık · 12 Haziran 2019 · 0

Aynı Anda 5 Karaciğer Nakli Gerçekleştiriliyor

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde canlıdan canlıya 5 karaciğer nakli gerçekleştiriliyor. Karaciğer nakli konusunda önemli başarılara imza atan Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü gerçekleştirilen bu operasyonlarla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yaklaşık 100 kişilik bir ameliyat ekibiyle gerçekleştirilen karaciğer nakliyle ilgili olarak, “5 alıcı 5 verici olmak üzere toplamda 10 odada ameliyat yapılacak. Sabah ameliyatların bir kısmı başladı. Malatya noterimiz hepsinin kimlik tespitini yaptı, şimdide yapmaya devam ediyor.” dedi.


Ameliyatlar; Sağlık İl Müdürü, noter ve uluslararası şahitler huzurunda gerçekleştiriliyor. Uluslararası şahitliği Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov yapıyor.


Ameliyata, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr Ahmet Tekin, Doku ve Organ Nakli Daire Başkanı Dr. Murat Öztürk, Yale Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Prof. Dr. Nuru Bayramov ve 35 cerrah girdi.


Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin  “Burada organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak çok önemli. Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında ülkemizde sağlık alanında önemli gelişmeler oldu. 2000’li yıllarda yüzlerce hasta organ nakli için yurt dışına giderken, 2019 yılında yüzlerce hasta organ nakli için ülkemizi tercih etmeye başladı. Özellikle Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızın çok büyük katkısı var. Yılda yaklaşık ortalama 250 naklin yapıldığı, şimdiye kadar 2500’ün üzerinde naklin yapıldığı merkezimizin direktörü. Aynı zamanda sadece başarılı nakilleriyle kalmayıp yurt içinden yurt dışında yüzlerce kişinin yetiştirilip ülkemizin hizmetine sunduğu bir eğitim merkezi” diye konuştu.


Haber: Merve İnan- Faruk Küçük- Rukiye Taşkın

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·