5 Hastaya Karaciğer Nakli Devam Ediyor

Sağlık · 12 Haziran 2019 · 0

5 Hastaya Karaciğer Nakli Devam Ediyor

İnönü Üniversitesinde Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM)’nde canlıdan canlıya 5 karaciğer nakli operasyonu devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.


İlk açıklamayı yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay şunları söyledi:


“Bugün önemli bir gün. Devletimizin şehrimizdeki en üst temsilcileri, Valimiz Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan, Sağlık Bakanlığını temsilen Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Tekin, Sağlık İl Müdürümüz Doç. Dr. Recep Bentli ve Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş bu on ameliyatımızın şahitliğini yapıyor. Türkiye’mizin gururu Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre şahidimiz. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov hocamız şahidimiz. Malatya 5. Noteri şahidimiz. Bir de Hürriyet Gazetesi Özel Haber Müdürü Sağlık Editörü Mesude Hanım şahidimiz.”


5 canlı vericiyle karaciğer naklini açıklayan Rektör Kızılay şöyle devam etti:


“5 canlı vericiyle karaciğer nakli bu şu demek: 5 verici, 5 tane de alıcı var. 10 odada ameliyata başladık. Arkamızdaki ekranda eş zamanlı olarak bütün ameliyatları kamera görüntüleriyle sizler de burada medya odasından takip ediyorsunuz. Tüm ülkemizin önemli televizyon kanalları, tüm medya mensuplarımız olarak sizi burada misafir ediyoruz. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz, şehrimiz ve üniversitemiz için önemli bu büyük bir ameliyat. 2002 yılında başlayıp günümüze kadar bu 17 yıl içerisinde 2 bin 500’ün üzerinde başarılı karaciğer nakli gerçekleştirmiş olan bir merkezde, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde sizleri bugün misafir ediyoruz. Hastalara ve ekibe teşekkür ederim.”


Sağlık Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ise şunları söyledi:


“Karaciğer nakli konusunda şu anda dünyanın sayılı merkezlerinden birindeyiz. Sezai Yılmaz hocamın liderliğinde gerçekten tıp dünyası için örnek çalışmalar sergilenen birçok insanımızın şifaya kavuşturan gerek Türkiye’den olsun gerek dünyadan olsun karaciğer yetmezliği çeken ve artık hayati fonksiyonlarının sonuna gelmiş, umutlarının yitirmiş insanları umuda kavuşturan çok başarılı bir ekip var. Ben bu ekibi tebrik ediyorum. 5 canlı hastadan nakil konusunda bir tür önemli bir olaya şahitlik ediyoruz bu dünya tıp tarihinde ilk defa yapılan bir olay dolayısıyla Guinness Rekorlar Kitabı başvurusu yapıldığı için bugün buna şahitlik etme durumunda bulunuyoruz. Ben tüm hastalara geçmiş olsun diliyorum ve tüm ekibimizin bu başarılarının devamını diliyorum.”


“Organ nakli konusunda başı çekeceğimize inanıyorum”


Prof. Dr. Ahmet Tekin “Sezai hocama çok teşekkür ediyorum Malatya’da organ naklini bu aşamaya getirdiği için. Ama şunu biliyorum ki gerçekten yerelde çok ciddi bir desteği var Sezai hocamın. Türkiye’nin her yerinde karaciğer nakli yapılmasına vesile oldu. O yüzden kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşımızın hizmet almasında en üst noktaya ulaşmasını istiyoruz. Bu yüzden son yapılan Şehir Hastanesiyle beraber gerçekten sağlık hizmetinde Avrupa’da Amerika'da örnek gösterilen ülkelerden birisiyiz. Bunu organ nakli ile de taçlandırıyoruz, taçlandırmak da istiyoruz. Özellikle bugün inanılmaz bir rekora imza atılıyor. Müthiş bir rekora imza attık, biz ona şahitlik için buradayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu rekor sayesinde ülkemizin Malatya’nın İnönü Üniversitesini, Karaciğer Nakli Enstitüsünün sesini bütün dünyaya duyurarak organ nakli konusunda, sağlık kültürü konusunda da dünyada başı çekeceğimize inanıyorum. Tekrar emeği geçen herkese yurt dışından katılan başta Şükrü hocama Azerbaycan’dan katılan Nuru Bayramov hocama katıldıkları ve destekledikleri için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.


“Çok Onur ve Gurur Verici Bir Tabloya Şahitlik Ediyoruz”


Operasyona tanıklık eden Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise şöyle konuştu:


“Bu önemli ve tarihi olaya burada şahitlik etmek bizim için de büyük bir onur ve gurur verici bir olay. Bu noktada ülkemizi ilimizi temsilen bu güzel olayı gerçekleştiren gerçekten sağlık alanında çığır açan bir konuyu Malatya’da ilimizde gerçekleştirilmiş olunmasından dolayı başta rektörümüz olmak üzere Sezai hocama, tüm ekibine, Şükrü hocama, Nuru Bayramov hocama diğer tüm şahitlerimize de teşekkür ediyorum. Gerçekten çok onur verici ve gurur verici bir tabloya şahitlik ediyoruz. Bu anlamda ülkemiz için de ilimiz için de çok önemli bir gün. Biz umuyoruz ki Karaciğer Nakli Enstitüsü bugüne kadar dünyada göstermiş olduğu başarıyı bundan sonra da devam edecektir ve başta Sezai hocamın başkanlığında oluşturulmuş olan tüm ekibin emeğine sağlık.”


Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov ise şunları söyledi:


“Bugün biz, Karaciğer Nakli Enstitüsünün ikinci bir ilke imza atmasının şahitliğini yapıyoruz. Bu enstitü dünyada ilk ve tek enstitü. Bugün bu enstitünün başarısının şahidi olmaktayım. Bu enstitü Azerbaycan’da çok tanınmakta. Birincisi bizim çok sayıda hastamız burada şifa alıyor. İkincisi Azerbaycan Tıp Üniversitesi birçok hemşiresi, doktoru, cerrahı burada eğitim alıp Azerbaycan’a dönmekte ve orda bu faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bugün de bu ilişkiler devam ediyor ve ileri seviyede hatta bilimsel düzeylere kadar ilerlemiştir. Ona göre de bu Enstitünün her bir faaliyeti, her bir başarısı Azerbaycan’ın da başarısıdır. Biz de bu enstitü ve üniversite ile gurur duyuyoruz. Bugünkü gördüğümüz olay ve yaşadığımız olay aynı anda beş hastaya karaciğer nakli yapılmasını ancak böyle bir enstitü yapabilir. Neden derseniz, uzun yıllardan beri bu enstitüyü iyi tanıyorum. Başta Sezai hoca olmak üzere bütün ekibi hemen hemen tanıyorum. Bu enstitünün çok büyük bir potansiyeli var. Rektörümüz tarafından ve bu bölgenin yöneticileri tarafından Sağlık Bakanlığı tarafından büyük saygı ve destekler var. Ben Azerbaycan’ın da bu konudaki gururu ve sevincini de sizlerle paylaşırım ve özünde çok sevinirim ki çok sevdiğimiz bir ülkede, çok sevdiğimiz bir üniversitede, kardeş gördüğümüz bir enstitüde güzel bir olayın şahidi oluruz bununla da seviniyor ve gurur duyuyoruz.”


Haber: Merve İnan- Hatice Yetmen- Kübra Yılmaz- Faruk Küçük- Rukiye Taşkın- Habibe Ödemiş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·