Girişimcilik Eğitimine Katılanlara Sertifikaları Verildi

Ekonomi · 28 Haziran 2019 · 0

Girişimcilik Eğitimine Katılanlara Sertifikaları Verildi

CMDP kapsamında geliştirilen ve Pusula Girişimcilik Merkezi’nde KOSGEB işbirliği ile verilen uygulamalı girişimcilik eğitiminin sertifika takdim töreni İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Sayık, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Koyunlu, Girişimcilik Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Kahraman Çatı, Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Oflas, Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi A. Fatih Kocamaz akademik ve idari personel ile Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılan ve sertifika alan öğrenciler katıldı.

 

Törenin açılışında konuşan İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri ve Cazibe Merkezleri Destekleme Programı Proje Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Erkuş şunları söyledi:

 

"Kalkınma Bakanlığı Daire Başkanımız Serkan Bey bize geldiğinde ‘böyle bir proje yapsak nasıl olur? İnönü Üniversitesi olarak bizi destekler misiniz?’ dediğinde biz de ona şunu söyledik: Esasında bizim de sancısını çektiğimiz konulardan bir tanesi budur. Çünkü Türkiye’de özellikle Malatya girişimcilik ruhu yüksek olan insanların bulunduğu bir toplum. Ancak bunlar bir fikir doğduğunda ne yapacaklar, bir işe girişmek istediklerinde nereye başvuracaklar, girişimcilik nedir? Bunları anlatacak, yol gösterecek danışmanlık sağlayacak bir oluşumu üniversite olarak biz de yapmak istiyorduk. Esasında iki talep birbiriyle örtüşmüş oldu. Biz bu projeyi çok sahiplendik. Başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay olmak üzere ekibimiz, Teknokent ekibi ile beraber bizler bu projeyi sahiplendik. Türkiye’de üç üniversitede bu proje aynı anda başlatıldı ama biz şu anda diğer üniversitelerin de önünde gidiyoruz.”

 

Prof. Dr. Erkuş, girişimcilik ruhu ve ticaret yapabilmenin ekosistemin bir parçasını oluşturduğunu ve bu ekosistem içerisinde girişimcilik ruhunun geliştirilmesi, girişimci adaylarının finans bulabilmesine yardımcı olunması ve iyi bir fikir olduğunda bunun harcanmadan patente dönüştürülmesi gibi konuların nasıl destekleyeceklerinin bu eğitim projesinin temelini oluşturduğunu söyledi.

 

Moderatörlüğünü Girişimcilik Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Kahraman Çatı’nın yaptığı programda konuşmalarını yapan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Sayık, girişimciliği ve girişimcilik ekosisteminin nasıl kurulması gerektiği ile ilgili 10 yıllık bir tecrübelerinin olduğunu vurguladı. Sayık, girişimciyi eğitmek ve yolunu açmak gibi bir fonksiyonlarının da olduğunu sözlerine ekledi.

 

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Koyunlu, Fırat Kalkınma Ajansı olarak 4 ilde faaliyet gösterdiklerini söyledi. Merkezlerinin Malatya olduğunu ifade eden Koyunlu, kalkınma ajanslarının en önemli işlevlerinden bir tanesinin de bölgelerinde girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi olduğunu belirtti.

 

Teknokent Genel Müdürü A. Fatih Kocamaz, yaptıkları icraatlar hakkında bilgi verdi. Kocamaz, diğer illere nazaran girişimci sayısının Malatya’da fazla olduğunu fakat girişimcileri koordine edecek bir yapının olmadığını dile getirdi. Dünyada girişimcilik merkezleri, inovasyon merkezleri, kuluçka merkezleri ve ön kuluçka merkezleri kurulup koordine edildiğini dile getiren Fatih Kocamaz, kalkınma ajansı yapısının devlet için çok önemli bir yapı olduğu vurgulandı.

 

Fatih Kocamaz, fikri olan girişimci adaylarını şirketleşmeden önce ön kuluçka merkezlerine beklediklerini dile getirdi.

 

Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Oflaz ise Ankara Kalkınma Ajansı olarak ekosistemi geliştirecek faaliyetlerin yapılmasını ileri teknoloji, yeni nesil kırsal kalkınma ve sosyal girişimcilik olarak üç ana başlıkta incelemekte olduklarını belirterek amaçlarının girişimcilik fikrini oluşturmak olduğunu söyledi.

 

Ekosistemi güçlendirmek amacıyla hem girişimci hem de masanın diğer tarafında kalan taraflar ile ilgili eğitim çalışmaları yapmakta olduklarını belirten Oflas, nihai hedeflerinin bir ağ oluşturup bir sistem halinde hareket etmek olduğunu söyledi. Oflas, girişimcilere mali destek programı ile ilgili destek vermekte olduklarını ve çok daha kısa sürede daha çabuk geri dönüş almakta olduklarını söyledi.

 

İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanı Olgun Sadık konuşmasında, sosyal girişimci ve girişimcilik kavramları hakkında bilgi verdi. Girişimcilerin özelliklerine değinen Sadık, girişimcilerin buldukları fikirleri vakit kaybetmeden uygulamaları gerektiğini vurguladı.

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, girişimcilik merkezi projesine çok önem verdiklerini belirterek, Kalkınma Bakanlığı ve Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte proje üzerinde çok çalıştıklarını söyledi. Bu projenin diğer üniversitelere de örnek olacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay sözlerini şöyle sonlandırdı:

 

“Tabi aslında biz istediğimiz hedefin biraz gerisinden geldik ama yine de çok iyi bir noktaya ulaştık. Bu proje benim çok heyecan duyduğum, çok önem verdiğim, faydalı olduğuna çok inandığım bir projeydi. Projenin kursiyerlerinin sonuçlarını aldıkça, çok başarılı, hedefe ulaşan bir proje olduğunu size söyleyebilirim. Bu projede Kalkınma Bakanlığımızdan Nefi Erman’a çok teşekkür ediyorum. Üniversitemizden bütün ekibimizin çok emeği var onlara teşekkür ediyorum. Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Bey’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Teknokent’in Genel Müdürü Fatih hoca ve ekibimize çok teşekkür ediyorum. Hepinizin bu projeden verimli bir eğitim alarak bundan sonraki dönemde artık buradan öğrendiklerinizle bu sertifikanın da size sağlayacağı avantajlarla yol alacağınızı ümit ediyorum. Hepinize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Niyetimiz bu projeyi biraz daha uzatmaktır.”

 

Programın sonunda eğitime katılan öğrencilere sertifikaları verildi ve hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Haber: Rukiye Taşkın- Ömer Faruk Dilek- Muhammed Yıldırım


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·