Karaciğer Nakli Ameliyatının Başarılı Doktorları Radyo Kampüse Konuk Oldu

Sağlık · 13 Haziran 2019 · 0

Karaciğer Nakli Ameliyatının Başarılı Doktorları Radyo Kampüse Konuk Oldu

12 Haziran’da Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleşen canlıdan canlıya 5 karaciğer nakli ameliyatının doktorları Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde bulunan Radyo Kampüs’e konuk oldu.


Karaciğer naklinde ciddi başarılara imza atan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, aynı anda 5 vericiden 5 alıcıya karaciğer nakli yaparak, dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Yapılan ameliyatla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi de hedefleyen uzman doktorlar, ameliyat ile ilgili bilgi vererek, Radyo Kampüs'ün Genel Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Vefalı Enserov'un sorularını yanıtladı.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli olan Prof. Dr. Şükrü Emre,  Amerika’da da yapılan nakil ameliyatı hakkında konuştu:


“Amerika’da yılda yaklaşık 8 bin tane karaciğer nakli (Transplantasyon) yapılıyor. Gerçekleşen nakil ameliyatlarının yüzde 95’i kadavra, yüzde 5’i canlıdan yapılır. Türkiye, Hindistan, Kore gibi ülkelerde ise daha çok canlılardan yapılıyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 90’dır. Amerika’da sistem çok değişik. Kurallara uyulması çok önemli ve kurallar çok sert. Kurallara uymayan insanların sistemde kalmaları ve başarılı olmaları mümkün değil. Denetlemeler çok sıkıntılı ve denetlemeye gelen grupların, sadece mekân denetlemesi değil, hasta bakımından tutun, hastalıklarına kadar birçok konu irdelenir.”


Azerbaycan Tıp Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Nuru Bayramov da yapılan operasyonlarla ilgili bilgi verdi.


Programın tamamı aşağıdaki linkten izlenebilir.


https://www.facebook.com/vefens/videos/10213791216404169/


Haber: Gamze Taşdemir - Aslıhan Sezek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·