Sağlık · 13 Haziran 2019 · 0

Karaciğer Nakli Ameliyatları Başarıyla Tamamlandı

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ilk kez eş zamanlı olarak organize edilen 5 alıcıdan 5 vericiye 10 karaciğer nakli ameliyatı başarıyla tamamlandı. Operasyon sonunda Malatya Valisi Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov, Malatya Sağlık Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, Sağlık İl Müdürü Doç, Dr. Recep Bentli ve ameliyat ekibi kameralar karşısına geçti.

 

11 Ameliyat Odasında 100’den Fazla Kişi Çalıştı

 

Ameliyatların başarılı bir şekilde sonlandığını ve herhangi bir komplikasyonla karşılaşmadıklarını belirten Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz “5 canlı vericili karaciğer nakil ameliyatını aynı anda başlatıp akşam itibariyle bitirmeyi planlamıştık. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Hastalarımız sağlıklı bir şekilde yoğun bakıma geçmiştir. Bundan da son derece mutluyuz. 10 ameliyat vardı, ayrıca bir de çıkarılan karaciğerlerin hazırlandığı bir oda vardı. 11 oda çalıştı. Çok rahatlıkla 100’ün üzerinde bir ekip bugün çalıştı” şeklinde konuştu.

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ameliyat ekibine teşekkür ederek bu başarının Türkiye için büyük bir kazanç olduğunu dile getirdi.

 

Kızılay “5 canlı vericili karaciğer nakli 10 hastamıza, sayın hocamızın açıkladığı hazırlanma odası dâhil 11 ameliyat odasında şuan itibariyle tamamlandı. Hastalarımız şifa ile yoğun bakıma alındı. Malatya noterimizin tespitiyle ameliyatlar şeffaf, açık bir şekilde başarıyla tamamlandı. Kayıt altına alındı.” dedi.

 

Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre ise konuyla ilgili olarak, “10 kişinin hayatı bu ekibin elindeydi. Bunun bilincinde olarak son derece titiz, dikkatli bir şekilde çalışarak bütün ameliyatları başarıyla sonuçlandırdılar. Hepsi ile ayrı ayrı iftihar ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün tıp tarihine geçecek bir başarıya imza atıldığını söyleyen Vali Aydın Baruş Malatya’nın karaciğer nakli konusunda dünyada bir marka haline geldiğini belirtti. Baruş, karaciğer nakli ameliyatlarında 100’ü aşkın kişinin çalıştığını vurguladı.

 

Sağlık Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ise ameliyat ekibini tebrik ederek, hastalara şifa diledi.

 

Azerbaycan Tıp Fakültesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov ise ameliyat ekiplerini tebrik etti. Bayramov,  bir Azerbaycanlı olarak böyle bir başarının içerisinde yer almaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

 

Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli ise hem Malatya hem de Türkiye adına büyük bir onur yaşadıklarını belirterek ameliyat ekiplerine teşekkür etti.

 

Haber: Merve İnan- Hatice Yetmen- Çiğdem Erhan- Kübra Yılmaz- Faruk Küçük- Aslıhan Sezek- Edanur Baytak

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·