İlk Alıcı Ameliyattan Çıktı

Sağlık · 12 Haziran 2019 · 0

İlk Alıcı Ameliyattan Çıktı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü tarafından eş zamanlı olarak canlıdan canlıya 5 karaciğer nakil operasyonu devam ediyor.

 

Türkiye’de ve dünyada ilk kez eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonun alıcısı olan 3 yaşındaki Beytullah Kaya ameliyattan çıktı.

 

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nde canlıdan canlıya 5 alıcıdan 5 vericiye gerçekleştirilen toplam 10 ameliyattan oluşan karaciğer nakli operasyonunun ilk alıcısı olan 3 yaşındaki Beytullah Kaya ameliyattan çıktı.

 

Annesi Serap Kaya’dan alınan karaciğerle nakli gerçekleştirilen, Beytullah Kaya’nın durumunun iyi olduğu öğrenildi. Şu sıralar devam etmekte olan diğer 4 operasyonun da başarılı bir şekilde yürütüldüğü bilgisine ulaşıldı.

 

Malatya'da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezince, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek amacıyla eş zamanlı gerçekleştirilen 5 karaciğer naklinde, vericilerle bir alıcının operasyonu tamamlanmasının ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay açıklama yaptı.

 

Rektör Kızılay, ameliyatların başarılı şekilde devam ettiğini, ameliyatlarda verici 5 hasta ile alıcı çocuk hastanın işlemlerinin tamamlandığını bildiren Kızılay, her şeyin yolunda gittiğini söyledi.

 

Anormal bir durumun yaşanmadığını anlatan Rektör Kızılay, devam eden ameliyatların hepsinin alıcılardan oluştuğunu, ameliyatların planlandığı gibi devam ettiğini ve her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Tıp merkezinde bugün normal işlemlerin hepsinin sürdüğünü dile getiren Rektör Kızılay, merkezdeki diğer ameliyatların da devam ettiğini ifade etti. 

 

Karaciğer Nakli Enstitüsünde normalde de her gün 5 veya 6 odanın çalıştığını anlatan Kızılay "Bugün 10 oda, ameliyathane çalıştı. Çok antrenmanlı, konuya çok vakıf, 2002'den bugüne 2 bin 500'den fazla karaciğer naklini başarıyla yapmış çok büyük bir ekibimiz var. Amacımız rekor kırmak değil. Rekor kırmaksa bu ekibimiz bütün rekorları kırdı. Buradaki amacımız, gücümüzü, altyapımızı, donanımımızı, 2 bin 500'den fazla karaciğer nakli yapan enstitümüzü ve ekibimizi gündeme getirmek. Üniversitemizin bu gücü Türkiye'nin gücü." şeklinde konuştu.

 

Karaciğer naklinde yıllardır ilk sırada olduklarının altını çizen Rektör Kızılay, bunu tekrar Türkiye ve dünyaya sunmak istediklerini ve bunu gerçekleştirirken her şeyi kayıt altında yaptıklarını söyledi.

 

Rektör Kızılay “Dünyanın itiraz edemeyeceği açıklıkta, netlikte, şeffaflıkta bunu sunmak istedik. İşin o tarafı çok ön plana çıkarsa belki uygun olmaz. Oradaki bütün kayıtlarımızı, canlı şahit ve konunun uzmanı şahitlerin gözetiminde, tıbbın etik kuralları içinde gerçekleştirdik, bitinceye kadar da devam edecek. Öncelikle 10 hastamıza şifa diliyorum. Bu hastalarımız için çalışıyoruz." dedi.

 

Çok büyük bir ekiple ameliyatların yapıldığını ve 100'ün üzerinde personelin ter döktüğünü kaydeden Rektör Kızılay, bir devlet üniversitesi olarak kendilerine sağlanan imkanları en iyi şekilde değerlendirdiklerini ve bunu kamuoyuna gösterdiklerini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Haber: Merve İnan- Kübra Yılmaz- Edanur Baytak- Hatice Yetmen- Aslıhan Sezek- Faruk Küçük- Habibe Ödemiş- Rukiye Taşkın

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·