Kampüs · 25 Haziran 2019 · 0

Rektör Kızılay Radyo Kampüs’te Karaciğer Nakli Ameliyatını Anlattı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Yiğit Radyo Kampüs’e konuk oldu. Radyo Kampüs’te gerçekleşen canlı yayında Genel Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Vefalı Enserov'un sorularını yanıtlayan Rektör Kızılay, Karaciğer Nakli ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

Rektör Kızılay, 12 Haziran Çarşamba günü İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli ekibinin dünya tıp tarihine damgasını vurarak çok büyük bir başarıya imza attığını vurguladı. 

 

Rektör Kızılay Karaciğer Nakli Enstitüsü ile ilgili şunları söyledi:

 

“Karaciğer Nakli Enstitümüz Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızın liderliğinde, çok büyük bir ekiple şimdiye kadar 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftalarda canlıdan canlıya eş zamanlı olarak 5 alıcıdan 5 vericiye karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdi. Bu ameliyatların asıl püf noktası eş zamanlı olmasıydı. Eş zamanlı olarak uluslararası şahitlerin huzurunda bu ameliyatları yapmak ve bunu bir dünya rekoru olarak göstermek insan kaynağımızın ve kapasitemizin dünyada tek olduğunu, bu ölçüde başka bir merkez olmadığını ispatlamak.”

 

Eş zamanlı olarak gerçekleşen ameliyatta 5 verici ve 5 alıcı olacak şekilde toplamda 10 hastanın ayrı ayrı ameliyat odalarına alındığını belirten Kızılay, ameliyat olan hastaların durumlarının iyi olduğunu ve sağlığına kavuşma ve taburcu olma aşamasında olduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

 “Hastalarımızın hepsinin durumu çok iyi, üç yaşındaki bir alıcı hasta çocuk olduğundan dolayı yoğun bakımda takip ediyoruz. Diğer dokuz hastamız da servislerde takip ediliyor. Hastalarımızın durumu çok iyi hepsi sağlıklı, taburcu olmaya doğru gidiyorlar. Her biri farklı illerden gelen bu hastalarımızı kendi illerine şifa ile göndereceğiz.’’

 

Rektör Kızılay “Ameliyatların canlı yayınlarla haber kanallarında, videolarla medyaya yansıttık ve medya odasında canlı olarak ameliyatların başlangıcından bitimlerine kadar hasta odasından, ameliyathaneden çıkışına kadar bütün aşamalar canlı yayında kayıt altına alındı.” dedi.

 

Rektör Kızılay,  başta Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibine, Başhekim Prof. Dr. Ali Beytur’a, Hastane Müdürü Ahmet Sönmez’e ve üniversite yönetimi olarak bu organizasyonda emeği geçen ve aktif rol alan herkese üstün başarılarından dolayı teşekkür etti.

 

Karaciğer nakillerinin gelişim sürecinden bahseden Rektör Kızılay, ilk karaciğer naklinin 2002’de gerçekleştirildiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

“İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ilk Karaciğer nakli 2002’de gerçekleştirildi. 2011’de üniversitemizde Karaciğer Nakli Enstitüsü kuruldu, 2016’da 152 yataklı Karaciğer Nakli Hastanesi yüzde 20 kapasite ile hizmete açıldı. Şimdi ise yüzde 80 kapasiteye çıktık. 2019 Haziran ayında 2 bin 500’ün üzerinde nakili başarıyla gerçekleştirdik. 12 Haziran’da 5 canlı verici ile 5 karaciğer nakli alıcısının ameliyatını eş zamanlı olarak gerçekleştirdik ve bunu başarabilen bir merkez olduğumuzu tüm dünyaya kanıtladık. Bu çok önemli bir aşama ülkemiz için gurur tablosu. Bu gururu üniversite olarak ülkemize, şehrimize, kazandırdık, yaşattık.” 

 

İnönü Üniversitesinin önemli bir nakil merkezi olduğunu vurgulayan Rektör Kızılay, kök hücre ve kemik iliği nakli merkezlerinin hastanenin diğer önemli birimleri olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

“Kök hücre ve kemik iliği naklinde 2018’de kamu hastanelerinde Türkiye’de  1’inci olduk. Erişkin 129 nakil, çocuk 14 nakil toplamda 142 kök hücre kemik iliği naklini 2018’de merkezimizde gerçekleştirdik. 2019’da şimdiye kadar 80’in üzerinde nakil yapıldı. Hastanemiz yanıkta, kalp cerrahisinde, beyin cerrahisinde, ortopedide, kulak burun boğaz gibi birçok alanda Türkiye’nin göz bebeği.”

 

Kızılay, İnönü Üniversitesi’nin dünyanın her tarafından hasta alan bir merkez olduğunu, karaciğer nakli merkezinin ise artık bir marka olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

 

“Karaciğer Nakli Merkezi’miz sadece 12 Haziran’da değil uzun zamandan beri üniversitemizin ve hastanemizin bir markası. Dünyanın her yerinden hastalar geliyordu, şimdi daha çok bekliyoruz. Avrupa’nın uzun zamandır birincisiyiz, dünyada ise sayı bakımından ikinci sıradayız ancak şimdi donanım ve kapasite bakımından birinci sırada olduğumuzu artık iddia edebiliriz”

 

Radyo Kampüs’e konuk olan Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Başkanı Pof. Dr. Özgür Yiğit ise,  bir Türk doktoru olarak Malatya İnönü Üniversitesinde yapılan tıbbi işlemleri takip ettiğini belirterek bu işlemlerin kendisini heyecanlandırdığını, gururlandırdığını söyledi.

 

Yiğit, Malatya İnönü Üniversitesi‘nin bazı şeylerde öncü olması Türk tıbbının dünyayla yarışır hale geldiğini ve tıbbın artık Türkiye’de ileri düzeylerde olduğunu, yurtdışından buraya hastaların gelebildiğini, bunun sağlık turizmi açıdan çok önemli olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli yerlerinden birisi. Türk tıbbı gerçekten her konuda sadece karaciğer değil, diğer konularda da yurtdışında yapılan bazı şeylerden de daha ilerideyiz, en azından ileri Avrupa ülkelerinden, Amerika’dan  geri değiliz. Kulak Burun Boğaz’da bu yönünden de dünya çapında kendini kabul ettirmiş birçok Türk profesörler var."

 

Haber: Kübra Yılmaz- Hatice Yetmen- Çiğdem Erhan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·