Sağlık · 12 Haziran 2019 · 0

Vali Baruş Canlıdan Canlıya 5 Karaciğer Naklini Değerlendirdi

Malatya Valisi Aydın Baruş İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM)’nde gerçekleştirilen canlıdan canlıya 5 karaciğer nakliyle ilgili açıklama yaptı.


Vali Baruş “Bugüne kadar 2 bin 500’ün üzerinde nakil gerçekleştirildi. Şuanda da yıllık olarak 250 civarında karaciğer nakli gerçekleştiriliyor ki buradaki doktorlarımızın ne kadar büyük bir başarı gösterdiklerini ve her şeyden ümidini kesmiş hastalarımızı şifaya kavuşturduklarını ispatlıyor. Bugün de bu operasyonların başarılı gerçekleştirilmesini diliyorum. Ben bütün doktorlarımıza kolaylıklar diliyorum bütün hastalarımıza da şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.


Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise şunları söyledi:


“Öncellikle böyle bir mekanda bulunmaktan büyük onur duyuyorum. Böyle bir heyetle bulunmaktan da büyük bir onur duyuyorum. Bu mekanları bize kazandıran Üniversitemiz olsun Turgut Özal Tıp Merkezimiz olsun hepsine teşekkür ederiz ve bu süreçte Üniversitemize ve Turgut Özal Tıp Merkezimize emeği geçen tüm emektarlarımıza teşekkür ediyorum. Biraz önce sayın valimiz Şükrü hocam ve Sezai hocam, rektörümüz ve diğer değerli hocalarımızla birlikte sağlık bakanlığımızın genel müdürleri, Arguvan belediye başkanımızla birlikte transplantasyonumuz gerçekleştirildi. Ameliyatlarına da girdim. Gurur duymamak mümkün değil. Ama bunu söylerken de şunu ifade etmeyi kendime bir borç biliyorum: Doktora kalkan el, sağlıkçıya kalkan el, doktora sağlıkçıya uygulanan şiddeti kınıyorum. Bunun içerisinde yer alan ekibe teşekkür ediyorum. Rektöre ve Sezai hocaya teşekkür ediyorum. Organ transplantasyonuyla ilgili bir yarış içerisinde olması Avrupa’da birinci dünyada ikinci olması ve birinciyi zorlar bir tablo içerisinde olması ve bizim gördüğümüz kadarıyla bugün Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek beş alıcı verici transplantasyonu gerçekleştirilmesi çok önemli. Buradaki amaç Turgut Özal Tıp Merkezi’ni bu işleri çok önceden başlattığını yaptığını ve yapmaya devam ettiğini ve edeceğinin bir göstergesi ve bu anlamda şifalı ellerin bütün Türkiye ve dünyadaki bu tür hastaların buraya gelmesi noktasında ve aynı zamanda sağlık turizmi noktasında önemli bir merkezdir.”


Haber: Merve İnan- Faruk Küçük- Rukiye Taşkın

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·